Setari Cookie-uri

Doctori ticalosi

As vrea sa atrag atentia tuturor celor ce au de-a face cu doctorul ginecolog Vele, sa renunte si sa-si caute de urgenta un alt medic, caci dl. Vele este unul dintre cei mai ticalosi si incapabili medici.
Sora mea s-a consultat la el aproape doi ani, mergand foarte des la cabinetul din Pitesti, pentru ca avea probleme si dureri foarte mari. Acest individ i-a recomandat sa faca cele mai scumpe analize posibile, inclusiv genetice, dar nu costurile au fost o problema, ci faptul ca mereu ii spunea ca nu are nimic, iar durerile sunt normale (!!??)

La inceputul lunii aprilie 2010, a fost din nou la el, pentru ca luand medicamentele recomandate de el i s-a facut rau, raspunsul lui fiind: "Atunci, trebuia sa nu mai iei !" Fireste ca nu le mai luase, dar asta- i atitudine de medic ?! Chiar si la acel moment, i-a spus ca nu are absolut nimic. Numai ca intr-o saptamana durerile au devenit insuportabile, si nu a mai putut misca piciorul stang, plus ca piciorul o durea ingrozitor. Ducandu-se din nou la Vele, acesta i-a spus ca are un chist pe ovar de vreo 2/4 cm (cu o saptamana inainte spunea ca nu e nimic !)

Ajunsa de urgenta in spital la Bucuresti, Dna. doctor Moldoveanu de la spitalul universitar i-a spus ca trebuie operata de urgenta pt ca are o tumora enorma formata de la ovarul stang si care s-a extins in tot abdomenul (i-a spus asta imediat ce a urcat-o pe masa de consultatie). A fost socata sa afle ca un alt medic, in urma controalelor, analizelor si ecografiilor nu a descoperit decat "cel mult un folicul pe ovar" !

Operatia s-a facut in doua zile, cand a fost extirpat ovarul stang, uterul - fiindca tumora aderase la peretele acestuia, si colul. Sora mea are 34 de ani numai, si iata, la varsta asta, s-a trezit cu histerectomie totala si anexetomie partiala. Nu numai atat, dar doctorii (Dna. Moldoveanu si Dl. Mitroi - doi medici exceptionali), ne-au explicat ca tumora inconjurase ureterul stang, care se sugrumase si afectase functionarea rinichiului stang, fiind posibil sa mai fie nevoie de o interventie ulterioara. Tumora (din fericire nu a fost cancer) era atat de mare, incat apasa vezica, presa intestinele si nervii piciorului stang, incat au spus ca e o minune ca nu a facut blocaj renal, sau ocluzie intestinala. Mai mult, pentru ca tumora era de fapt o "punga" uriasa de puroi - aproape o jumatate de litru de puroi lichid, dupa cum ne-au spus, numai Dumnezeu a ajutat-o sa nu faca septicemie. Repet, cu o saptamana inainte, Vele ii facuse ecografie si nu vazuse nimic.

Acum, dupa o luna si jumatate, se simte bine, e fericita ca examenul anatomo-patologic a iesit okay, singura problema este o amorteala a muschiului piciorului drept, care dupa verificari (la medici buni, in Bucuresti), se pare ca o sa-i treaca cu timpul, fara alte sechele.

Concluzia este ca medicii, poate mai mult cei ginecologi decat altii, trebuie alesi cu grija, pentru ca ne punem viata in mainile lor. Unii dintre ei sunt niste oameni si profesionisti desavarsiti - ii recomand cu cea mai mare caldura pe Dna. Dr. Moldovan si Dr. Mitroi de la Universitar. In schimb, cei ca Vele trebuiesc cunoscuti, ca sa stim de cine sa ne ferim !!



alma13
Postat pe 22 Iunie 2010 15:02
jegul ala nu ar mai trebui sa profeseze.
eu as fi pus anunturi in ziare si un banner in oras, nu un simplu post pe un forum.
ca altceva nu stiu ce putem face la "dreptatea " din Romania.
nu este sanatos dar eu nu prea merg la doctori, pentru ca de fiecare data nu aflu nimic. cheltui bani degeaba si isi mai bat si joc de mine.
Boca
Postat pe 12 Iulie 2010 14:45
Off, mi as dori ca in timp ce ti citesc povestea sa raman inmarmurita, sa ma ingrozesc si sa ma gandesc Domane cum e posibil asa ceva?
Dar nu, imi pare rau sa iti spun asta, ceea ce povestesti este ceva absolut normal in Romania.
Ti l dau exemplu pe prietenul meu care avea o gastrita de 6 luni si desi a tinut regim a luat pastile ea si ar fi trebuit sa dispara ...in momentul in care nu mai lua pastile se simtea foarte rau.
Asa ca a ajuns la al 3 lea medic sa intrebe de ce si daca este normal(nu degeaba a ajuns la 3 medici diferiti ptr o gastrita, de exemplu al 2 lea i a dat si niste pastile ptr ca ragaia mult din cauza bolii, care nu au ajutat cu nimic si cand am citit prospectul am vazut ca erau ptr gazele de pe colon, nu cele care ies pe gura... adica ca sa nu mai ragaie i s a dat sa nu se mai bese).
Cel de al 3 lea medic i a rsp in felul urmator : pai normal ca nu dispar ptr ca esti inalt si slab iar cei care au aceste semnalmente sunt predispusi la gastrita si colon iritabil.Asa ca i a dat un medicament(Debridat) care s a dovedit inutil, cu sau fara el se simtea la fel de rau.
Asa a aparut ce de al 4 lea medic care i a zis ca in viata lui nu a auzit de inalt+slab=gastrita si normal ca se simte rau ptr ca Debridat este ptr tranzitul intestinal(cu care el nu are probleme) si care nu trateaza gastrita lui.
Asa ca daca aveti probleme de sanatate multa bafta in gasirea unui doctor bun...avet nevoie

cris_tina_healthy
Postat pe 28 Septembrie 2010 16:24
Traim in Romania !!! d`oh..
blaa
Postat pe 28 Septembrie 2010 16:27
imi pare extrem de rau pt sora ta, din pacate malpraxisul in romania nu este reglementatcorespunzator, pedepsele sunt aproape inexistente, ca pana la urma cu ce te incalzeste daca medicul isi pierde licenta sora ta tot cu o durere imensa ramane in suflet si mutilata pentru tot restul vietii
visan_georgiana
Postat pe 30 Septembrie 2010 20:09
Nu, medicul asta ginecolog ar tb dat in judecata pt. malpraxis si ar trebui sa i se interzica sa profeseze. Sora ta a fost fff norocoasa ca nu era cancer, dar alte paciente poate nu vor fi. Jos medicii nepregatiti Sa se faca naibiii macelar, nu are ce cauta cu halatul alb pe el.
Cat despre prietenul inalt, slab si cu gastrita...gastroscopie i-a facut careva? nu de alta, dar asta ar elucida poate misterul
ad_ad
Postat pe 25 Octombrie 2010 22:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
endoscopie 2 De la: cris_tina_healthy 1 Aprilie 2011 12:18
Asociatia Nationala pt. Protectia Pacientilor (ANPP) ??? 1 De la: nonado 5 Aprilie 2011 17:12
Recomandare medic bun pentru protezare 2 De la: kudika_953483 6 Mai 2014 11:25
mastoza fibrochistica 21 De la: leo2010 22 Iulie 2010 09:06
Recomandare medic ginecolog din Iasi? 3 De la: kudika_27897 28 Martie 2014 13:51