Setari Cookie-uri

Constructie structura metalica panouri termoizolante

Am vazut de curand o casa/vila, pe un teren foarte mic si am discutat cu constructorul, si am fost partial convins de avantaje: cost 25-30% mai mic, rapiditate in montaj. Structura a fost comandata in provincie, si culmea chiar si cu transportul (3-4 masini tip TIR) a iesit mult mai ieftin. La fel si panourile izolatoare, tot in provincie, in Bucuresti sunt mult mai scumpe! Doresc sa extind o constructie deja existenta, casa parinteasca (120 mp), sa dublez amprenta la sol, si sa inglobez cladirea(parterul) in structura, astfel incat sa nu o demolez. Amprenta va fi 240mp si P+2E+M. As aprecia niste sfaturisi chiar detalii tehnice, preturi, firme producatoare. Multumesc. AD
blackmephisto
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:25
uite cum te pot ajuta...am un amic ce are firma de constructii metalice ,exact ce te intereseaza il cheama COMAN are tel.0744843704 IL SUNI SI-I zici ca ai telef. lui de la VALENTIN DIN BUZAU. stabiliti detaliile la telef. omul a facut mai multe locuinte si alte constructii pe sistemul asta ,poate va intelegeti,ca nu te costa nimic.

VALENTIN_STAN64
Postat pe 1 Ianuarie 2009 18:52
Multumesc...astept si alte amanunte de la alte persoane!
blackmephisto
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:13
Aici, in Timisoara,un metru patrat de panou sandwich termoizolant costa aprox. 30 euro. In asta intra faptul ca ei il fac dupa proiectul sau schita ta. Geamurile si alte goluri decupate se scad cin pret. Eu am asa ceva, este re;ativ ieftin,se monteaza f.usor. Se poate folosi si ca yid si ca acoperis. Succes !!!
d_hategan
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:40
Ce fel de panouri sunt cele mentionate?
Sunt multe tehnologii disponibile. Se pot chiar realiza personal daca persoana este inclinata spre acest domeniu. Cum se mentiona si pe blog.
cde
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:01
ai sunat la meseriasu din buzau?
VALENTIN_STAN64
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:56
Nu am sunat la meseriasul din Buzau. Astept sa mai vad si alte opinii, sa mai culeg date si le multumesc tuturor care au raspuns in limitele informatiilor detinute.
cde Ce am vazut eu la aceea casa, erau panouri cu OSB la exterior si placi tip RIGIPS la interior cu o spuma poliuretanica ( sau asa ceva)grosime de la 150 de 200 mm.Nu stiu cum as putea face eu asa ceva.
d_hategan Interesant, dar de la TM la B, dar este cam scump transportul, eu auzisem despre o firma din Targoviste.
Multumesc din nou.
blackmephisto
Postat pe 15 Ianuarie 2009 15:27
salut!!!!
exista o firma in targoviste specializata in panouri de tip sandwich si late domenii ce tine constructii www.glulam.ro.
si eu sunt construct dintro localitate aflata la 20 km de targoviste
claudiu_stavarache
Postat pe 15 Ianuarie 2009 15:35
Uita-te pe www.genove.ro si daca vrei alte dimensiuni, se poate orice, cu ce dotari doresti, sunt gata facute, nu mai trebuie decat sa te conectezi la o sursa de curent si te asigur ca sunt foarte calduroase, fiind izolate cu vata minerala.Avantajul este ca le poti muta oricand , oriunde si nu ai nevoie de fundatie, nici autorizatie de constructie si se pot etaja, se pot dubla, tripla,fiind luati peretii interiori, deci posibilitati multiple, cu bani putini.
floare_de_crin
Postat pe 3 Februarie 2009 10:49
Saptamana viitoare ii CAMEX - ul in Bucuresti, daca Gheorghe a lu' Valentin va fi acolo, lucreaza cu el, daca nu ia o firma seriosa astfel o sa te trezesti cu casa pliata ca la Oradea.
Atentie la detalii, daca vecinul a trecut pe roshu asta nu inseamna ca ii permis.
Ale baftala rommale.
astecco
Postat pe 27 Februarie 2009 15:31
astecco ,de unde stii ca pe amicul meu il cheama GHEORGHE?? Si de unde , ma rog stii tu ca el nu are firma serioasa!!Ce aicea facem ANTIRECLAMA sau dam sfaturi unii la altii cum nputem sa ne ajutam mai bine!? daca ai o idee mai buna o expui si cu asta basta , nu te apuci sa dai cu bolovani in unu si altu (sau alta firma) fara sa stii despre ce e vorba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VALENTIN_STAN64
Postat pe 28 Februarie 2009 20:05
ezisaunoapte..Merci pentru GENOVE...dar intrebarea mea era cu privire la altceva...STRUCTURA METALICA PANOURI TERMOIZOLANTE....;)) MERCI pentru ajutor..dar as dori sfaturi la obiect...bafta tuturor...
blackmephisto
Postat pe 1 Martie 2009 12:57
Nu ai inteles, dar containerele astea de pe Genove sunt cu structura metalica si panouri termoizolante, nu acelea sandwich, care sunt slabute. Tabla, vata minerala si pal melaminat pe interior. Sunt super ca si confort termic si nu numai. Dar depinde la ce te gandeai tu. Poti sa ceri detalii de grosime a tablei, a vatei si a palului, sa vezi ca sunt super. In fond in unele de astea mai dorm si muncitorii care lucreaza pe santiere... Poti sa intrebi , ca nu doare...Succes!
floare_de_crin
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:43
blackmephisto.....
de ce nu faci tu pe structura clasica?beton si zidarie?
eu zic ca te complici asa....
...parerea mea...oricum bafta!!!!!
daca vrei poti sa ma suni la 0720816831,am firma de constructii,dar nu am lucrat niciodata pe structura metalica
claudiu_stavarache
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:13
Si eu as dori cateva informatii legate de constructia unei locuinte pe structura metalica cu panouri sandwich. Mi-a recomandat proiectantul aceasta alternativa si as vrea sa mai aud pareri de la cei care si-au construit.
Multumesc anticipat!

Postat pe 12 Mai 2009 10:40
Buna ziua
Si eu o sa incep constructia unei astfel de casute,dar o sa o plachez cu osb si polistiren de 100mm, dupa care ii pun plasa si ii dau o vopsea texturata
valy2
Postat pe 15 Iulie 2009 19:01
pt.placare exista si altceva decat expandatul? vreau un material eco
kudika014525
Postat pe 18 Iulie 2009 03:51
Pentru exterior nu stiu, dar pentru o termoizolatie de interior am auzit ca se foloseste izolatia celulozica
valy2
Postat pe 18 Iulie 2009 09:51
incearca la HIDROALPIN SRL. Stiu ca ridica hale, poate se baga si la case pe structura metalica. Cauta pe net.
valy2
Postat pe 18 Iulie 2009 09:56
De la: claudiu_stavarache, la data 2009-04-08 15:13:10blackmephisto.....
de ce nu faci tu pe structura clasica?beton si zidarie?
eu zic ca te complici asa....
...parerea mea...oricum bafta!!!!!
daca vrei poti sa ma suni la 0720816831,am firma de constructii,dar nu am lucrat niciodata pe structura metalica
http://www.con-dem.com/este cea mai cunoscuta firma de constructii metalice sincer daca ai bani toti merita sa ridici o metalica , gandestete ca in romania dureaza mai mult autorizatiile decat constructia efectiva in plus la structura metalica se reduce timpul de punere la rosu , finisajele .....mai tarziu
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 10:45
BUNA
Sînt ELENA vladutu,referitor la cladirea pe structura met.pot sa-ti recomand cel mai bun CONSTRUCTOR tel.072619933- POP EUGEN,care sigur te poate ajuta,cu tehnologie americana-SISTEMUL -ICF .
hellene_v_
Postat pe 19 August 2009 11:30
SALUT
Eu am construit cu firma USAINTERNATIONAL,si sînt încîntata,de noua mea locuinta ti-o recomand si tie .www.usainternational.eu.
BAFTA!
hellene_v_
Postat pe 19 August 2009 14:38
parca vorbeam de constructii metalice?????
gigibrbr_condo
Postat pe 19 August 2009 16:57
www.viking-romania.ro
lul_condo
Postat pe 9 Septembrie 2009 13:51
De la: lul, la data 2009-09-09 13:51:25www.viking-romania.ro
pentru hale dar case???
gigibrbr_condo
Postat pe 9 Septembrie 2009 16:22
Buna seara

Aici noi incercam sa ne ajutam unii pe altii,nu sa ne facem reclame la firme. LAUDATI aceasta firma cam mult si pe mai multe topicuri. Nu este frumos
valy2
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:52
panouri sandwich - capete de lot calitatea l si ll, grosimi de 40-150 mm www.viking-romania.ro
viking
Postat pe 16 Aprilie 2010 12:10
De la: valy2, la data 2009-09-10 18:52:25Buna seara

Aici noi incercam sa ne ajutam unii pe altii,nu sa ne facem reclame la firme. LAUDATI aceasta firma cam mult si pe mai multe topicuri. Nu este frumos
eeee stii tu criza asta !!!! bine ca nu ia concediat pe toti si ai mai lasa la butonat
gigibrbr_condo
Postat pe 16 Aprilie 2010 17:00
ma ocup cu cladiri de genul si aduc panouri din italia la pret de 15 euro mp daka te intereseaza ma gasesti la numarul 0767587893
kudika502910
Postat pe 1 Februarie 2012 19:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
meseriasi constructii 1 De la: mara_kiss2004 9 Februarie 2010 16:10
aSC BACOREL CONSTRUCT 1 De la: kudika517046 29 Martie 2012 11:01
contact 4 De la: kudika506371 26 Martie 2012 10:44
Tendinte - casa familiala 9 De la: bogdan_roca 26 Iulie 2009 12:22
o idee pentru inchiderea (sezoniera) a balconului. fezabila? 3 De la: andrei_mariancatalin 8 Ianuarie 2010 15:52