Setari Cookie-uri

Pata pe perete

Buna,
Am si eu o problema si sper sa gasesc aici ajutor. In urma cu cateva zile a aparut o pata de umezeala pe perete. Mai exact pe peretele de langa ghena de tevi. A venit instalatorul blocului, s-a uitat si a plecat la vecina de sus sa vada exact de unde vine. Nu stiu ce a facut dar a remediat problema deoarece peretele s-a uscat. Doar ca acum m-am trezit cu o pata destul de mare pe peretele respectiv si nu demult am zugravit. Culoarea peretelui e un orange pal si nu mai am lavabil sa dau peste pata. Daca tot e "lavabil" oare se poate curata pata respectiva? Daca da.... cum? daca nu.... ce sa fac? Pentru portiunea aceea nu imi trebuie nu stiu cat lavabil..... si nu cred ca imi vinde cineva mie doar cat imi trebuie.... si pe deasupra nu stiu daca nimeresc aceeasi nuanta.
Astept sfaturile voastre. Multumesc, Ana

Postat pe 15 Decembrie 2008 16:38
Anne,eu vad astfel rezolvarea problemei tale:iti cumperi o cutie mica(1-2kg)de vopsea lavabila,un flacon de "orange",un metru de glass-papier(smirghel) si un trafalet.Pui la baza peretelui cu pricina niste ziare vechi(sau noi!) si dupa ce ai dat cu smirghel,iti faci o cruce mare si...dai binisor cu trafaletul inmuiat in culoarea lavabila.Cu putina atentie,cu putina muzica si cu multa tragere de inima,vei vedea ce lucru frumos,facut de mana ta,va iesi.Sfat:nu te apropia prea mult de marginile peretelui.Pe acolo treci binisor cu o pensula.Spor la treaba!
sculptorul
Postat pe 17 Decembrie 2008 22:31


Sa va cumpere vecina mateialul si sa plateasca manopera daca nu instalatorul . cereti administratorului blocului fisa de reaparatii la vecina
un sincer si calduros
La multi ani si sarbatori fericite
viorelispir
Postat pe 19 Decembrie 2008 08:38
Nu are rost sa te necajesc si sa-ti zic ca ,mai ales ca ai zugravit de curand trebuia sa ai macar intr-o galetusa de la iaurt un pic de vopsea pt.retusuri....na ,ca ti-am zis totusi....Incearca sa reconstitui ce colorant ai folosit,dupa aceea vezi tu cum ajungi la nuanta...dai pe hartie alba cu trafaletul,lasi sa se usuce si pui foaia langa perete...compari nuantele si poate ai noroc sa nimeresti repede. Ma gandeam sa incerci sa stergi pata cu o carpa moale umeda,dar cred ca sunt sanse mari sa se deschida la culoare. Sper sa reusesti sa-ti rezolvi problema curand ,ca sa nu ai un disconfort din asta de Sarbatori .Toate bune !
libra66
Postat pe 20 Decembrie 2008 01:14
buna! Poate ca tocmai acum in prag de sarbatori doar timp de zugravit nu ai , si sa stai sa nimeresti nuanta, asa ca, in locul tau, as incerca sa "maschez" locul cu pricina cu ceva. Cu bradul , un tablou, sau o floare. Bafta, orice metoda ai alege, si .... SARBATORI FERICITE!!!!
georgiaFGS_condo
Postat pe 20 Decembrie 2008 17:39
eu zic asa : te duci la vecini le arati problema le dai cheia de la apartament le spui ca vei veni dupa sarbatori si pana atunci are timp sa iti varuiasca . Cine crede ca va reusi nuanta pe un perete ud ori este prea optimist ori este un prea bun artist ca meserias nu are cum sa fie sau vorbeste in dodii . Terminati cu sfaturile peretele umed, umed ramane vopsesti gardul dar umezeala mucegaiul ramane spoiala doar acopera mai bine sau mai rau dar peretele va ramane ud mult timp adica cam pana in vara.
costicaionescu
Postat pe 21 Decembrie 2008 18:32
Costica,citeste cu atentie ce a scris Anne!A spus clar,pentru toata lumea:,,Peretele s-a uscat!".Ce zici....?
sculptorul
Postat pe 21 Decembrie 2008 21:26
paiii sa ma gindesc....iei un paletar de la astia care vind lavabil la galeata si vezi care e nuanta de pe perete...si comanzi la ei . iei apa cu sapun si speli bine bine..ca desi e lavabil se ia si dai cu trafaletu frumos(nu cu pensula),...si gata.
octopus
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:22
bine nu am citit atent ai dreptate dar pe langa prima pata eu am mai inteles ca ar mai fi acum vorba de o alta pata mai mare nu sant un cunoscator dar cred ca acel perete este uscat superficial undeva in tencuiala cred eu ca mai este umed umezeala care nu dispare in cateva zile aceasta este parerea mea nu stiu cat de buna este .
costicaionescu
Postat pe 22 Decembrie 2008 20:45
lavabil gasesti si la cantitati mici. nu te mua dupa paletarele din magazina ca nu corespund. singura solutie e sa vopsesti tot peretele. atentie :vopseaua isi deschide culoarea dupa uscare. incearca prima data intr-un loc unde nu se vede.
alex69deva
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CENTRALA TERMICÃ DE APARTAMENT 135 De la: ELYIAN_CO 31 Octombrie 2015 20:32
Prietena mea rea si certareata 37 De la: zmeu 13 Ianuarie 2012 12:01
Solutie autospalare geamuri - PROMOTIE ! 1 De la: andronicus1967 12 Martie 2012 09:49
Centrala Ariston As 1 De la: kudika_976968 26 Noiembrie 2014 13:43
umezeala pe un perete 2 De la: iovanescu_dan_2007 26 Noiembrie 2010 18:40