Setari Cookie-uri

mini help :D


mama mea are cateva pb cu capul ca sa zic asa si de fiecare data cand are nervi vine si da in mine. acum ultima data a dat cu pumnii si picioarele , insa 2 dintre pumnii ei au aterizat in maxilarul meu si in tampla si am auzit cum mi-a trosnit ...de 3 zile ma doare .. e ceva grav?
darkelena
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:05
mergi la medic! fa o radiografie! nu mai locui cu persoana care te agreseaza!
camiflorea
Postat pe 22 Aprilie 2010 13:11
nu te supara pe mine dar maicata chiar are probleme cu capu, nu stiu cum poate sa aibe inima asta sa te bata in halu asta, nu se gandeste ca de la un pumn cine stie cum til nimereste te poate ucide, si atunci ce face ? sper sa isi revina din crizele astea , ca nu e bine deloc ce face. sa ai grija de tine pupici :) ar fi bine sa te duci la spital
healthy013349
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:04
incearca sa suni aici

http://www.telefonulcopilului.ro/

am intels ca sunt ok oamenii. oricum, cred ca trebuie sa vbesti...cu mama ta, poate cu tatal tau, cu o ruda mai apropiata in care ai incrderee.
nu e o situatie normala si-tipoate crea grave probleme fizice si psihice. mult succes.
natasarostova
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:19
De la: darkelena, la data 2010-04-22 11:05:51
mama mea are cateva pb cu capul ca sa zic asa si de fiecare data cand are nervi vine si da in mine. acum ultima data a dat cu pumnii si picioarele , insa 2 dintre pumnii ei au aterizat in maxilarul meu si in tampla si am auzit cum mi-a trosnit ...de 3 zile ma doare .. e ceva grav?
.
Draga mea, nu stiu cati ani ai, dar ar trebui sa intelegi ca mama ta are nevoie de ajutor. Trebuie sa o vada un psihiatru si eventual un psiholog. Vad ca stii deja ca are probleme cu capul, dar te intreb daca face vreun tratament? Ar trebui sa ceri ajutorul unui adult din familie, mai apropiat, si sa-i explici situatia. Sa stii ca exista tratamente de ultmima generatie, foarte bune care o calmeaza si o pot ajuta sa aiba grija de tine - daca mei e cazul -, sau sa devina constienta ca nu pe tine trebuie sa-si verse nervii. BAnuiesc ca situatia este mult mai complicata decat explici tu aici. Pana una, alta, trebuie sa vezi ce s-a intamplat cu maxilarul tau - si asta numai la un spital. Cere ajutor si incearca sa nu o mai enervezi - fa asta atat cat depinde de tine. Poate medicul de familie ar putea sa-ti dea un sfat , sa te indrume.
kudika028076
Postat pe 26 Aprilie 2010 16:07
Mama ta are probleme serioase.Nu e de judecat, ci trebue dusa imediat la un medic, sau chiar internata o vreme.
kudika098645
Postat pe 30 Aprilie 2010 17:21
biata de tine :-( du-te la un doctor si scapa de acolo ! pupici :-*
sab628
Postat pe 12 Mai 2010 15:26
nu prea ai ce face . incearca sa o eviti cand e nervoasa . unde sa pleci? toata lumea da sfaturi dar daca ceri cuiva sa te ajute ,dau din umeri .cat despre durerea de cap , du-te la un medic ,prima data la cel de familie . si poate cand mama ta e calma si poti vorbi cu ea ,spune-i sa te insoteasca la medic . daca ti-e frica de ea , mai bine nu-i spune . oricum e o situatie grea pentru tine . sa stii ca dumnezeu te iubeste si fiindca este dumnezeu el chiar poate sa te ajute daca ai sa-i ceri . roaga-te si vei vedea ca lui ii pasa .
skiuri
Postat pe 12 Mai 2010 18:28
daca a dat in timp asa o sa dea incontinuare , nu conteaza k nervii ii faci tu sau si face singura . tu ii esti la indemana .. ca sac de box, asa ca dupa la doctor si la politie sau la rude , nici un copil nu tre sa sufere asa, sa fie maltratat. sunt rani care nu se vindeca niciodata si dc sa te imbolnavesti de tot? scapa de acolo si interneaz-o si pe ea la voila sau oriunde ca e violenta ca un animal .
biank__
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:05
De la: darkelena, la data 2010-04-22 11:05:51
mama mea are cateva pb cu capul ca sa zic asa si de fiecare data cand are nervi vine si da in mine. acum ultima data a dat cu pumnii si picioarele , insa 2 dintre pumnii ei au aterizat in maxilarul meu si in tampla si am auzit cum mi-a trosnit ...de 3 zile ma doare .. e ceva grav?
Valy90
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:07
De la: darkelena, la data 2010-04-22 11:05:51
mama mea are cateva pb cu capul ca sa zic asa si de fiecare data cand are nervi vine si da in mine. acum ultima data a dat cu pumnii si picioarele , insa 2 dintre pumnii ei au aterizat in maxilarul meu si in tampla si am auzit cum mi-a trosnit ...de 3 zile ma doare .. e ceva grav?
Valy90
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:07
dute la spital la urgente...acolo o sa te intrebe de ai patit?! daca ai sa povestesi asistenta si medicul o sa sesizeze politia ...
nu mai accepta ca mama ta sa te loveasca , poate intr-o zi o sa fie mai rau!
roz5blue6lila7
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:16
ADEVÃRATA MÃSURà A INTELIGENÞEI: E.Q. Este foarte interesant cã, deºi au diplome echivalente ca valoare, unii se tarãsc în slujbe umile, în timp ce alþii fac salturi impresionante în drumul lor cãtre succes. Cum se explicã faptul cã unii care dovedeau în copilãrie o inteligenþã vie ºi promiteau foarte mult, au eºuat panã la urmã în mediocritate, iar alþii, care nu se distingeau prin nimic deosebit, au reuºit în viaþã ? De ce sunt cupluri care se ceartã ºi apoi se despart, ºi perechi care, deºi se mai confruntã cu tensiuni, nu se destramã ºi chiar sunt fericite ? Rãspunsul la toate aceste întrebãri þine cont de faptul cã noi "decidem ºi gandim sub influenþa sentimentelor", dupã cum ne sugereazã Daniel Goleman, psiholog la Harvard. Adevãrata mãsurã a inteligenþei nu este I.Q., ci E.Q., coeficientul emoþional. "Marea revoluþie a anilor 2000 constã în revanºa sentimentelor asupra inteligenþei", ne asigurã Daniel Goleman în cartea sa celebrã deja în Statele Unite ale Americii, "Emotional Intelligence". În prezent, cand ne referim la inteligenþã, înþelegem cel puþin douã lucruri : intelectul (IQ) ºi inteligenþa emoþionalã (EQ). "În mod tradiþional, puterea creierului este datã de IQ, însã cu cat lumea devine mai complexã, inteligenþa emoþionalã trece pe primul plan" (Daniel Goleman). O persoanã inteligentã emoþional este abilitatã în patru domenii : identificarea emoþiilor, înþelegerea emoþiilor, reglarea emoþiilor ºi folosirea emoþiilor. În viziunea lui Daniel Goleman (1998), inteligenþa emoþionalã este formatã din cinci factori : cunoaºterea propriilor emoþii, managementul emoþiilor, motivare, recunoaºterea emoþiilor la alþii (empatie) ºi relaþiile interpersonale. Iatã o comparaþie între IQ ºi EQ. Intelectul - IQ (capul) : ne ajutã sã facem socoteli; ne ajutã sã procesãm informaþii; se bazeazã pe logicã; ne ajutã sã rezolvãm probleme; ne ajutã sã reuºim la ºcoalã; în decursul vieþii IQ-ul este relativ constant; Inteligenþa emoþionalã - EQ (inima) : ne ajutã sã ne înþelegem pe noi înºine ºi sã ne motivãm; ne ajutã sã luãm decizii (fãrã emoþii nu poate fi luatã nici o decizie); ne ajutã sã comunicãm ºi sã ne înþelegem mai bine cu alþi oameni ºi sã construim relaþii puternice, care dureazã; ne ajutã sã ne transformãm; ne ajutã sã învãþãm din experienþã; ne ajutã sã fim creativi; ne ajutã sã reuºim la locul de muncã ºi în viaþã. Dezavantajele intelectului : funcþioneazã bine doar cand suntem calmi; funcþioneazã încet, sau în orice caz mai încet decat inteligenþa emoþionalã; din aceastã cauzã nu ne putem baza pe IQ atunci cand ne aflãm în situaþii critice sau cand trebuie sã luam rapid decizii; este un predictor slab al succesului nostru în viaþã; (însã un bun predictor al succesului nostru în ºcoala tradiþionalã); rãmane relativ constant toata viaþa. Avantajele inimii : funcþioneazã bine în orice situaþie; functioneazã rapid, sau în orice caz mai repede decat IQ-ul; din aceastã cauzã ne putem baza pe EQ cand ne aflãm în situaþii critice sau cand trebuie sã luãm rapid decizii; este un predictor puternic al succesului nostru în viaþã; poate creºte, chiar foarte mult. Iatã un exemplu dat de Robert Stenberg, care ilustreazã diferenþa dintre intelect ºi inteligenþa emoþionalã : Doi copii se plimbau printr-o pãdure. Unul din ei era foarte bun la învãþãturã, premiant, foarte apreciat de adulþi (IQ). Celãlalt era un ºmecheraº, slab la învãþãturã, dar foarte descurcãreþ în viaþa de zi cu zi (una din caracteristicile persoanelor inteligente emoþional). Celor doi copii le iese un urs în faþã. Primul face repede niºte calcule ºi ajunge dezamãgit la concluzia cã nu poate scãpa cu fuga din faþa ursului. Celãlalt, foarte calm, se apleacã, îºi verificã pantofii ºi îºi strange mai bine ºireturile. Primul, foarte trist, îi spune cã a facut calcule ºi nu au nici o ºansã sã scape de urs dacã o iau la fugã. Cel de-al doilea îi rãspunde, cu acelaºi calm : "Te-nºeli ! Tot ce trebuie sã fac este sã fiu cu un pas înaintea ta." (pãstrarea calmului ºi mintea limpede în situaþii critice, sunt alte douã caracteristici ale persoanelor inteligente emoþional). Bell Labs, Centrul de cercetare pentru înalta tehnologie al lui A.T.&T., gigantul telecomunicaþiilor din SUA, a apelat la Goleman pentru a testa angajaþii care se dovediserã foarte eficienþi. Rezultatul : cei mai valoroºi cercetãtori nu aveau un I.Q. foarte ridicat sau diplome dintre cele mai prestigioase. Erau însã persoane foarte echilibrate din punct de vedere emoþional, capabile sã facã faþã cu succes momentelor de crizã. Cercetarile au arãtat cã succesul nostru la locul de muncã sau în viaþã depinde 80% de inteligenþa emoþionalã ºi doar 20% de intelect. În cazul liderilor, inteligenþa emoþionalã contribuie cu pînã la 90% la succes. Asta nu înseamnã cã rolul IQ-ului trebuie neglijat. IQ-ul continuã sã fie important, dar nu cel mai important. Creierul omului, înainte de toate, este fãcut ca sã iubeascã. De altfel, viaþa ºi experienþa fiecãrui individ aratã cã, spre deosebire de IQ, care nu se schimbã mai deloc dupã adolescenþã, inteligenþa emoþionalã este, în mare parte, învãþatã, ºi continuã sã se dezvolte pe mãsurã ce înaintãm în varstã ºi învãþãm sã cunoaºtem emoþiile ºi sentimentele ºi sã le utilizam pozitiv. Poate cã nu întamplãtor se vorbeºte în popor de maturizare, care, în fond, este potenþialul pe care-l dobandim de a învãþa abilitãþile practice bazate pe componentele EQ. Aceasta este marea revoluþie a anilor 2000 : supremaþia trãirilor sufletesti care ia locul spiritului materialist, al gandirii reci, al gestiunii ºirurilor de cifre, al statisticilor ºi deciziilor luate de sus. Adevãratele valori se dovedesc a fi : intuiþia, blandeþea, simpatia, puterea de concentrare, înþelegerea, empatia.
BEL_AMY1
Postat pe 1 Iunie 2011 08:50
De la: BEL_AMY1, la data 2011-06-01 08:50:33ADEVÃRATA MÃSURà A INTELIGENÞEI: E.Q. Este foarte interesant cã, deºi au diplome echivalente ca valoare, unii se tarãsc în slujbe umile, în timp ce alþii fac salturi impresionante în drumul lor cãtre succes. Cum se explicã faptul cã unii care dovedeau în copilãrie o inteligenþã vie ºi promiteau foarte mult, au eºuat panã la urmã în mediocritate, iar alþii, care nu se distingeau prin nimic deosebit, au reuºit în viaþã ? De ce sunt cupluri care se ceartã ºi apoi se despart, ºi perechi care, deºi se mai confruntã cu tensiuni, nu se destramã ºi chiar sunt fericite ? Rãspunsul la toate aceste întrebãri þine cont de faptul cã noi "decidem ºi gandim sub influenþa sentimentelor", dupã cum ne sugereazã Daniel Goleman, psiholog la Harvard. Adevãrata mãsurã a inteligenþei nu este I.Q., ci E.Q., coeficientul emoþional. "Marea revoluþie a anilor 2000 constã în revanºa sentimentelor asupra inteligenþei", ne asigurã Daniel Goleman în cartea sa celebrã deja în Statele Unite ale Americii, "Emotional Intelligence". În prezent, cand ne referim la inteligenþã, înþelegem cel puþin douã lucruri : intelectul (IQ) ºi inteligenþa emoþionalã (EQ). "În mod tradiþional, puterea creierului este datã de IQ, însã cu cat lumea devine mai complexã, inteligenþa emoþionalã trece pe primul plan" (Daniel Goleman). O persoanã inteligentã emoþional este abilitatã în patru domenii : identificarea emoþiilor, înþelegerea emoþiilor, reglarea emoþiilor ºi folosirea emoþiilor. În viziunea lui Daniel Goleman (1998), inteligenþa emoþionalã este formatã din cinci factori : cunoaºterea propriilor emoþii, managementul emoþiilor, motivare, recunoaºterea emoþiilor la alþii (empatie) ºi relaþiile interpersonale. Iatã o comparaþie între IQ ºi EQ. Intelectul - IQ (capul) : ne ajutã sã facem socoteli; ne ajutã sã procesãm informaþii; se bazeazã pe logicã; ne ajutã sã rezolvãm probleme; ne ajutã sã reuºim la ºcoalã; în decursul vieþii IQ-ul este relativ constant; Inteligenþa emoþionalã - EQ (inima) : ne ajutã sã ne înþelegem pe noi înºine ºi sã ne motivãm; ne ajutã sã luãm decizii (fãrã emoþii nu poate fi luatã nici o decizie); ne ajutã sã comunicãm ºi sã ne înþelegem mai bine cu alþi oameni ºi sã construim relaþii puternice, care dureazã; ne ajutã sã ne transformãm; ne ajutã sã învãþãm din experienþã; ne ajutã sã fim creativi; ne ajutã sã reuºim la locul de muncã ºi în viaþã. Dezavantajele intelectului : funcþioneazã bine doar cand suntem calmi; funcþioneazã încet, sau în orice caz mai încet decat inteligenþa emoþionalã; din aceastã cauzã nu ne putem baza pe IQ atunci cand ne aflãm în situaþii critice sau cand trebuie sã luam rapid decizii; este un predictor slab al succesului nostru în viaþã; (însã un bun predictor al succesului nostru în ºcoala tradiþionalã); rãmane relativ constant toata viaþa. Avantajele inimii : funcþioneazã bine în orice situaþie; functioneazã rapid, sau în orice caz mai repede decat IQ-ul; din aceastã cauzã ne putem baza pe EQ cand ne aflãm în situaþii critice sau cand trebuie sã luãm rapid decizii; este un predictor puternic al succesului nostru în viaþã; poate creºte, chiar foarte mult. Iatã un exemplu dat de Robert Stenberg, care ilustreazã diferenþa dintre intelect ºi inteligenþa emoþionalã : Doi copii se plimbau printr-o pãdure. Unul din ei era foarte bun la învãþãturã, premiant, foarte apreciat de adulþi (IQ). Celãlalt era un ºmecheraº, slab la învãþãturã, dar foarte descurcãreþ în viaþa de zi cu zi (una din caracteristicile persoanelor inteligente emoþional). Celor doi copii le iese un urs în faþã. Primul face repede niºte calcule ºi ajunge dezamãgit la concluzia cã nu poate scãpa cu fuga din faþa ursului. Celãlalt, foarte calm, se apleacã, îºi verificã pantofii ºi îºi strange mai bine ºireturile. Primul, foarte trist, îi spune cã a facut calcule ºi nu au nici o ºansã sã scape de urs dacã o iau la fugã. Cel de-al doilea îi rãspunde, cu acelaºi calm : "Te-nºeli ! Tot ce trebuie sã fac este sã fiu cu un pas înaintea ta." (pãstrarea calmului ºi mintea limpede în situaþii critice, sunt alte douã caracteristici ale persoanelor inteligente emoþional). Bell Labs, Centrul de cercetare pentru înalta tehnologie al lui A.T.&T., gigantul telecomunicaþiilor din SUA, a apelat la Goleman pentru a testa angajaþii care se dovediserã foarte eficienþi. Rezultatul : cei mai valoroºi cercetãtori nu aveau un I.Q. foarte ridicat sau diplome dintre cele mai prestigioase. Erau însã persoane foarte echilibrate din punct de vedere emoþional, capabile sã facã faþã cu succes momentelor de crizã. Cercetarile au arãtat cã succesul nostru la locul de muncã sau în viaþã depinde 80% de inteligenþa emoþionalã ºi doar 20% de intelect. În cazul liderilor, inteligenþa emoþionalã contribuie cu pînã la 90% la succes. Asta nu înseamnã cã rolul IQ-ului trebuie neglijat. IQ-ul continuã sã fie important, dar nu cel mai important. Creierul omului, înainte de toate, este fãcut ca sã iubeascã. De altfel, viaþa ºi experienþa fiecãrui individ aratã cã, spre deosebire de IQ, care nu se schimbã mai deloc dupã adolescenþã, inteligenþa emoþionalã este, în mare parte, învãþatã, ºi continuã sã se dezvolte pe mãsurã ce înaintãm în varstã ºi învãþãm sã cunoaºtem emoþiile ºi sentimentele ºi sã le utilizam pozitiv. Poate cã nu întamplãtor se vorbeºte în popor de maturizare, care, în fond, este potenþialul pe care-l dobandim de a învãþa abilitãþile practice bazate pe componentele EQ. Aceasta este marea revoluþie a anilor 2000 : supremaþia trãirilor sufletesti care ia locul spiritului materialist, al gandirii reci, al gestiunii ºirurilor de cifre, al statisticilor ºi deciziilor luate de sus. Adevãratele valori se dovedesc a fi : intuiþia, blandeþea, simpatia, puterea de concentrare, înþelegerea, empatia.
RUY_BLAS
Postat pe 21 Iunie 2011 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mini help :D 14 De la: RUY_BLAS 21 Iunie 2011 17:02
cum sa faci un concurs la care sa castige cine vrei tu! 4 De la: alfredodecurtofreco 11 Octombrie 2010 15:49
PASTE FERICIT ! 1 De la: ioanabobocea 4 Aprilie 2010 09:01
ADRESA EMAIL 5 De la: BYA_by 19 Ianuarie 2012 01:57
Benzina si motorina mai ieftine! 4 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:39