Setari Cookie-uri

urina cu impuritati

in urma cu 4 luni am fost diagnosticata cu hidronefroza grad II. am fost la spitalul Fundeni unde mi s-a pus o sonda Cook, pt. a ridica piatra in rinichi, iar apoi, la o luna mi s-a spart piatra. de atunci am mereu urina tulbure cu niste impuritati albe iar daca las mai mult urina in recipientul in care urinez, acele impuritati se strang ca intr-un nor.(apare ca un fum). mi-am facut urocultura si a iesit sterila.si am mai observat ceva, dupa ciclu in primele 3 zile urina este foarte limpede, normala. dar apoi se tulbura din nou. ce poate fi?ati mai intampinat asa ceva? mi s-a facut analiza la piatra pe care au spart-o si au iesiti oxalati de calciu.
ramona_teacher
Postat pe 13 Mai 2010 22:57
tarot_healthy
Postat pe 19 Mai 2010 12:55
De la: ramona_teacher, la data 2010-05-13 22:57:40in urma cu 4 luni am fost diagnosticata cu hidronefroza grad II. am fost la spitalul Fundeni unde mi s-a pus o sonda Cook, pt. a ridica piatra in rinichi, iar apoi, la o luna mi s-a spart piatra. de atunci am mereu urina tulbure cu niste impuritati albe iar daca las mai mult urina in recipientul in care urinez, acele impuritati se strang ca intr-un nor.(apare ca un fum). mi-am facut urocultura si a iesit sterila.si am mai observat ceva, dupa ciclu in primele 3 zile urina este foarte limpede, normala. dar apoi se tulbura din nou. ce poate fi?ati mai intampinat asa ceva? mi s-a facut analiza la piatra pe care au spart-o si au iesiti oxalati de calciu.

Cand urina este tulbure si miroase a*urina veche*, este semn de infectare.
Pentru ca s-a umblat si mai ales s-a miscat piatra, este posibil sa se fi zgaraiat si ai o iritatie/ureter, care evident se poate inflama/infecta.
Trebuie sa faci analize medicale, si antibiograma. Microbii urinari de obicei sunt f. rezistenti la tratament, trebuie sa vezi despre ce microb este vorba si prin antibiograma vede la ce antibiotic cedeaza.Nu amana efecuarea analizelor, microbii se dezvolta si inmultesc foarte repede si cu cat sta mai mult ne tratat devin extrem de rezistenti la tratament si astfel tratamentul dureaza ani de zile , cu rezultate indoelnice.
O zi buna.
dorina27
Postat pe 2 Iunie 2010 08:42
buna
clinca de uro din fundeni e excelenta si daca deja ai fost acolo si ai fost tratata cred ca deja stii multe despre boala pe care o ai
in acest moment procedezi corect,, cum ti se pare ceva in neregula dai sumar si urocultura
2,3 luni de la litotritie nu e asa mult
mai important e daca hidronefroza a diminuat/disparut odata cu ridicarea obstacolului?
si daca urmezi o cura specifica intretinerii ca sa ii spun asa / profilactizarii litiazei cu ox de ca

ai incredere in echipa de medici care te-a avut in grija, de la ei poti afla informatiile cele mai pertinente

sau de aici ,, daca ti-ar raspunde un medic urolog

sanatate
healthy004061
Postat pe 5 Iunie 2010 00:36







-------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Operatie menisc si ligamente incrucisate 4 De la: Silv3rmist 9 August 2011 21:41
Despre infertilitatea la barbati 4 De la: tarot 19 Mai 2010 13:07
buna ziua! 7 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:46
buna seara! 6 De la: tarot 19 Mai 2010 13:05
asistent radiolog caut loc de munca in strainatate 3 De la: maria25 26 Mai 2009 15:05