Setari Cookie-uri

metodele babesti de prevenire a sarcinii

Acum cateva zile am auzit de la o femeie,ca inainte de 90 cand poezervativele nu erau la indemana oricui,femeile faceau o baie cu apa si otet (inainte de inceperea actului sexual) pt intarirea uterului si nu puteau ramane insarcinate....e adevarat? adica mai da rezultate? Din cate am inteles era o metoda sigura,nu 100% dar oricum de cele mai multe ori dadea rezultate bune :D
Am inteles ca ar mai fi o metoda cea cu suculd e lamaie,asemanatoare cu metoda baii cu otet.
Nu am pus la incercare nici una din cele 2 metode insa sunt curioasa daca a incercat cineva...
Astept parerea voastra!
Unde-s multi puterea creste!
Vickyutza
Postat pe 11 Iulie 2010 23:58
Alooo mamaie! Lasa leacurile babesti,daca nu vrei un copil sunt atatea metode,nu te mai juca cu viata unui suflet nevinovat!
Barbie30
Postat pe 12 Iulie 2010 00:00
suna dureros si otetul ala puteeeeeeeeeeeee
clau19
Postat pe 12 Iulie 2010 00:02
Un tip intreaba o baba:Cu ce te-ai spalat ,maica?
R:Cu ottet?
I:De ce?
R:De mere
mitura
Postat pe 12 Iulie 2010 00:08
unde's multi puterea creste??????? de la ce te'ai luat???????
Shhh
Postat pe 12 Iulie 2010 00:22
De la: Vickyutza, la data 2010-07-11 23:58:39Acum cateva zile am auzit de la o femeie,ca inainte de 90 cand poezervativele nu erau la indemana oricui,femeile faceau o baie cu apa si otet (inainte de inceperea actului sexual) pt intarirea uterului si nu puteau ramane insarcinate....e adevarat? adica mai da rezultate? Din cate am inteles era o metoda sigura,nu 100% dar oricum de cele mai multe ori dadea rezultate bune :D
Am inteles ca ar mai fi o metoda cea cu suculd e lamaie,asemanatoare cu metoda baii cu otet.
Nu am pus la incercare nici una din cele 2 metode insa sunt curioasa daca a incercat cineva...
Astept parerea voastra!
Unde-s multi puterea creste!

lumea s'a mai cultivat au aparut metode mai conventionale,mai usor de prevenit o sarcina,boli s.a.m.d....d ce sa te chinui ?!nu vad rostul
sweet_heart
Postat pe 12 Iulie 2010 00:28
Nuuu, dar mie mi se pare cel mai romantic sa opresti tot procesul de imperechere ca sa te duci sa-ti faci aceste spalaturi. Ce faci, stai 10 min la baie si pe urma vii si reiei cu pasiune de unde ai ramas? unde mai pui si cu un miros nou. oau!
Boca
Postat pe 12 Iulie 2010 15:03
De la: Vickyutza, la data 2010-07-11 23:58:39Acum cateva zile am auzit de la o femeie,ca inainte de 90 cand poezervativele nu erau la indemana oricui,femeile faceau o baie cu apa si otet (inainte de inceperea actului sexual) pt intarirea uterului si nu puteau ramane insarcinate....e adevarat? adica mai da rezultate? Din cate am inteles era o metoda sigura,nu 100% dar oricum de cele mai multe ori dadea rezultate bune :D
Am inteles ca ar mai fi o metoda cea cu suculd e lamaie,asemanatoare cu metoda baii cu otet.
Nu am pus la incercare nici una din cele 2 metode insa sunt curioasa daca a incercat cineva...
Astept parerea voastra!
Unde-s multi puterea creste!


Recomand prezervativul (din proprie experienta, + ca protejeaza ambii parteneri de transmiterea vreunui BTS)

So.... da-i bataie dar fa-o cu cap pan` la cap!
Lisssa
Postat pe 12 Iulie 2010 15:17
De la: mitura, la data 2010-07-12 00:08:58Un tip intreaba o baba:Cu ce te-ai spalat ,maica?
R:Cu ottet?
I:De ce?
R:De mere




ionatane sau galbene de odobesti!!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 12 Iulie 2010 17:15
De la: Boca, la data 2010-07-12 15:03:39Ce faci, stai 10 min la baie si pe urma vii si reiei cu pasiune de unde ai ramas? unde mai pui si cu un miros nou. oau!


imi pun niste salata de varza pe limba, drept asorteu!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 12 Iulie 2010 17:16
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-12 17:15:26
De la: mitura, la data 2010-07-12 00:08:58Un tip intreaba o baba:Cu ce te-ai spalat ,maica?
R:Cu ottet?
I:De ce?
R:De mere




ionatane sau galbene de odobesti!!?

bot de iepure sau verzi si crude?
dragon_fly88
Postat pe 12 Iulie 2010 17:24
mai degraba zemoase.
din alea din care isi iteste capsoru' un viermisor speriat!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 12 Iulie 2010 17:29
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-12 17:29:53mai degraba zemoase.
din alea din care isi iteste capsoru' un viermisor speriat!

si care o ia la fuga
atata de zemoase..ca-ti vine sa le bei
dragon_fly88
Postat pe 12 Iulie 2010 17:32
De la: Vickyutza, la data 2010-07-11 23:58:39Acum cateva zile am auzit de la o femeie,ca inainte de 90 cand poezervativele nu erau la indemana oricui,femeile faceau o baie cu apa si otet (inainte de inceperea actului sexual) pt intarirea uterului si nu puteau ramane insarcinate....e adevarat? adica mai da rezultate? Din cate am inteles era o metoda sigura,nu 100% dar oricum de cele mai multe ori dadea rezultate bune :D
Am inteles ca ar mai fi o metoda cea cu suculd e lamaie,asemanatoare cu metoda baii cu otet.
Nu am pus la incercare nici una din cele 2 metode insa sunt curioasa daca a incercat cineva...
Astept parerea voastra!
Unde-s multi puterea creste!


Glumesti, nu? Ai idee cate femei au murit inainte de 89, facnd avorturi, te miri unde? La cat erau femeile de disperate sa nu ramana insarcinate, te asigur ca o asemeena metoda ar fi fost cunoscuta de toata lumea, scrisa pe ziduri, trimisa prin fluturasi in cutiile postale si asa mai departe.
Mai, fetelor, astea din generatia mea! Nu erau prezervative inainte de 89? Pe cuvant daca stiu sau daca imi aduc aminte! Cred ca erau, dar cum nimeni nu facea sex .....
rashela
Postat pe 12 Iulie 2010 20:35
De la: rashela, la data 2010-07-12 20:35:07
Glumesti, nu? Ai idee cate femei au murit inainte de 89, facnd avorturi, te miri unde? La cat erau femeile de disperate sa nu ramana insarcinate, te asigur ca o asemeena metoda ar fi fost cunoscuta de toata lumea, scrisa pe ziduri, trimisa prin fluturasi in cutiile postale si asa mai departe.
Mai, fetelor, astea din generatia mea! Nu erau prezervative inainte de 89? Pe cuvant daca stiu sau daca imi aduc aminte! Cred ca erau, dar cum nimeni nu facea sex .....

erau unele chinezesti cu un fluturash desenat pe ele....cand le-am descoperit la mami in dulap si-am vazut ca pot sa fac baloane din ele, i le-am arestat imediat pe toate si am umplut casa de baloane....sa faca mama infarct cand i-am aratat fericita cu ce ma jucasem eu toata ziua
miss_darine
Postat pe 12 Iulie 2010 20:46
De la: miss_darine, la data 2010-07-12 20:46:42
De la: rashela, la data 2010-07-12 20:35:07
Glumesti, nu? Ai idee cate femei au murit inainte de 89, facnd avorturi, te miri unde? La cat erau femeile de disperate sa nu ramana insarcinate, te asigur ca o asemeena metoda ar fi fost cunoscuta de toata lumea, scrisa pe ziduri, trimisa prin fluturasi in cutiile postale si asa mai departe.
Mai, fetelor, astea din generatia mea! Nu erau prezervative inainte de 89? Pe cuvant daca stiu sau daca imi aduc aminte! Cred ca erau, dar cum nimeni nu facea sex .....

erau unele chinezesti cu un fluturash desenat pe ele....cand le-am descoperit la mami in dulap si-am vazut ca pot sa fac baloane din ele, i le-am arestat imediat pe toate si am umplut casa de baloane....sa faca mama infarct cand i-am aratat fericita cu ce ma jucasem eu toata ziua



Tare asta!
Barbie30
Postat pe 12 Iulie 2010 20:51
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-12 17:16:16
De la: Boca, la data 2010-07-12 15:03:39Ce faci, stai 10 min la baie si pe urma vii si reiei cu pasiune de unde ai ramas? unde mai pui si cu un miros nou. oau!


imi pun niste salata de varza pe limba, drept asorteu!


genial! deci nu numai CA COnsumi niste calorii, dar mananci si sanatos in acelasi timp
numai avantaje!
Boca
Postat pe 13 Iulie 2010 10:35
Vad ca toata lumea de pe forum ride si, intr-adevar, in zilele noastre, cind sint atitea metode contraceptive pe piata, ni se pare cel putin bizar. Insa atunci vremurile erau altele, chiar daca vroiai sa te protejezi nu aveai la indemina anticonceptionale si nici nu existau prezervative in farmacii si supermarketuri (de fapt, nu existau nici supermarketuri ).

Asa ca femeile apelau la tot felul de metode, azi ciudatenii. Am mai auzit de inca o practica, despre care multe femei trecute azi de 60 de ani mi-au spus ca e foarte eficienta: vitamina C. In sensul ca introduceau o tableta in vagin inainte de contactul sexual. Gindit-va ca multe dintre ele aveau deja 4-5 copii, chiar si mai multi, plus o gospodarie de avut grija, plus alte probleme pe cap. Nu toate citeau tratate de cosmetica si nici la ginecolog nu mergeau, decit doar cele din familii mai instarite, si multi copii se nasteau acasa, cu moase din sat, fara sa mai ajunga la maternitate (de unde, oricum aveai multe sanse sa iesi cu vreun stafilococ, ca si acum, de altfel).

Cu toate astea, acum in nici un caz nu as recomanda astfel de practici, cind e foarte simplu sa-ti pui un prezervativ, daca nu vrei sa apelezi la pilulele hormonale. Sigur ca azi mai exista si alte metode contraceptive: spermicidele, steriletul, inelul vaginal, diafragma. Iti recomand sa citesti un articol, ca sa te informezi mai bine: www.farmablu.ro/medicina/practici-de-contraceptie-01491 si continuarea www.farmablu.ro/medicina/practici-de-contraceptie--continuare-01497.
lumeaecolorata
Postat pe 15 Iulie 2010 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor concurs 1 De la: mara2008 12 Iunie 2011 14:50
Kudikuplu 11 De la: N0_name 11 Octombrie 2011 20:40
Cum DORM???? 16 De la: dandanaua_reloaded 3 Iunie 2010 22:13
Castigatoare KudiLife 5 De la: ralukiss 22 Iunie 2010 20:17
ajutor umanitar 1 De la: lumi27 14 Iunie 2010 14:37