Setari Cookie-uri

filtru anticalcar

am o centrala BOSCH la care am montat un filtru anticalcar cu gel cu 8 rezerve 1/2"; nu stiu ce se intampla ca trebuie sa schimb rezerva la 10 zile si nu e in regula; care sa fie cauza? consumul de apa este de la o singura persoana; nu stiu ce sa cred, nu stie nimeni sa=mi raspunda; centrala este montata de circa 2 luni; astept cu nerabdare un sfat; multumesc
larisa53
Postat pe 15 Octombrie 2011 16:14
e in garantie,sari pe firma
Indiana_Jones
Postat pe 15 Octombrie 2011 16:16
De la: kudika453835, la data 2011-10-15 16:14:24am o centrala BOSCH la care am montat un filtru anticalcar cu gel cu 8 rezerve 1/2"; nu stiu ce se intampla ca trebuie sa schimb rezerva la 10 zile si nu e in regula; care sa fie cauza? consumul de apa este de la o singura persoana; nu stiu ce sa cred, nu stie nimeni sa=mi raspunda; centrala este montata de circa 2 luni; astept cu nerabdare un sfat; multumesc



Pot fi doua explicatii la problema indicata de tine;

- Tipul de filtru anticalcar este nepotrivit cu duritatea apei ,ce circula prin centrala respectiva.
- Apa folosita circuitul centralei termice este bogata in saruri de Ca(calciu) si Mg(magneziu) si incalzirea acesteia favorizeaza reactia chimica de formare a CaCo3(carbonat de calciu=calacar),care prin precipitare formeaza depozitele de calcar, care pun in pericol buna functionare a centralei termice.Deci,depunerile ce calcar sunt direct proportionale cu duritatea apei si cu regimul termic al circuitului sanitar al centralei respective,si,probabil,filtrul pe care l-ai montat nu face fata tipului de apa ,ce trece prin centrala.


Poti cere relatii instalatorului care ti-a montat centrala sau poti schimba filtrul respectiv cu un filtru magnetic anticalcar,acesta avand durata de viata nelimitata,in comparatie cu cea a filtrului anticalcar cu gel,care asa cum ai constat ,trebuie sa-l schimbi des.!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Octombrie 2011 16:36
Multumesc mult si pentru raspuns si pentru promptitudine.
larisa53
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:41
De la: larisa53, la data 2011-10-16 16:41:06Multumesc mult si pentru raspuns si pentru promptitudine.



Cu placere si altadata!
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:45
Nu vreau sa plictisesc, dar mi se spusese ca filtrul cu gel este cel mai bun iar cel recomandat de dv. are eficienta 50%, dar probabil in situatia data este mai bine asa cum spuneti dv. Daca se depune calcar pe instalatie ce se intampla? Care sunt consecintele? Ca femeie ma pricep mai putin.
larisa53
Postat pe 16 Octombrie 2011 17:20
De la: larisa53, la data 2011-10-16 17:20:59Nu vreau sa plictisesc, dar mi se spusese ca filtrul cu gel este cel mai bun iar cel recomandat de dv. are eficienta 50%, dar probabil in situatia data este mai bine asa cum spuneti dv. Daca se depune calcar pe instalatie ce se intampla? Care sunt consecintele? Ca femeie ma pricep mai putin.



Nu o sa-ti mai functioneze centrala,se defecteaza,situatia este similara cu cea a depunerilor de calcar la masina de spalat,filtrul de cafea,etc.Solicita sfat si instalatorului care ti-a montat centrala,lucreaza in domeniu si este obisnuit cu astfel de situatii.Nu este vorba de pricepere,problema este la apa,aceasta este prea dura pentru regimul de functionare al centralei.
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Octombrie 2011 17:26
Inca o data multumiri pt lamuriri si promptitudine.
larisa53
Postat pe 17 Octombrie 2011 17:24
De la: larisa53, la data 2011-10-17 17:24:27Inca o data multumiri pt lamuriri si promptitudine.



Mai poti folosi ca filtre de apa ,pe cele cu polifosfati!
RAINBOWLADY
Postat pe 17 Octombrie 2011 17:31
Buna ziua, problema calcarului la centrale se poate rezolva elegant prin montarea unei statii de dedurizare.
Pe partea de calorifere, de incalzire , o data cu incarcarea instalatiei - filtrul de polifosfat - pe care il folositi este suficient( lucreaza si recircula o mica cantitate de apa).
Prin montarea filtrului de polifosfat ( care este un ingrasamant chimic - daca nu ma insel) moleculele de calcar din apa aluneca si nu se depun pe suprafata metalica care face schimbul de caldura.
Este normal sa se consume - functie de cantitatea de apa calda preparata, PROBLEMA este alta - vasele, rufele, pielea, organele genitale si ochii vin in contact cu acest ingrasamant.
Dece se monteaza asa ceva? pt ca se vinde si se cere.
Un dedurizator - o investitie de cca 600 - 700 euro- poate filtra si opri calcarul din apa ce se incalzeste in centrala, nu lasa sa se depuna pe obiectele sanitare, in masina de spalat rufe sau vase,samd.
Mare parte din - excipientii detergentilor- se ocupa de calcar, sa-l inhibe pt a-si putea face treaba, de aceea se poate observa ca montand un dedurizator, cantitatea necesara de detergent se INJUMATATESTE, in timp ducand la economii si ne mai fiind nevoie de o serie de substante de inlaturare a acestuia.
Pt lamuriri si intrebari suplimentare - daniovu@yahoo.com
daniovu
Postat pe 18 Noiembrie 2011 10:31
La multi ani !.

As dori sa stiu daca atunci cand plec de acasa si doar pt. 2 ore de ex, trebuie sa opresc centrala pe gaz sau nu. Este obligatoriu sau ce ar putea sa sa intample daca nu o opresc.As dori explicatii. Multumesc.
larisa53
Postat pe 8 Ianuarie 2012 08:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Centrala Ariston As 1 De la: kudika_976968 26 Noiembrie 2014 13:43
curatarea instalatiei de la cada cu hidromasaj 19 De la: kudika_32608 20 August 2013 00:08
cari 5 De la: sonutz 20 Iunie 2009 22:23
centrala de apartament 4 De la: kudika135154 5 Martie 2011 10:38
Ajutor, Gresia mea "suna" 7 De la: cornelia_leia 30 Iulie 2009 16:12