Setari Cookie-uri

menstruatia dupa cezariana

Poate sa apara menstruatia dupa 7 saptamani de la nastere(prin cezariana)?Mentionez ca alaptez.Cum influenteaza aparitia menstruatiei lactatia?Exista posibilitatea sa dispara lactatia? Se modifica gustul laptelui in aceatsa perioada?
ally_na1974
Postat pe 17 Aprilie 2010 13:16
da, poate sa apara, mai ales ca ai facut cezariana. insa la fiecare femeie e diferit, chiar daca alaptezi, poti avea ciclu. laptele va fi ok, poate isi va modifica un pic gustul, dar daca pe bebe nu-l supara totul e bine. continua sa alaptezi. s-ar putea ca luna viitoare sa nu iti mai vina menstruatia sau sa vina regulat ca si inainte de sarcina. ai grija sa-ti suplimentezi dieta cu fier si calciu sa nu ai deficiente si sa te simti epuizata. deci ai grija ca poti ramane din nou insarcinata.
oricum exista femei care nu au menstruatie decat dupa ce opresc lactatia. la mine a venit cand bebe a facut 6 luni si de atunci regulat lunar. si eu am alaptat pana ce fetita a facut un an si 2 luni.
sanatate. va pup
alexandra25
Postat pe 20 Aprilie 2010 16:19
Da, este posibil Si mie mi-a aparut cam la 2 luni (nu stiu exact cate saptamani) si in continuare a fost regulata exact ca inainte de sarcina. Doar in primele 3-4 luni era putin mai abundenta, apoi s-a reglat. Pe perioada menstruatiei poate fi putin diferit gustul laptelui dar daca bebe il accepta e ok. La mine nu s-a modificat lactatia si am alaptat 1 an. Si ai grija ca esti fertila si protejeaza-te.
vali_filote
Postat pe 23 Aprilie 2010 10:48
Da, poate sa apara. Am nascut tot prin cezariana, in saptamana 37, iar menstruatia a aparut la interval de 10 saptamani,. Insa, din pacate, bb a renuntat treptat la laptele matern. L-am mai alaptat apoi 2 luni, dar trebuia sa-i dau in completare si alt tip de lapte, pana am inceput diversificarea. Apoi am ramas numai cu Milumil si alimentatia diversificata.
Fiecare organism e unic si reactioneaza ca atare. Numai bine!
vallyeddy
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Card de sanatate la clinici private / pachete full ( nastere,investigatii,RMN etc) merita citit 4 De la: roz5blue6lila7 27 Octombrie 2010 15:36
Am nevoie de idei, voi ce ati face in locul meu? 17 De la: Micaell 26 Octombrie 2011 19:28
vand vaccin rh negativ 18 De la: kamiku 24 Octombrie 2010 20:42
buna seara 8 De la: kudika540718 15 Octombrie 2012 21:26
Ce sa fie oare. 64 De la: Alexandra04 5 August 2012 23:45