Setari Cookie-uri

Racitor de aer

Am auzit ca se gasesc racitoare de aer ce functioneaza pe baza de apa si care ar costa in jur de 200 lei. Par destul de ieftine in comparatie cu aparatele de aer conditionat dar nu stiu prea multe detalii.
Stie cineva daca se merita achizitionarea unui astfel de aparat?
maria_ene
Postat pe 1 Iulie 2008 16:57
Da, se numesc galeti, au 10 litri si se umplu de la robinet cu apa rece,dupa care ti le torni in cap si te racoresti instantaneu.Si-ti revii...Auzi racitor cu 200 de lei...Poate ventilator cu aer la banii astia...

Postat pe 4 Iulie 2008 21:52
exista.....functioneaza pe baza de apa rece sau gheata...eficiente oarecum..utile in spatii mici ....parerea mea..mai bn NU.
15uka
Postat pe 5 Iulie 2008 07:21
Oferta serioasa , reducere atragatoare. Vind masina de spalat cu uscare , Ariston AMD 129. Are 2ani vechime ( iesita din garantie de 1 luna ) functioneaza perfect.
nik50
Postat pe 7 Iulie 2008 07:51
ce stii tu de galletti? Nici macar cum se numeste firma! Esti muci!
kypykul
Postat pe 11 Iulie 2008 20:47
Este simplu sunt recipentele specifice de geanta frigorifica portabila , care se tin in frigider pina ingheata si apoi se introduc in racitor ( pe vremuri se folosea gheata ) nu cred ca merita.
Altele mai sosfisticate care racesc sau incalzesc apa ajung si la 10miloane / aparat.
nik50
Postat pe 14 Iulie 2008 22:37
exista un aparatzel la quelle care se numeste impropriu aparat de aer conditionat. Functioneaza ca un ventilator ale carui palete sant din panza si aceasta se imbiba progresiv cu apa cu gheata din recipientul atasat. Tine cam 3-4 ore efectul , dar se simte doar in spatii mici si in masina. Costul e ca cel de mai sus (sub 200). Se alimenteaza la priza.
medlink57
Postat pe 20 Iulie 2008 10:53
Exista aceste racitoae, am vazut pe la terase in general si pulverizeaza apa cu o viteza foarte mare incat se evapora dar raceste farte bine, ar fi ideale pentru terase, gradini etc, nu si pentru casa, cred ca ridica nivelul de umezeala in aer,,,
cristina_lavinia
Postat pe 7 August 2008 22:05
.
Se gaseste in Bricostore.Pt.ocamera este suficient.
vvnegulescu
Postat pe 20 August 2008 11:12
Respectivele aparate se numesc popular cilere- si se bazeaza pe extragerea caldurii- pozitive sau negative dintr-0 incapere.Sunt ff ok ca si instalatii dar fata de un aer conditionat clasic implica mai multe probleme -inclusiv financiare.Practic daca la instalatiile de climatizare uzuale-aere conditionate -se utilizeaza un singur element de transfer a caldurii-freonul(popular) , la cilere se utilizeaza doua elemente primul este apa care circula printr-un fel de calorifere si care apoi este la randul ei incalzita sau racita in corpul cilerului de catre freon.De aici si costurile ridicate ale instalatiei de acest tip.Dar ele sunt f economice ptr climatizari de cladiri mari.
personalqiararo
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:13
http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aer_conditionat/Aer_conditionat_mobil/TechnoLUX/Racitor_de_aer_Technolux_H32#

Postat pe 14 Mai 2009 18:31
Pt cine vrea sa cumpere un aparat care raceste aerul si fara montaj sau furtun de instalare,eu am cumparat unul se numeste racitor aer si arata exact ca ap de aer cond mobil,doar ca nu are furtun,se baga in cutia din spate cutii de gheata de la congelator si tin 1-2 ore depinde de cat e de cald si apoi se schimba cu altele,simti cum da aer rece,nu numai ventilat,mie mi se par bune ca raceste aerul vara cand e f cald si nu stai in spate cu aerul cond si e mobil fara furtun,nu are capacitatea de racire a unui ap de aer cond dar mai bun ca un ventilator,e intre ventilator si ap de aer cond.Am vazut ca se gasesc si in jur de 200 ron si ceva la domo,eu am dat pe al meu anul trecut aproape 6 mil hyundai de la flanco.Iarna il folosesti si da aer cald in mai multe trepte si cu baleiaj si cu viteza,timp oprire si telecomanda,eu il las pe hol noaptea vara sa nu racim de la aer cond ca am si din ala pe perete,mai ajuta la noptile toride cand te sufoci de nu poti dormi de caldura.
leya_condo
Postat pe 13 Iunie 2009 05:35
Da, eu mi-am cumparat saptamna trecuta de la Domo.
A costat 260 lei si sunt f multumita de el.
L-am cumparat pt camera fiului meu, unde calculatorul
emana caldura aproape toata ziua
(mi-a fost frica sa instalez aer conditionat).
Face fata cu brio, el il foloseste chiar si numai ca
ventilator, dar daca pui apa rece si gheata,
atunci clar se simte eficienta lui.
In schimb, mi se pare ca face zgomot,
adica nu cred ca poti dormi cu el in functiune.
aurora_octavian
Postat pe 13 Iunie 2009 09:46
salut! da, exista! eu am un aparat! e super! il poti cumpara de la domo! racitor de aer de la TechnoLUX!
nancy_blue
Postat pe 13 Iunie 2009 10:25
eu am un umidificator si functioneaza pe baza de apa .e bun insa pt spatii mici si m-a costat 150 ron plus 40 ron pt aroma...
bebetzuck
Postat pe 13 Iunie 2009 14:24
Am unul si nu e bun de nimic.
Un apartament cu 2 camere e un spatiu destul de mic.
200 de lei aruncati.
angela_surariu
Postat pe 13 Iunie 2009 17:11
Am cumparat unul de la quelle la 220 si 12 volti si merge pe baza de apa rece si fiole cu gheata ce se scufunda in apa rece si are randament in casa pana la o distan de max 1metru iar in masina zero. CONCLUZIE: AM CHELTUIT ( PIERDUT ) 100 RON .
MARINAMARINA_condo
Postat pe 13 Iunie 2009 21:33
Sigur poti sa-ti faci singur un racitor in acest fel : un radiator de masina cu serpentine prin el , un ventilator in spate si o cutie . Singura problema este sursa de apa foarte rece care trebuie sa treaca prin radiator si sa fie evacuata undeva . Ciclul trebuie sa fie continuu si la un debit cit de cit constant . Restul stie fiecare de unde gaseste sursa de apa gratuita si rece . Racitoare in care pui gheata au un randament foarte scazut tinind seama ca timpul de racire este limitat de topirea ghetii .
david_laur
Postat pe 14 Iunie 2009 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gradina 7 De la: nicu_ddt 18 Martie 2010 09:12
Arcada 7 De la: octopus 20 Decembrie 2009 11:44
voi credeti in feng shui? 120 De la: artafengshui 1 Aprilie 2010 17:29
SCARA INTERIOARA 16 De la: cybi 12 Februarie 2010 18:21
ajutor pentru amenajarea unui perete rotunjit 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:12