Setari Cookie-uri

Voi credeti in tratamentele naturiste?

Salutare tuturor?

Voi credeti in tratamentele naturiste sau sunt doar o apa de ploaie cu iz comercial?
Am vazut ca si la institutul de cursuri Eurocor, unde fac eu un curs de cosmetica, au si un alt curs de terapii naturiste. Sora-mea e pasionata , dar eu stiu........

Astept un sfat de la voi!!!
kudika228826
Postat pe 16 Iulie 2010 11:08
Nu cred in rezolvare afectiunilor grave folosind produse naturiste...atunci cand esti sanatos si le consumi, sa zicem ca te mentin in forma (adica nici nu dreg, nici nu strica)...dar cand te-ai imbolnavit, nu are rost sa speri ca fac minuni...
Dupa parerea mea sunt apa de ploaie cu iz comercial..e o moda, generata de saracie... daca aduni cat dai pe 6 luni de tratament cu naturiste (asa spun ei, catrebuie luate mai mult timp) si cat dai pe medicamente cu efect imediat, ai surpriza ca cele naturiste sa fi costat mai mult si nici sa nu fi avut efect...deci, tot ce realizezi, e o esalonare a cheltuielilor...
Vis-a-vis de MLM-urile cu iz iehovistic, toate cu "samanta" in America, spun ca sunt mari potlogarii...ele furnizeaza produse fabricate de SRL-uri obscure, infiintate de max 10 ani si le testeaza pe noi...un produs trebuie urmarit multi ani, pe esantioane mari de populatie,pana sa fie pus in circulatie, nu "Hai si eu sa vand minunea!" ...
kudika226898
Postat pe 16 Iulie 2010 17:44
Grav, foarte grav, dar problema va apartine.
colnago
Postat pe 16 Iulie 2010 17:59
Am incercat si eu tratamentele naturiste atunci cand am avut nevoie....totusi,cunosc medici care spun ca aceste tratamente pot masca ft bine simptomatologia unei boli care poate evolua astfel in "liniste"...nu fac referire la vreun produs anume...
_oktober_
Postat pe 16 Iulie 2010 18:04
Desigur ca prefer cele naturiste, (dar sa fie naturiste, nu contrafacute). Pai nu sunt mai sanatoase decit cele chimicale? Insa trebuie spus ca tratamentul naturist este ceva complementar, nu inlocuieste tratamentul prescris de medic. Din pacate , majoritatea medicamentelor au efecte adverse, contraindicatii, ceea ce la naturiste adevarate nu e cazul.
colnago
Postat pe 16 Iulie 2010 18:08
Au dreptate medicii...cunosc pe cineva care si-a taiat singur craca, luand naturiste si refuzand operatia...acum e in ceruri...
kudika226898
Postat pe 16 Iulie 2010 18:09
Cred ca sunt ok ca si tratament adjuvant....
_oktober_
Postat pe 16 Iulie 2010 18:43
Daca am de ales intre a lua o pastila si a-mi face o infuzie de plante, aleg sa fac o infuzie de plante. Insa in cazul unei afectiuni grave ai neaparata nevoie de medic, tratamentele naturiste pot veni ca adjuvant (dupa cum spune oktober) mai ales in perioada de recuperare.
kitty_krieger
Postat pe 16 Iulie 2010 18:48
Ei, si daca in perioada de recuperare consumi fructe pentru aportul lor de vitamine, ce ti se intampla? Si daca reglezi tranzitul cu multe zarzavaturi, tarate, etc., ce patesti? Ce ar fi daca nu am mai asculta de MLM-isti si am apela la "farmacia bunicii?"
kudika226898
Postat pe 16 Iulie 2010 21:16
De la: kudika226898, la data 2010-07-16 21:16:42Ei, si daca in perioada de recuperare consumi fructe pentru aportul lor de vitamine, ce ti se intampla? Si daca reglezi tranzitul cu multe zarzavaturi, tarate, etc., ce patesti? Ce ar fi daca nu am mai asculta de MLM-isti si am apela la "farmacia bunicii?"

eu crdeam ca tratamentele naturiste sunt "farmacia bunicii"!
kitty_krieger
Postat pe 18 Iulie 2010 13:23
Corect...nu alea aduse de peste ocean, de la bunica lui Johnny MLM, care s-a gandit sa le testeze pe lumea a treia, inainte de a le oferi conationalilor....
kudika226898
Postat pe 18 Iulie 2010 14:06
De la: kudika226898, la data 2010-07-16 17:44:03Nu cred in rezolvare afectiunilor grave folosind produse naturiste...atunci cand esti sanatos si le consumi, sa zicem ca te mentin in forma (adica nici nu dreg, nici nu strica)...dar cand te-ai imbolnavit, nu are rost sa speri ca fac minuni...
Dupa parerea mea sunt apa de ploaie cu iz comercial..e o moda, generata de saracie... daca aduni cat dai pe 6 luni de tratament cu naturiste (asa spun ei, catrebuie luate mai mult timp) si cat dai pe medicamente cu efect imediat, ai surpriza ca cele naturiste sa fi costat mai mult si nici sa nu fi avut efect...deci, tot ce realizezi, e o esalonare a cheltuielilor...
Vis-a-vis de MLM-urile cu iz iehovistic, toate cu "samanta" in America, spun ca sunt mari potlogarii...ele furnizeaza produse fabricate de SRL-uri obscure, infiintate de max 10 ani si le testeaza pe noi...un produs trebuie urmarit multi ani, pe esantioane mari de populatie,pana sa fie pus in circulatie, nu "Hai si eu sa vand minunea!" ...


Sa o luam sistematic.
Kudika 226898 are o aversiune pentru tot ce nu a luat contact cu ea si aici ma refer la medicina homeopata, naturista samd.
Atunci cand te imbolnavesti sistemul imunitar este scazut iar medicamentele care vin in ajutor pot fi pot fi de natura minerala, vegetala, animala, biologica sau pot fi obtinute pe cale sintetica.In functie de cantitatea administrata ele pot actiona in mod diferit, iar in raport cu efectele produse, doza poate fi: doza terapeutica, toxica sau letala.
Dupa parerea ta 226898 naturistele sunt apa de ploaie dar da mi voie sa ti spun ca te poti dezintoxica la fel de bine cu Colon Help ca si cu Gelul de la Forever sau ca si cu tinctura de nuci verzi. Intradevar tinctura de nuci e mai ieftina dar spre deosebire de ea Gelul de aloe pe langa efectul detoxifiant are si alte caracteristici( imunomodulator, regleaza tranzitul intestinal, antiseptic, antimicotic etc)
De data asta chiar fac referire la firma Forever care isi are ,,samanta'' in America , firma infiintata acum 32 de ani si existenta inca pe piata, cel mai mare cultivator de Aloe vera si, totodata, producatorul si distribuitorul numarul unu mondial al produselor pe baza de aloe . Produsele acestei firme au fost primele care au primit recunoasterea pentru consistenta si puritate din partea Consiliului Stiintific International pentru Aloe. Probabil toti cei care fac parte din IASC sunt iehovisti altfel nu mi explic cum ar putea sa acorde credit unor produse tip apa de ploaie care nu fac altceva decat sa ,, mulga'' prostimea de bani(dupa parerea ta)
Aceste produse nu sunt medicamente iar cei care sustin acest lucru o fac in necunostinta de cauza sau cu alte scopuri-sutn adjuvante dar datorita proprietatilor lor ajuta la ameliorarea sau vindecarea anumitor boli.
Asa cum nici anticancerigenele sau citostaticele nu trateaza sau nu stopeaza boala. O amelioreaza poate. Asadar sa fim realisti si sa nu aruncam cu noroi in nimeni.
Si acum ( pentru cultura mea generala) musai sa te intreb -Daca ti as oferi o coca cola sau un pahar cu suc proaspat stors de portocale ce ai alege?

Gabriela

p/s am uitat sa specific. Produsele Forever Living Products nu au contraindicatie(mai putin berry nectar care nu se recomanda la diabetici)
kudika225175
Postat pe 20 Iulie 2010 19:25
Doamne, iar "aloia" aia care v-a furat mintile... ...si iar istoria MLM-ului?...Oh, God... ...mai, "aloia" nici nu drege, nici nu strica...o stiu in primul rand fraierii care au crezut in ea si , in afara de subtierea portofelului, nu s-au ales cu nimic... ...asa ca, voi ati iest la produs pe net, unde credeti ca "daca nu se vede, poate cineva crede"...wrong...lumea stie ca e apa de ploaie...intra si tu de curiozitate pe net si vei vedea cati spun ca mine...
Si zau ca n-a murit nimeni de la un pahar de Cola...totul e sa consumi cu moderatie din orice aliment...
kudika226898
Postat pe 20 Iulie 2010 21:42
am citit ce scrieti despre tratamentele naturiste si ma tot intreb...de unde stiti voi ca n-ar fi bune ?...le-ati testat voi si nu si-au facut treaba ?...sau a-ti auzit pe ici pe colo ....
e drept sunt si multe "stifturi" si daca nu ai oarece cunostinte in domeniu te pacalesti...
dar sunt si firme cu traditie indelungata si testari cu rezultate incurajatoare, dar asta nu inseamna ca dintr-un fizic in ruina te face "leu paraleu" !
fiecare poate avea rolul sau, pe un anumit segmeng,cu rezultate pana la vindecare
de exemplu ceaiurile clasice...vi se pare ca nu au un rol important pt sanatate ?..apoi cataplasmele...cremele pe baza de plante...dar si mineralele ce nu le gasim in cantitatea optima in alimente, cat despre vitamine e adevarat ca prin procesare isi pierd din valoare dar cati consuma spre exemplu seminte sau salate de radacinoase, legume crude si fructe variate ?... daca ..da !...felicitari...!
eu nu am tinut cont de o dieta alimentara, avand o viata f activa (nu e o scuza !) si m-am procopsit cu-n cancer la san operat , urmat de 6 sedinte de chimioterapie si 24 radioterapie...de 5 ani incerc sa ma pun pe linia de plutire , avand doua obiective...sa tin cancerul la distanta ..si sa readuc in parametrii normali functiile organelor interne afectate 80% de tratamentul dur
...si cum organismul meu suprasaturat de medicamente refuza tot ce era alopat, m-am axat pe o alimentatie cat mai naturala si pe produse naturiste
...si-au facut treaba:
... ceaiurile de la -Forever, Gano excel si Dacia plant--pt detoxifiere , ficat si sistemul urinar
...gelul aloe vera- Forever- pt sistemul digestiv
....pilulele de ganoderma lucidum ,excelium si cordyceps -Gano excel -pt detoxifiere ,refacere structura celulara...si tot de la ei beau cafeaua Clasic
Ma simt bine fizic si psihic ,iar analizele o confirma. Pe la medicul de familie n-am trecut de 2 ani, iar oncologul...ridica din umeri...!
Raspund cu placere oricarui doritor de informatii ....
app.....nu vand nimic !
vyoryca
Postat pe 13 Februarie 2011 17:28
Este exact invers decit sustine 898.....care e din nastere Gica contra
Tratamentele naturiste sunt cunoscute si folosite de mii de ani si noi am fost si suntem cobai pentru medicamentele de sinteza.
Iar "aloia"este minunata daca stii sa o folosesti...o fi vrut sa scrie "aleluia"-vis-a vis de med.de sinteza ?
carmen_natural
Postat pe 30 Aprilie 2011 21:56
226898, singura problema de sanatate la care nu are efect un produs naturist este p....a. Nu folosi nici aloe, nici ganoderma, nici noni, inghite mai bine medicamente, otrava oficiala.
Acum serios, un tratament naturist este doar adjuvant, nu inlocuieste medicamentele. Insa mai bine nauriste decit sintetice, pe cit posibil.
colnago
Postat pe 2 Mai 2011 07:44

Pai p...a insasi e o injectie naturala....
kudika226898
Postat pe 2 Mai 2011 22:18

Eu am descoperit la recomandare unui medic din Germania un produs naturist care mi-a faacut foarte bine. De cativa ani se gaseste si in farmaciile din Romania.
Femicur este medicament naturist din Vitex agnus castus - Tratament din plante pentru,mastodinie, mastopatie fibrochistica, tulburari de ciclu menstrual,PMS.
Eu il folosesc de vreo 2 ani si ma simt foarte bine, mai ales de cand am inteles diferenta dintre medicamentele naturiste si ceaiurile din plante si de ce acestea din urma nu au efect in cele mai multe cazuri (nu ca planta nu ar fi buna, dar cel mai important in aceste cazuri este modul de recoltare al plantei, concentratia de substanta activa si multe alte lucruri.....)
Un prospect aici http://www.3f.ro/page.php?pageName=products&pageSubName=details&entry_var1=12&entry_var2=1
jurnalul
Postat pe 16 Mai 2011 18:58
Mai lasa-ne cu reclama...
kudika226898
Postat pe 17 Mai 2011 05:33
Cine nu crede este bine sa nu foloseasca,si una este sa folosim ca supliment alimentar si alta sa folosim o schema profesionista ,facuta de medici pentru anumite afectiuni!
naturistul1
Postat pe 25 Mai 2012 17:08
Am citit ce ai scris si vroiam sa iti mai recomand un tratament naturist extraordinar pentru problema de sanatate pe care o ai. Iti recomand Zeolitul lichid imbunatatit cu DHQ. Are rolul de a elimina celula canceroasa si de a stopa evolutia cancerului. De asemeni, elimina toxinele si metalele grele acumulate din organism. Este bine sa administrezi ce e mai bun si mai eficient ca sa previi orice recidiva!! Sanatate multa!!!
deliutza1975
Postat pe 31 Octombrie 2012 12:05
Referitor la titlul acestui topic: DA, cred cu tarie in tratamentele naturiste si in eficacitatea lor.
kudika_32792
Postat pe 21 Mai 2013 16:32
De la: kudika_32792, la data 2013-05-21 16:32:12Referitor la titlul acestui topic: DA, cred cu tarie in tratamentele naturiste si in eficacitatea lor.


Iar timpul iti va dovedi ce greseala faci...
kudika226898
Postat pe 22 Mai 2013 17:03
Poate ca da , poate ca nu
Rotty_
Postat pe 22 Mai 2013 18:03
De la: Rotty_, la data 2013-05-22 18:03:01Poate ca da , poate ca nu

..nuuuuu!!!
Fulg-de-nea
Postat pe 22 Mai 2013 18:36
De la: kudika226898, la data 2010-07-16 17:44:03Nu cred in rezolvare afectiunilor grave folosind produse naturiste...atunci cand esti sanatos si le consumi, sa zicem ca te mentin in forma (adica nici nu dreg, nici nu strica)...dar cand te-ai imbolnavit, nu are rost sa speri ca fac minuni...
Dupa parerea mea sunt apa de ploaie cu iz comercial..e o moda, generata de saracie... daca aduni cat dai pe 6 luni de tratament cu naturiste (asa spun ei, catrebuie luate mai mult timp) si cat dai pe medicamente cu efect imediat, ai surpriza ca cele naturiste sa fi costat mai mult si nici sa nu fi avut efect...deci, tot ce realizezi, e o esalonare a cheltuielilor...
Vis-a-vis de MLM-urile cu iz iehovistic, toate cu "samanta" in America, spun ca sunt mari potlogarii...ele furnizeaza produse fabricate de SRL-uri obscure, infiintate de max 10 ani si le testeaza pe noi...un produs trebuie urmarit multi ani, pe esantioane mari de populatie,pana sa fie pus in circulatie, nu "Hai si eu sa vand minunea!" ...

Fulg-de-nea
Postat pe 22 Mai 2013 18:38
Sa nu credeti nimic din ceea ce binevoiesc unii care se cred tare destepti sa scrie mai jos.Si mai ales sa nu credeti ca suntem cobai pentru firme si laboratoare obscure din America.Nici vorba pentru ca aia nu au bani de asa ceva,suntem cobai de zeci de ani pentru marile firme de medicamente din toata lumea care au creat boli noi , care au bagat bani seriosi pentru promovare si mai ales pentru introducerea produselor lor pe listele de gratuitati si compensate !
Produsele naturiste sunt realmente foarte bune cu conditia sa le cunoasteti bine proprietatile ,care parte a plantei se utilizeaza si modul in care se utilizeaza.
carmen_natural
Postat pe 22 Mai 2013 22:30
Eu,nu cred in aceste tratamente.Cum se zice sunt un simplu "Placebo".
Lora16
Postat pe 22 Mai 2013 22:50
De la: carmen_natural, la data 2013-05-22 22:30:12Sa nu credeti nimic din ceea ce binevoiesc unii care se cred tare destepti sa scrie mai jos.Si mai ales sa nu credeti ca suntem cobai pentru firme si laboratoare obscure din America.Nici vorba pentru ca aia nu au bani de asa ceva,suntem cobai de zeci de ani pentru marile firme de medicamente din toata lumea care au creat boli noi , care au bagat bani seriosi pentru promovare si mai ales pentru introducerea produselor lor pe listele de gratuitati si compensate !
Produsele naturiste sunt realmente foarte bune cu conditia sa le cunoasteti bine proprietatile ,care parte a plantei se utilizeaza si modul in care se utilizeaza.


Ca bine zici!
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 08:36
De la: kudika226898, la data 2013-05-22 17:03:41
De la: kudika_32792, la data 2013-05-21 16:32:12Referitor la titlul acestui topic: DA, cred cu tarie in tratamentele naturiste si in eficacitatea lor.


Iar timpul iti va dovedi ce greseala faci...


Timpul mi-a dovedit ca nu fac absolut nicio greseala in privinta asta, a tratamentelor naturiste.
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 08:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suplimente 1 De la: kudika_1033333 10 Iulie 2018 10:50
Iti cade parul? Te pot ajuta. 4 De la: kudika_1020416 15 Noiembrie 2016 08:08
tinctura de marar pentru cresterea sanilor 168 De la: kudika_1020415 15 Noiembrie 2016 08:02
"taiatul sub limba" pt hepatita si diverse boli a ficatului 14 De la: BEL_AMY1 21 Mai 2011 15:00
DEPOZITUL DE PRODUSE NATURISTE !!! 2 De la: andutza_con 13 Mai 2011 09:53