Setari Cookie-uri

Va cer ajutorul

Salutare,
Vreau sa-mi cumpar un teren in afara Bucurestiului. Am gasit unul foarte frumos, ca amplasare, si cel mai important, pretul e convenabil. Doar ca am o problema. Stalpul de curent electric e la distanta de 150 de m. Costurile ar fi foarte mari sa ma racordez la curent electric avand in vedere faptul ca distanta e foarte mare. Cred ca ar trebui trei stalpi pana la poarta mea. Si toate astea eu ar trebui sa le platesc sau plateste, primaria localitatii sau Electrica? Va intreb deoarece chiar nu stiu.
V-as ruga sa-mi raspundeti cat mai repede ca sa stiu daca sa cumpar terenul sau nu.
Multumesc mult celor ce ma indrumati.

Postat pe 5 Decembrie 2008 17:10
...sincer...ai grija...ca te "rupe" conectarea la utilitati. ELECTRICA aproba doar proiecte ale unor firme ale unor angajati/sefi ai Electrica, care au preturi imense...
..mai este varianta cablu ingropat...mai ieftina..dar trebuie sa vezi daca se poate...TU O SA PLATESTI TOT...mai vezi si eventualii vecini...poate va cuplati la costuri.
..bafta oricum..
blackmephisto
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:22
tu trebuie sa cumperi stalpii si sa te ocupi de montaj racord etc. cu o firma agreata de electica + cost proiect
luminitagrigoriu
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:40
Salutare. Tu platesti proiectare, executie, materiale si tot, tot , tot absolut, stalpi, cabluri, santuri cheful de munca etc, iti trage nenea RENEL curentul, iar dupa ce ti-a tras curentul, TOT CE AI FACUT TU CU BANII TAI (proiectare, executie, materiale, absolut totul, toate sutele de milioane care le-ai scos din buzunar) TRECE IN PATRIMONIUL RENEL. La inceput trebuie sa semnezi niste contracte; si pe contractele alea, undeva scrie ca esti de acord ca dupa terminarea lucrarilor sa donezi opera lu nenea RENEL. daca nu semnezi escrokeria asta, NU AI CURENT. Cunosc doua cazuri de acest gen. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Succes !!!!!!!!!!!
subsonic
Postat pe 10 Decembrie 2008 14:25
Pentru cine nu crede, aceeasi skema se practica si pentru instalatiile de gaze. Poate s-au mai fript dintre voi. Sanatate maxima !
subsonic
Postat pe 10 Decembrie 2008 14:33
este absolut real tu esti proprietarul stalpului 24 ore dupa acea trece moca in patrimoniul renel
luminitagrigoriu
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:14
A ........ am uitat ceva. Astea-s numai fenomenele care se intampla pe fata, legal. Despre "taxele subterane" inca nu ti-am spus nimic....... Nimeni nu e motivat sa-ti traga tie curent, asa ca, trebuie motivati, nu-i asa?......
subsonic
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:32
Trebuie sa ai multi bani ca astia te mulg fara mila.La gaz este si mai groaznic.Eu am un var care l-a pus sa faca al doilea proiect la gaz ,cica a trecut prea mult timp de la avizarea primului proiect, pana si-a construit casa.
vpopescu58
Postat pe 4 Ianuarie 2009 17:03
De la: luminitagrigoriu, la data 2008-12-10 15:14:42este absolut real tu esti proprietarul stalpului 24 ore dupa acea trece moca in patrimoniul renel
face gard in jurul stalpului si scrie ”proprietate personala”
playboy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:05
toate sunt adevarate ce sa spus aici eu anul acesta am vrut sa imi mut panoul in alta parte a casei si am platit un nou bransament pt care inca mai astept factura de la firma pe care cei de la renel mi-au inpus-o.multa bafta
pufoasa67
Postat pe 10 Ianuarie 2009 02:40
Mut bransamente aeriene la locuinte civile cu 200 euro + materialele clientului indiferent de distanta. In aceasta suma intra mutarea, racordarea la stalp, sigilarea si restul documentatiei la furnizor. 100% LEGAL.


Stiu ca nu va intereseaza, am vrut doar sa ma laud.

Sa nu uit ce era mai important. NUMAI CELOR CARE AU NR MEU DE TEL. HA HA HA.

Pufoasa sune-mi si mie cati banuti ai dat. Asaaaaa...... de cultura mea generala.
subsonic
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:44
pai nu stiu daca e adevarat ce spui dar pt cultura ta generala cam 2000 de ron acum nu stiu daca e mult sau putin dar stiu ca fiecare muncim destul de mult pt banii astia.
pufoasa67
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:20
Nu stiam pretul aproximativ. Dar nu e nici o noutate ca o coala de hartie A4 costa 100 euro, tushul pt 2 stampile costa si ala vreo 150 euro si mutatul sezutului de pe un scaun pe altul consuma calorii in valoare de cateva milioane. Deci, 2000 de ron e o nimica toata. Si totul se desfasoara sub exponentul RABDARII, ca daca te racnesti la domnul functionar mai faci vreo 5 dosare si cand il termini pe ultimul primele acte sunt deja expirate si o iei de la capat............ pana te inveti minte.

E adevarat ce am spus eu. Nici unul din clientii mei nu a ajuns la 1100 RON cu tot cu materiale (noua cutie, 2 CIB-uri si cablul de la stalp la contor). Asa ca fratilor, trageti statul in piept cat de mult se poate. INCURAJATI EVAZIUNEA FISCALA !!!!!!!!! FURATI DE LA STAT CAT PUTETI SI DE CATE ORI AVETI OCAZIA !!!!!!!!!!! pentru ca furati din ce v-a fost furat.
subsonic
Postat pe 13 Ianuarie 2009 01:40
daca iti cumperi teren in functie de curent mai bine stai la bloc. costul in principiu nu ar trebui sa fie mai mare de 4000-5000E. dar daca mai sunt si alti constructori pe acolo va scadea.
Sensul unei achizitii de teren este urmatorul :
1. ori iti cumperi un teren (mai) scump, cu facilitati "la gard". desi si aici e un risc "sa te arzi" ca poate nu e destul curent pe retea si pentru casa ta.
2. iti cumperi un teren, bun, dar cu facilitatile mai departe, dar atentie : in medie trebuie sa ai un castig minim de 25-30E/mp DUPA CE AI INVESTIT IN FACILITATI.Adica : daca te costa terenul cu facilitati 80.000E, cel fara facilitati nu trebuie sa coste mai mult de 50-55000E, pentru ca mai costa cam 15000E apa (conducte sau put de adancime) curentul si canalul (sau fosa).
robertdobrescu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:06
Pai la banii astia pe care ii mai bagi si in buzunarul Electrica sau cu Doamne iarta-ma le-o mai zice acum, mai bine optezi pentru un grup electrogen sau alta sursa de energie neconventionala si ai terminat balciul.

Oricum, grea situatie. Succes la ales.

Ancuta
ancutas_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 20:46
Hello. Am depasit putin etapa cu terenul si am ajuns in faza cu electricu'. Mai exact, pentru bransamentul de organizare santier mi se cere o HARTIE in care vecinii sa-si dea cu "acordul".
Stie cineva mai exact ce e cu chestia asta?

Am 2 probleme majore:
1. la bloc ii citesti pe usa numele lui nea' vecinu', si daca nu e dotat cu buton, poti sa bati. Dar la teren... din care padure sa-l gasesc?
2. daca l'as gasi si nu ar fi de acord, ce se intampla? - nu mai trage Renelul firu'?

Stiu ca aceeasi problema am avut-o cand mi-am pus centrala la bloc, dar acum e mult mai complex...
Multumesc anticipat.
andrei9
Postat pe 4 Iunie 2009 13:56
Buna

Da-mi si mie niste informatii de preturi pt "tras" curent; am un teren langa Bucuresti, un stalp cam la 150m si nu stiu cam cat ma costa. Nu sunt singura, mai sunt vreo 9-10 pers in acelasi timp cu mine.
AndreeaIB
Postat pe 4 Iunie 2009 15:12
Buna ziua,

Va cer si eu o parere, vreau sa cumpar un teren in apropiere de Bucuresti, insa utilitatile sunt la 230m de teren. Ce costuri implica sa le aduc pe teren? Astept un sfat din partea vostra, este destul de urgent.

Cu multumiri,
Adriana
kudika501684
Postat pe 27 Ianuarie 2012 14:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O sansa de castig oferita cand salariile scad! 1 De la: onik 9 Iunie 2010 09:40
FOTOTAPET PERSONALIZAT 1 De la: fototapettt 18 Iulie 2011 17:04
Def: Designer de Interior? DA sau NU? 30 De la: luminitagrigoriu 19 Aprilie 2010 16:51
curatatul peretilor vopsiti cu lavabila 15 De la: iuliam 13 Septembrie 2013 14:06
Coronita pentru usa de Craciun 2 De la: AndreeaG 11 Decembrie 2008 12:58