Setari Cookie-uri

zugraveala peretilor

tocmai ce mi-am achizitinat mobila de dormitor si sufragerie, dar am o dilema, in ce culoare sa zugravesc peretii? Mobila de dormitor este de un maro inchis, daca vrei sa o vezi intra pe site-ul magazinului Staer, Dormitor Minerva, iar sufrageria este de culoare neagra cu putinartintiu, iar canapeaua o combinatieintre alb si negru, tot de la Staer am luato, Sufrageria Discovery.
va multumesc
codruta_ghib_condo
Postat pe 1 Septembrie 2008 09:25
dormitorul crem deschis ...iar sufrageria alb
adelin_panca
Postat pe 14 Noiembrie 2008 19:27
intra pe ro.netlog.com si cauta la profile nicu33.e pagina mea.intra acolo sa te inspiri.ma ocup de zugraveli .fac si efecte de culori si stucco venetian.iti las si un nr de tel 0741421591
nicu.sunt din galati

Postat pe 16 Noiembrie 2008 16:55
ce culoare crezi tu ca te linisteste sa nu fie nici o culoare prea tipatoare dar nici prea inchisa.....dar crem in nici un caz pt ca iti da tendinta de a fi intr-o camera de hotel ..sa fie modesta as zice un verde mat nici prea deschis nici prea inchis intre ele
Razvantompi
Postat pe 18 Noiembrie 2008 01:54
De la: codruta_ghib, la data 2008-09-01 09:25:15tocmai ce mi-am achizitinat mobila de dormitor si sufragerie, dar am o dilema, in ce culoare sa zugravesc peretii? Mobila de dormitor este de un maro inchis, daca vrei sa o vezi intra pe site-ul magazinului Staer, Dormitor Minerva, iar sufrageria este de culoare neagra cu putinartintiu, iar canapeaua o combinatieintre alb si negru, tot de la Staer am luato, Sufrageria Discovery.
va multumesc


petretii de la dormitor poti sa-i faci doi: oliv mediu/doi violet(liliachiu)pal ,cu accente mai inchise pe muchii daca ai asa ceva.iar in sufragerie unul din pereti fa-l visiniu,iar restul alb usor spre verde(poti folosi putin din culoarea de la dormitor)si poti aplica tapet ,doar fisii sa accentuezi zona de interes a camerei
octopus
Postat pe 19 Noiembrie 2008 01:20
am poze in profilul meu...
octopus
Postat pe 19 Noiembrie 2008 01:26
http://www.fosforescent.ro

Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:49
dak pot fi de folos am si eu poze in profil ....dak nu e de ajuns pe id de messenger katalynk07 va pot arata lucrari personale din care va puteti inspira...
katalynk
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:52
pentru dormitor poti sa apici culoarea piersicii sau galben pai , mai nou se poate si vernil culoarea oului de ratae un contract linistitor si placut, pentru sufragerie albul se potriveste dar poti picta un perete, cel mai gol perete cu nunate de grena argintiu si negru sparge monotonia.
Mult succes,


Pentru pictura ma poti contacta la adresa de e-mail :
artdesign4walls@yahoo.com
gabriella
artdesign4walls
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:47
scuzama dar cind ai vazut mobila nu era montata intr-un espozitor
vasilecroitoru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 12:51
BUNA ZIUA LA TOATA LUMEA.DE CURAND AM NASCUT SI VREAU SI EU SA ZUGRAVESC CAMERA PTR FETITA CE CULOARE SA FAC IN AFARA DE ROZ.VA MULTUMESC
aiserct
Postat pe 13 Februarie 2009 11:13
mie imi place ideea cu desene pe pereti si pereti colorati in diverse nuante. cel mai mult imi place combinatia de verde praz cu roz sau galben cu bleu
pisoi_condo
Postat pe 15 Februarie 2009 20:41
culorile imi plac dar ptr desene nu este prea mica nici nu a implinit un an .mai vedem .merci
aiserct
Postat pe 16 Februarie 2009 16:41
buna ,si eu am la fel in casa cum ti ai facut in dormitor al facut un crem si in sifragerie am facut alb daca vrei si alte detalii ast sa mi scrii
daniela6august
Postat pe 6 Iunie 2009 09:43
BUNA LA TOATA LUMEA AM SI O PROBLEMA .M-AM APUCAT DE ZUGRAVIT CU VAR LA CARE AM PUS CULOARE SI MI-A IESIT IN DEGRADE.DAR INAINTE CAMERA A FOST ZUGRAVITA CU ASPIRATORUL.CICA MESTERUL DE ATUNCI A SPUS CA LA BIDINEA INTRA VAR MULT SI A DAT CU ASPIRATORUL,AM SCHIMBAT CULOAREA SI A IESIT IN DEGRADE O PARTE A PRINS CULOAREA IN ALTA E MAI DESCHISA.MA POATE AJUTA CINEVA.AM INTREBAT UN ZUGRAV DAR A SPUS CA NU LUCREAZA CU VAR DOAR CU LAVABIL.UNDE SUNT ZUGRAVII DE ALTA DATA.VA ROG AJUTATI-MA
aiserct
Postat pe 6 Iunie 2009 11:06
Buna.vreau si eu sa ma apuc de zugravit. in ap in care locuiesc nu a mai fost zugravit de vreo 3 ani. inainte a fost facut cu glet si var lavabil.eu vreau doar sa igienizez si sa pastez aproximativ aceleasi culori.mesterul cu care am vorbit zice sa dau jos iar toata tencuiala si sa dau iar glet si apoi var. are rost?sau vrea el sa aiba mai mult de lucru la mine?voi ce ziceti?va multumesc pentru raspuns.
mcrs
Postat pe 6 Iunie 2009 12:04
Probabil ai ales gresit "mesterul". Eventual ciocanesti peretii si vezi unde este cazul sa faci reparatii (adica unde suna a gol sub glet). Eu sunt in lucru acasa si am desprins portiunile de glet care nu mi-au inspirat ingredere, am dat glet nou, am smirgheluit asperitatile, am dat o amorsa si vopseaua lavabila noua. Un mester ca al tau mi-ar fi spus ca trebuie reconstruit blocul.
m_moisescu
Postat pe 6 Iunie 2009 16:12
De la: cristina02061985, la data 2009-06-06 12:04:15Buna.vreau si eu sa ma apuc de zugravit. in ap in care locuiesc nu a mai fost zugravit de vreo 3 ani. inainte a fost facut cu glet si var lavabil.eu vreau doar sa igienizez si sa pastez aproximativ aceleasi culori.mesterul cu care am vorbit zice sa dau jos iar toata tencuiala si sa dau iar glet si apoi var. are rost?sau vrea el sa aiba mai mult de lucru la mine?voi ce ziceti?va multumesc pentru raspuns.

nu tre dacat sa dai cu amorsa si apoi stratul de lavabila -asta daca stratul existent nu se ia . daca se iarazui stratul existent, sau il speli, si apoi dai straturile cum am zis mai devreme
andrei_mariancatalin
Postat pe 6 Iunie 2009 23:00
La 3 ani nici nu e vorba de amorsa,lavabilu prinde destul de bine mai putin in bucatarie unde nu este hota.Iar pt mesteru ala cu tencuiala sa isi traga tencuiala la el acasa unde vrea multi nobi mai sunt pe lumea asta
Puiu35
Postat pe 8 Iunie 2009 00:59
Buna. Pentru dormitor poti opta la varianta peretilor pe crem o perdea, draperie , covoras mic si lustre verzi prazuliu sau pereti albi si restul cu rosu, dar rosu mi se pare prea colorat pentru dormitor. te pup si spor la decorat
anatoia
Postat pe 8 Iunie 2009 10:08
nu mai folositi cuvintele var lavabil.....varul e una...lavabilul e alta
octopus
Postat pe 9 Iunie 2009 00:27
Salut tuturor...as dori niste idei ptr o garsoniera...e goala goluta deci puteti da sfaturi de la A la Z mobila...var....aplice...veioze...orice!!! astept niste idei.mersi
adrian1989_condo
Postat pe 17 August 2009 15:33
Dar mai intai ar trebui sa stim ce suprafata are garsoniera, cate persoane vor locui acolo si ce stil de viata au acestea.
Intr-un fel se decoreaza si se mobileaza o garsoniera pentru o persoana singura si altfel pentru o familie cu copil.
La fel, trebuie sa stim daca intentionezi sa darami si sa refaci peretii sau e satisfacatoare impartirea ei si vrei doar sa decorezi si sa mobilezi.
Si o schita ar fi utila.
Mihaela09_condo
Postat pe 17 August 2009 19:57
Domnu'" Puiu, marturisesc ca mesajul dvs. m-a facut sa imi fac cont pe acest site.In primul rand tin sa mentionez ca sunt zugrav, tu nu stiu ce esti (e neinteresant din moment ce dai numai sfaturi PROASTE) dar daca nu te pricepi ai face bine sa te abtii.Si acum sa revenim la mesajul cristinei.
Chiar daca ap. a fost zugravit in urma cu doar trei ani, mesterul trebuie sa ia toti peretii la "ciocanit" si daca cumva, undeva, tencuiala sau gletu suna, sa inlature bucata aceea si sa faca reparatii.
ATENTIE la figuri, sunt fisuri incepand de la grosimea unui fir de par, pana la fisuri vizibile (cativa mm).peste fisuri se aplica banda plasa si se gletuieste.
Daca peretii nu au niciuna dintre aceste probleme se fac urmatoarele operatii: slefuire
1 mana glet finisaj (Atlas- pt suprafetele din rigips sau CT127 pentru suprafetele tencuite) - asta e optional, dar este bine sa faca pentru un finisaj superior
amorsa (aici atentie la cum o prepara mesterul,puteti citi detaliile tehnice de pe recipient)
aplicarea vopselei lavabila (MINIM 2 "maini", iar daca sunt culori pretentioase chiar si 3 in straturi foarte subtiri)
the_shadow_of_darkness
Postat pe 23 Decembrie 2009 22:04
buna ziua,am citit mesajul tau in in cea ce priveste alegerea de culori a peretilor iar parerea mea este ca cel mai bun sfat ti-l poate da doar un finisor constructor cu experienta daca esti interesata cunosc pe cineva care te poate ajuta se numeste ionut prundeanu tel 0723768467
condo001846
Postat pe 26 Decembrie 2009 12:05
solutia este ionut prundeanu tel 0723768467
condo001846
Postat pe 26 Decembrie 2009 12:07
inca se mai lucreaza cu var dar e putin ma complicat 0723768467
condo001846
Postat pe 26 Decembrie 2009 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parchet 9 De la: andi 7 Mai 2010 09:20
camera copil 7 ani 28 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:18
DESPRE CENTRALE 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:37
mai ieftin 11 De la: condo000663 26 Iulie 2009 22:15
feng shui in dormitor 36 De la: mokus1 31 Martie 2010 21:02