Setari Cookie-uri

Pete aparute in urma expunerii la solar

Buna tuturor.Am fost dependenta de solar :D. Am incetat sa ma mai duc in urma cu 2 luni dar nu din propie initiativa ci din cauza unei interventii cirurgicale care nu mi-a mai permis expunerea la solar. Acum mi-am revenit si doresc din nou sa fiu neagra :D. Problema este ca mi-au aparut niste pete ,albe, mici cam de marimea unor boabe de orez, in zona abdomenului langa buric mai exact. Mentionez ca am o piele foarte rezistenta ...nu ma ard la soare , nu ma inrosesc...nu am alunite. Prima data am mers la solar acum 4-5 ani dar rar...doar in ultimul an am mers cam o data pe saptamana ( sedinte de 12 sau 18 min).
Daca e cineva in situatia mea si are vre-un remediu pentru aceste pete ,astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Izza_bella
Postat pe 16 Ianuarie 2010 02:28
nu mai este in trend pielea neagra in mijlocul iernii ! din 2008. cunosc eu o fata de 37 ani care arata de 58 si are pielea uneia de 80 cu toata pielea picata, ridata si patata cu pete maronii si depigmentari rotunde pe tot corpul: dependenta de solar, are solar si acasa. arata bine numai dupa solar pt ca atunci e rosie si nu i se vad asa rau petele. jalnic sa ajungi sa arati ca ea si sa crezi ca e ok. incearca bronzarea cu dha, e mai scumpa dar sedintele sunt mult mai rare si iti alegi tu culoarea.
eleain
Postat pe 26 Ianuarie 2010 18:41
In Ameriaca solarul a fost declarat "interzis" pentru ca provoaca boli de piele si chiar cancer.Din experienta personala pot sa-ti spun ca am fost la solar O data si mi-a ajuns.Am niste afectiuni cronice care imi provoaca uneori ....foarte rar dureri si anume la sani niste noduli ( pe care atentie poti sa-i ai si sa nu-i depistezi , sa nu te deranjeze) si la un genunchi o problema de ligamente.CAt timp am stat in solar, 8 minute, am simtit un cutit care ma sfredelea la san si unul la genunchi....ceea ce m-a facut sa cred ca razele pe care le foloseste solarul sunt nocive.Parerea mea este sa consulti un doctor .Aceste pete le-am avut si eu dar de la soare ,trec de la sine dar trec si ajutate .Atunci eu am folosit spray cu propolis si Triamcinolon.Succes
Donamishi
Postat pe 29 Ianuarie 2010 09:44
Am mai fost doar o data la solar de cand am postat aici si s-au si acoperit petele putin. Nu cred ca voi reincepe sa ma duc... am inceput sa ma obinuiesc cu noua mea culoare mai alba asa. Si da, e adevarat ca atunci cand mergeam des, pielea fetei parea mult mai ridata decat acum.
Multumesc pentru raspunsuri.
Izza_bella
Postat pe 30 Ianuarie 2010 00:04
De la: Izza_bella, la data 2010-01-30 00:04:04Am mai fost doar o data la solar de cand am postat aici si s-au si acoperit petele putin. Nu cred ca voi reincepe sa ma duc... am inceput sa ma obinuiesc cu noua mea culoare mai alba asa. Si da, e adevarat ca atunci cand mergeam des, pielea fetei parea mult mai ridata decat acum.
Multumesc pentru raspunsuri.

totul este psihologic, daca arati bine bronzata, evident arati bine si normal ! am citit in cosmopolitan mai multe povesti cu femei care au facut cancer de la solar ! si acum esti tanara, dar e pacat sa iti strici pielea ! exista autobronzante, nu stiu alea cat sunt de sanatoase, dar oricum cred ca e mai bine ! incearca sa mananci sanatos si sa iti ingrijesti pielea si o sa vezi ca o sa straluceasca natural !
sab628
Postat pe 4 Februarie 2010 07:55
recomandarea mea este medicul!
criss_t
Postat pe 8 Februarie 2010 19:48
si mie mi apar astfel de pete dar doar la baie, iar knd mi se usuca pielea dispar .eu kred k l mn este si de la apa kre are prea mult clor si n i bn filtrata
niky_nicoleta08
Postat pe 9 Aprilie 2010 10:58
De la: vnv, la data 2010-04-09 10:58:21si mie mi apar astfel de pete dar doar la baie, iar knd mi se usuca pielea dispar .eu kred k l mn este si de la apa kre are prea mult clor si n i bn filtrata


Draga.....cred ca la tine este de la literele pe care le inghiti. Din respect pentru noi foloseste limba romana chiar daca-i mai greu.Si daca nu-l scrii corect pe "nu-i bine",nu ne suparam, dar daca nu incerci tot n-o sa sti sa-l scrii.Sanatate !
Donamishi
Postat pe 9 Aprilie 2010 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa mai fac...... 21 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 17:43
Estetician cu experienta sector 4 2 De la: inna_grace 15 Octombrie 2010 17:18
picioare... 23 De la: kudika_pudika 8 Aprilie 2011 13:10
Probleme cu parul 20 De la: shania_twain0801 2 Ianuarie 2014 15:50
Masajul anticelulitic. 1 De la: kudika_931450 20 August 2013 16:09