Setari Cookie-uri

Ortopedie, neurochirurgie

Daca aveti intrebari legate de aceasta tema nu ezitati sa le puneti.
Kudika
Postat pe 23 Iunie 2010 12:20
Eu sunt proaspat operata de hernie de disc lombara (L4-L5; protuzie+osteofite)
Pentru ca debutul bolii a fost atat de rapid, abia acum am inceput sa ma informez asupra HDL.
Intreb pe cei care au trecut printr-o astfel de operatie, cand pot sa fac o baie/dus ca pe vremea buna ? Cand pot incepe recuperarea? Am doar 9 zile de la operatie. Sunt o persoana activa nu pot sa stau de geaba, imi vine sa ma urc pe pereti de plictiseala.
La medic trebuie sa merg dupa 1.5-2 luni ca sa vada evolutia. Eu nu mai am rabdare. In acelasi timp, imi doresc sa ma vindec "total" ca sa pot relua viata normala de pana acum. Sa ies cu copilul in parc, sa merg cu sotul la spectacole, sa merg la cumparaturi (doamnele inteleg )
escu02003
Postat pe 26 Iunie 2010 11:07
Si eu am fost operata ca si tine .Poti face baie cind vrei si cum vrei daca nu te mai pansezi.nu e nici o problema.In rest tre sa ai multa rabdare ca e devreme pentru altele. Relatii sexuale dupa 3-4 saptamini .In rest un an de zile nu ridici mai mult de 2kg in ambele miini impartite.Eu am facut operatia in sept.2009 si nu am respectat sfatul medicului de la Tg.Mures si acum mai am probleme cu piciorul ca am facut operati tirziu .Trebuia sa merg mai repede ca am ajuns la operatie cu inceput de pareza la piciorul drept.Recuperare poti sa faci cam dupa 6saptamini,dar mai bine intrebi ,ca este in functie de vindecarea completa.Iti doresc sanatate multa si intelegere din partea familiei ca asta este foarte important sa te inteleaga si sa te ajute.
healthy016946
Postat pe 9 Iulie 2010 09:18
Multumesc mult de raspuns. Am o familie care ma ajuta mult si ma inteleg, chiar si copilul a inteles si doreste sa ma ajute atat cat poate.
escu02003
Postat pe 9 Iulie 2010 10:26
Mai am o intrebare

Dupa cat timp de la operatie pot sa raman gravida?
escu02003
Postat pe 15 Iulie 2010 09:53
Buna dimineata ! va rog sa-mi spuneti daca osteomielita se trateaza la noi in ROMANIA? Dintr-un om sanatos, sportiv, am ramas handicapat, datorita medicilor , care m-au operat, am iesit afara din spital cu osteomielita pe gamba, si mi-au dat CYPROLEN 500 cam asta era tratamentul, am lipsa de substanta osoasa, mai trebuia sa fac trei operatii, dar , deja dupa 14 operatii, mi-e cam frica sa ma mai duc pe mana lor. vaisamar..
kudika153049
Postat pe 26 Iulie 2010 12:08
dupa 14 operatii facute pe gamba, am pierdut si un rinichi, tot din cauza medicilor, deoarece, ei nu si-au dat seama ( asa de destepti sunt) ca eu stant 4 ani in spital , la pat, nu mi-au facut analize de rinichi sa vada cum sunt . Deci, va mai povestesc ? cam asa sta treburile la noi in tara. te duci sanatos si mori de negijenta lor, acum cu un rinichi si 14 operatii la gamba, nu mai sunt capabila nici sa lucrez, si nici pensie nu-mi dau nenorocitii , nu am bani sa le dau, dar va intreb: cu acest diagnostic nu am dreptul sa ma pensionez?
kudika153049
Postat pe 26 Iulie 2010 12:14
De la: Kudika, la data 2010-06-23 12:20:23Daca aveti intrebari legate de aceasta tema nu ezitati sa le puneti.

OMG acum pe bune, ma intreb daca pe site ul asta moderatorii sunt oameni sau doar niste masini stricate
Asa si daca pun vreo intrebare...cine imi raspunde? tot pitipoancele care se intreaba cu ce fard sa isi mai dea si in ce pozitii sa se mai f u t a?
Ronnie_Coleman
Postat pe 26 Iulie 2010 12:22
pai asteptam un raspuns,chiar si de la masinarii!
kudika153049
Postat pe 26 Iulie 2010 12:30
Pai acum pe bune...de cand a devenit un site de "moda" unul de consultanta? Mai ales ca titlul topicului este 'ortopedie, neuro'....adica deja nu mai este vb despre o balena care vrea sa slabeasca si vine gogu si ii zice sa ia carnitina si sa faca masaj anticelulitic....aici posteaza pers care au trecut prin operatii care poate mai au putin si raman si paralizate...Si cand deschizi topicul, ce citesti la primul post? Ceva in genu...tu intrebi si prof doctor X iti raspunde....cand de fapt..tot noi intre noi ne dam raspunsurile fara sa apara vreun doctor sau un moderator/adm cu niste info solide pe tema asta.
Ronnie_Coleman
Postat pe 26 Iulie 2010 12:34
Pai atunci, scriem , doar sa ne aflam in treaba?
kudika153049
Postat pe 27 Iulie 2010 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de sfaturi, dar nu rautacioase plz 96 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:23
Help me ! Problema f urgenta 3 De la: Damaris2009 1 Octombrie 2014 16:55
stafilococul auriu 9 De la: Anda_Anghel_1 14 Octombrie 2012 15:06
Please,Help!!!! 5 De la: kudika184145 2 Mai 2011 19:27
amenoree secundara?!halp me please:(( 3 De la: roxxana_soare 3 Martie 2011 23:41