Setari Cookie-uri

Achizitionarea unei uscatorii,spalatorii

Ma poate ajuta cineva si pe mine sa-mi spuna cum trebuie sa procedez pentru a achizitiona o uscatorie de la parterul blocului care are un perete comun cu peretii apart meu ??
Stiu ca a mai intrebat cineva dar nu a spus ce s-a mai intamplat ,daca a cumparat sau nu uscatoria/spalatoria...etapele parcurse..Va rog ,daca stie cineva ,sa nu ezite sa ma contacteze rakustyle@yahoo.com.Multumesc anticipat!
raku
Postat pe 31 August 2008 14:13
Uscatoria este un spatiu proprietate comuna.Poate fi instrainata cu acordul scris al tuturor locatarilor. Se fac urmatorii pasi:
- lansati o oferta de cumparare catre asociatie
-se convoaca Adunarea generala in care se discuta intre altele si oferta
-dupa aprobare ,se face un tabel nominal in care fiecare locatar semneaza ca este de acord cu instrainarea spatiului la pretul negociat si aprobat in Adunarea generala
-presedintele si administratorul vor elibera o factura catre Dv pe care o veti plati printr-un ordin de plata sau cash prin intermediul unei banci in contul asociatiei.
-factura si ordinul de plata vor avea rolul de acte de proprietate
si nu trebuie instrainate sau distruse.
-o copie de pe acestea vor fi depuse la sectia financiara in max 30 de zile pentru stabilirea impunerii
-acum sinteti proprietar cu acte in regula
SUCCES!!
bihonvasile
Postat pe 10 Ianuarie 2009 12:20
ar fi o problema: eu am facut o oferta pentru spatiul destinat uscatoriei/spalatoriei, iar dl administrator a zis ca e prea complicat si ca nu se poate si gata, nu a dat nici un raspuns in scris, crezi ca as putea sa i oblig in vreun fel sa mi dea un raspuns la cererea facuta?? situatia e aceeasi ca si in cazul mai de sus - toata uscatoria are perete comun cu apartamentul meu.
Daca ai vreo idee de ce anume as putea face, mi ar fi de mare ajutor, multumesc.
ruxi_apateanu
Postat pe 4 Martie 2009 11:41
ati reusit pana la urma sa cumparati spatiul cu pricina? puteti sa mi dati ceva detalii? multumesc anticipat , e mail : ruxi_apateanu@yahoo.com
ruxi_apateanu
Postat pe 4 Martie 2009 11:43
Din cate stiu, se pare ca e mai complicat.
Legislatia (legea locuintei )cred s-a modificat si cred ca nu se mai vand, se concesioneaza. Si eu sunt interesata de subiect, daca se poate vreau noutati pe axandrero@yahoo.com.
Multumesc
axandrero
Postat pe 5 August 2009 11:06
NU SE CONCESIONEAZA , dar....se poate inchiria .
cristina57m
Postat pe 5 August 2009 15:57
D-na.bihonvasile va rog sa-mi spune-ti daca pot achizitiona in acelasi mod pe care l-ati descris in cazul uscatoriei,o portiune din acoperisul blocului,blocul fiind prevazut din constructie cu acoperis pe structura din lemn,invelit cu tabla zincata. Intentionez sa construiesc deasupra apartamentului pe care il detin in acest bloc,un alt apartament mansardat si nu stiu care ar fi primii pasi,de unde sa incep,ce acte trebuiesc obtinute si de unde,pentru a deveni proprietar.
miu_tudor
Postat pe 15 Februarie 2010 20:36
Sunt și eu intresat
vpacurici
Postat pe 16 Februarie 2010 06:38
Adresati aceste intrebari pe site-ul www.avocatnet.ro si veti primi raspunsuri din partea unor profesionisti in domeniu.
Mihaela09_condo
Postat pe 16 Februarie 2010 09:16
Ai reusit sa cumperi uscatoria????
kudika509915
Postat pe 20 Februarie 2012 00:58
buna seara. Cum as putea sa devin propietar la uscatoria unui bloc la parter,ieu stau la parter iar peretele uscatoriei raspunde cu un perete al meu din apartament
kudika509915
Postat pe 20 Februarie 2012 01:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constructie noua din osb 1 De la: dannyel 10 August 2009 13:04
Pot sparge un perete de rezistenta? 23 De la: Mirunika 11 Martie 2010 09:50
FCM CONS DESIGN 1 De la: condo003278 24 Februarie 2010 00:06
AJUTOR 3 De la: dragomir_iulian 29 Aprilie 2010 15:54
TRANDAFIRII MIREASMA INIMII 14 De la: scumpik_al3xutza95 16 Februarie 2009 18:18