Setari Cookie-uri

casa la tara


care este cea mai buna solutie pentu repararea crapaturilor din peretii unei case din caramida?Dar pentru crapaturile dintre perete si trotuar? De mentionat ca este posibil sa fie construita pe locul unui beci.Multumesc anticipat!

Postat pe 12 Octombrie 2008 12:23
parerea mea e ca inainte de toate trebuie sa afli ce fel de crapaturi sunt..adica de ce sunt produse...de miscarea zidului(si asta e foarte nasol) sau din cauza materialelor sau modului de lucru in operatia de tencuire-gletuire-finisare.legat de prima parte...daca aceasta e problema..va trebui sa consolidezi Toata casa...adica sa ii faci o fundatie, e o operatie mai dificila...se poate face fundatia fara sa dai toata casa jos un meserias(pe care il poti avea la indemana) iti poate expica mai detaliat cum se face...dupa ce ai rezolvat problema fundatiei...problema crapaturilor e mai usoara...oricum...ceea ce iti spun eu..e ipotetic...doar la fata locului poti da o solutie pentru cazul respectiv...parerea mea..cauta printre 'prieteni' un meserias bun--nu 'parati' adica de aia care stiu de toate...si vazand sa iti spuna concret ce se poate face
dani_condor
Postat pe 8 Noiembrie 2008 00:30
acum cel mai repede si fara bataie de cap se rezolva cu perete fals daca nu sant probleme grave precum cele enumerate de dani , un meserias bun ciment var si nisip
gigibrbr_condo
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:15
presupun ca este o casa la oras pt. ca are trotuar dani are dreptate trebuie verificata intii fundatia daca exista si apoi gindestete la pereti
vasilecroitoru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:25
De la: , la data 2008-10-12 12:23:41
care este cea mai buna solutie pentu repararea crapaturilor din peretii unei case din caramida?Dar pentru crapaturile dintre perete si trotuar? De mentionat ca este posibil sa fie construita pe locul unui beci.Multumesc anticipat!


In primul rand cred ca ar trebui sa vezi daca nu cumva exista infiltratii (sub fundatie)de apa care sa produca scufundarea unei parti din casa datorita muierii solului.Atentie la apa pluviala provenita din scurgerile de pe acoperis.
najurb_condo
Postat pe 19 Ianuarie 2009 21:38
Am ajuns cu casa la ,,Rosu" cu o firma bineinteles,nu am incredere in meseriasii neorganizati ce parere aveti sa tencuiesc sau sa pun rigips?

bianca_olariu
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:45
CRED CA RECONSOLIDAREA ESTE CEA MAI BUNA SUB INDRUMAREA UNUI ARHITECT.
aresica
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:54
Buna Bianca!
Sfatul meu de proprietar de casa noua la tara, este sa izolezi termic exterior (sa imbraci cu polistiren peretii casei), si abia apoi sa tencuiesti . Asta - pe exterior!
Iar in interior trebuie sa te gandesti bine la ce alegere vrei sa faci : adica var sau lavabila.
Pentru ca prin lavabila condensul, umezeala, aburii nu pot iesi afara , deci peretii nu pot "respira", in consecinta se produce igrasia. Dar ai pereti drepti, netezi, luciosi.
Pe cand cu var , ai avantajul sigurantei ca nu-ti mucegaiesc peretii , dar daca nu ai un meserias priceput, te alegi cu pereti neuniformi.
Asadar, gandeste-te bine .

Postat pe 26 Ianuarie 2009 09:51
pt bianca eu ti-as recomanda un termosistem pe exterior iar finisajul final il alegi tu ,ori un glet de exterior ori o tencuiala decorativa sint multe variante dc este vb de interior iti recomand o tencuiala bn executata iar apoi un glet si ce mai vrei tu dc vrei sa te ajut iti dau nr de tel si vb concret nr meu este 0744458419,nu-mi place sa vb mult si prost .
danuntu_06
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:23
ASA TRE SA FACI BIANCA CUM A SPUS DANA
TRE SA TENCUIESTI PESTE POLISTRIREN

Postat pe 25 Aprilie 2009 15:22
EU AM FIRMA DE CONSTRUCTII CINE E INTERESAT DE LUCRURI BUNE DE CALITAT AICI MA GASITI CU INTREBARI CU CE DORITI CE TINE DE CONSTRUCTII
balmusdaniel@yahoo.com

Postat pe 25 Aprilie 2009 15:26
Consulta o firma specializata in constructii.Rezolva prima data structura de rezistenta prin subfundatii,stalpi si grinzi.Numai dupa aceea investeste in fatada si interioare.
Detalii la tel:0722597254 sau email:elfisa@yahoo.com
Consultanta gratuita
Elfisa
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:38
salut!!!

hai ca am mai auzit una...sa tencui peste polistiren....
bai fratilor..voi nu ganditi?sau vreti,pur si simplu ,sa va bateti joc de bietii oameni?bani cu care suntem noi,constructorii,si cu care cumpara materiale,nu sunt nici furati nici castigati la loz in plic.si ei la randul lor ii munceste din greu ca si noi.asa ca mai lasati prostiile de genul tencuiala peste polistiren si faceti treaba ca lumea.am o intrebare legata de aceasta operatie:cand tencui un perete il uzi mai intai?daca da nu crezi ca ar trebui sa uzi si polistirenul mai intai si apoi sa tencui?eu unul asa stiu ca se tencuie,mai intai se curata si se uda suprafata si apoi se trece la tencuirea ei.in cazul in care peretele este stramb se trece la tencuirea in trepte si armarea lui cu plasa STM.asta din cate stiu eu.la termoizolatie nu se face asa.
asa ca lasti prostiile si dati drumul la treaba serios si fara idei de genul ce visati noaptea povestiti ziua!!!
va doresc spor la treaba!!!
0720816831,claudiu
firma de constructii si proiectare,jud Dambovita
claudiu_stavarache
Postat pe 28 Aprilie 2009 08:46
va rog sa ma iertati pt greselile gramaticale,sunt pe fuga
claudiu_stavarache
Postat pe 28 Aprilie 2009 08:47
buna! rezolva mai intai cu structura casei, consolideaza, am eu un om care mi-a facut tot ce trebuia sa nu mai am prob si de 5 ani nu s-a mai intamplat nimic ...dupa ce acest om mi-a facut tot ce trebuia.daca vrei iti dau adresa si nr de tel...ma poti contacta pe adresa de mess mariana_maiam@yahoo.com ....mai vb ...o zi buna!
tomescu
Postat pe 26 Mai 2009 07:46
CUM POT REPARA O CASA LA TARA VECHE, CONSTRUITA DIN LEMN SI PAIANTA? cAD TAVANELE SI NU STIU CE AR TREBUI SA FAC MAI INTAI SA O REPAR PE EXTERIOR PENTRU CA E SI FRIGUROASA? CE POT FACE>
anaeva
Postat pe 21 Februarie 2010 21:07
CRED CA AR TREBUI SA AI FACI TAVANELE DEOARECE GREUTATEA LOR TRAGE SI PERETII . Cum adica este friguroasa ???peretii sant drepti??? peretii sant mancati??? ocupate mai intai de structura tavanul daca se apleaca apleaca si peretii dupa ei!! Peretii sant reci si datorita faptului ca probabil nu sa mai incalzit acea casa daca au rezistat acum 30-50 de ani cand era ger si zapada de ce nu ar rezista acum???? apoi verifica si geamurile , sigur sau mai uscat ramele si usile este bine macar ca sant foarte uscate acum .
gigibrbr_condo
Postat pe 23 Februarie 2010 10:26
Am o casa la tara si vreau sa o renovez,casa este foarte buna,este de caramida,nu are etaj si vreau sa fac unele reparatii la ea.
In interiorul casei am mai multe fisuri aparute: pe unul din peretii ce delimiteaza o camera am o fisura plecata in diagonala(partea de sus a camerei pana la jumatatea peretelui jos),iar celalalte fisuri sunt aparute intre marginea tavanului si muchia de sus a peretelui.
Am chemat un meserias care are firma sa ma indrume cum as putea repara aceaste fisuri iar raspunsul lui a fost ''fundatia de interior a casei a cedat'' si sunt 2 solutii:
1. sa demolez casa si sa fac alta casa cu o fundatie mai buna
2. sa fac o subzidire,dar nu garanteaza decat 80% si ca fisurile pot apararea din nou
Ce sugestii imi recomndatii?
condo003234
Postat pe 25 Februarie 2010 13:07
da se pare ca are dreptate meseriasul majoritatea caselor de la tara au o fundatie prost gandita ce da posibilitatea asta ca peretii sau parti din fundatie sa deplaseze daca tot este de caramida te sfatuiesc si eu sa faci ca nemtii dupa razboi CURATA CARAMIDA SI CONTRUESTE ALTA CASA !!!! daca iti este necesara casa la tara daca nu asteapta sa treaca criza aranjeazo putin si dao la vanzare
gigibrbr_condo
Postat pe 25 Februarie 2010 17:28
De la: condo003234, la data 2010-02-25 13:07:56
Am chemat un meserias care are firma sa ma indrume cum as putea repara aceaste fisuri iar raspunsul lui a fost ''fundatia de interior a casei a cedat'' si sunt 2 solutii:
1. sa demolez casa si sa fac alta casa cu o fundatie mai buna
2. sa fac o subzidire,dar nu garanteaza decat 80% si ca fisurile pot apararea din nou
Ce sugestii imi recomndatii
Buna ziua, as fi si eu curios cum si-a dat meseriasul seama ca a cedat fundatia de interior, si in al doilea rand 8O% garantie este un procent cam ciudat in domeniul constructiilor. Cautati un mester adevarat, sfatul meu.
MIKE_condo
Postat pe 26 Februarie 2010 19:10
Ca bine zici, Mike. Cu o subfundare corecta, garantia trebuie sa fie 100%. In constructii nu e ca la starea vremii, daca bate vantul dintr-o parte iti crapa peretele de nord.
danstaicut
Postat pe 27 Februarie 2010 00:51
pentru Bianca_olariu:ai lucrat cu o firma ai terminat la rosu dar daca tot sunt meseriasi de ce nu ai intrebat pe respectivii,erau in masura sa-ti dea un sfat?am echipa executam casele la cheie iar la cei la care lucram casele la rosu si ne cer parerea noi ii sfatuim ce sa faca deci erau in masura sa te indrume caci erau la fata locului stiau cum au lucrat cat de...drept au lucrat,ce caramida s-au alte materiale au folosit asa ca iarta divagatia dar stim prea putine sa iti dam sfaturi cine va veni trebuie sa vada la fata locului .bafta si
raduv
Postat pe 27 Februarie 2010 09:31
am fost nevoiti sa tencuim in urma la cei de la firme sa indreptam peretii si ATENTIE am incarcat 11 cm pe unele portiuni ,de asta am zis: depinde cat de drept au lucrat deci...Bianca numai cei care vor veni te vor si sfatui.inca o data BAFTA.
raduv
Postat pe 27 Februarie 2010 09:45
De la: raduv, la data 2010-02-27 09:45:44 ATENTIE am incarcat 11 cm pe unele portiuni ,
Domnule Raduv, daca nu este gluma incarcarea unui perete cu 11cm, inseamna ca echipa care a zidit chiar si-a batut joc, nici daca vi din jungla, din coliba de crengi, si te apuci de zidit prima oara in viata, tot nu ai cum sa deviezi ziduri cu 11cm. Spor la treaba, nea' Raduv.
MIKE_condo
Postat pe 27 Februarie 2010 11:29
Daca intrebi 10 meseriasi, vei primi 10 raspunsuri diferite. Si ultimul pe care il intrebi, iti va spune ca au gresit cei care au lucrat inaintea lui, si ca lui ii va fi foarte greu sa repare ce au stricat altii, dar pentru tine o face.
Poate ca incarcatura a fost de 11 centimetri, dar daca in zona cu incarcatura putina a avut 4 sau 5 centimetri, va dati seama ce meserias a fost si ala de a tencuit.
danstaicut
Postat pe 27 Februarie 2010 15:15
De la: danstaicut, la data 2010-02-27 15:15:38
Poate ca incarcatura a fost de 11 centimetri, dar daca in zona cu incarcatura putina a avut 4 sau 5 centimetri, va dati seama ce meserias a fost si ala de a tencuit.
Si asta este adevarat bineanteles.
MIKE_condo
Postat pe 27 Februarie 2010 20:29
De la: danstaicut, la data 2010-02-27 15:15:38
Poate ca incarcatura a fost de 11 centimetri, dar daca in zona cu incarcatura putina a avut 4 sau 5 centimetri, va dati seama ce meserias a fost si ala de a tencuit.
Si asta este adevarat bineanteles.
MIKE_condo
Postat pe 27 Februarie 2010 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scapa de gandaci pt totdeauna 10 De la: condo003279 24 Mai 2011 22:52
RIGIPS 2 De la: gygy 16 Iulie 2010 23:50
USI COCO-TINOLI 2 De la: kudika329894 21 Iulie 2011 12:38
problema mare 3 De la: pickard 3 Noiembrie 2010 09:55
calorifere 20 De la: condo000305 30 Ianuarie 2010 16:14