Setari Cookie-uri

Petuniile

Petuniile sunt plante rezistente si traiesc pana toamna tarziu ...asa ca nu ezitati sa decorati gradinile si balcoanele cu aceste flori superbe...
micki23
Postat pe 6 Februarie 2009 22:48
De acord micki, si mie-mi plac petuniile foarte mult si cele normale si cele ceugatoare....si cele batut si cele cu floricele mai mici , si cele colorate mai viu si cele mai putin colorate....iubesc petuniile !!!Si pot spune din experienta ca rezista pana pe la mijlocul lui noiembrie....Sunt superbe si deloc pretentioase....
libra66
Postat pe 9 Februarie 2009 22:16
si imi decorez casa cu petunii si arata superb, plus ca au un parfum deosebit...
micki23
Postat pe 10 Februarie 2009 15:30
Cred ca cele mai parfumate sunt cele indigo.Iar cele mai rezistente la boli si daunatori sunt un soi de petunie alba cu flori mari care sunt curgatoare.Eu le pun atat in ghivece suspendate cat si in gradina unde se intand si formeaza pete de culoarea alba.
karlla57
Postat pe 2 Martie 2009 10:06
intr-adevar petuniile curgatoare pot fi puse in ghivece suspendate si in jardiniere, iar celelate petunii se pun in general in rondouri...

sunt specii parfumate si sunt specii fara parfum...
micki23
Postat pe 2 Martie 2009 21:51
Este adevarat ca sunt rezistente si fac flori pana toamana tarziu.dar asta poate in alte zone nu in Bucuresti. Eu sunt inebuinta dupa pentunii, cheltuiesc milioane in fiecare an cu ele.Problema este ca sunt frumoase si inflorite o perioada dupa care incep sa piarda flori, nu mai cresc, etc. Am cumparat tot felul de stimulenti speciali pentru petunii, si raman aproape la acelasi nivel la care le-am cumparat. Cresc putin, nu asa cum am vazut unele care au si 1 m lungime si bogate cu multe flori.
Am citit tot felul de articole despre intretinere, poate stie cineva cam ce trebuie facut. Ce regim trebuie aplicat pentru a pastra florile cat mai mult si sa creasca in lungime.

Multumesc
petrina_ciucu
Postat pe 3 Iunie 2009 09:40
Eu impodobesc toata vara balcoanele cu petunii de toate culorile.Imi plac foarte mult si pentru culorile lor si pentru ca se ingrijesc usor,eu neavand prea mult timp pentru "gradinarit".
Petuniile si surfiniile (petuniile curgatoare) sunt plante care iubesc soarele, de aceea le merge foarte bine, pentru ca apartamentul meu are expunere sudica.
Si eu am citit o multime de carti si reviste de specialitate si pana la urma am selectionat din experienta o serie de sfaturi usor de urmat.
Am cumparat petunii cu flori mici si hibrizi din aceia cu flori foarte mari si am observat ca soiurile cu flori mari fac flori putine, care tin mai mult, iar cele cu flori mici fac flori multe care se trec mai repede.
Cum le ingrijesc:
-cumpar pamant de flori de la florarie si il amestec cu putin nisip, ca sa dreneze apa;
-le ud zilnic, dimineata si seara;
-indepartez o data pe zi florile ofilite, caci nu le las sa faca seminte; in fiecare primavara cumpar alte petunii;
-aprox. la doua saptamani,adaug un strat proaspat de pamant, fiindca o cantitate asa de mica, cum e cea din jardiniere, se epuizeaza foarte repede;
-cand tulpinile cresc mai lungi de 15-20 cm, le tai varfurile, pentru a se ramifica;altfel, cand le-am lasat sa creasca in voia lor, tulpinile au crescut prea lungi, nu mai aveau flori decat in varf si aratau urat; important este sa aiba flori numeroase si tulpini bine ramificate;
-le-am pulverizat o data la cateva zile, folosind pulverizatorul special, cumparat de la Praktiker;are orificii foarte fine; nu e bine sa folosesti un recipient ramas de la detergent, pentru ca acela proiecteaza un jet subtire de apa asupra lor si nu o ploaie fina;
-nu am folosit prea des ingrasaminte, deoarece am observat ca plantele incepeau sa faca flori mari, dar fara vlaga si planta se epuiza repede; trebuia sa tin minte ca au trecut doua saptamani ca sa aplic din nou ingrasamantul, asa ca am renuntat la el;
- s-a mai intamplat sa aiba daunatori, asa ca le-am pulverizat cu Mospilan, pe care l-am cumparat de la magazinul din Piata Rosetti;
-surfiniile sunt mai sensibile, ele trebuie ingrijite cu mai multa atentie; mi s-a mai intamplat sa le pierd;mai bine tin cele pe care le cumpar cu ghiveci cu tot gata crescute, decat cele pe care le-am cumparat din piata, ca rasad cu doua- trei flori;
-si, oricum, pe la inceputul lui septembrie incep incet-incet sa-si piarda vlaga si fac flori din ce in ce mai putine si mai mici.

Mihaela09_condo
Postat pe 2 Iulie 2009 06:43
petuniile cresc in lungime doar depinde de soiul lor,nu poti forta sa creasca in lungime dak nu sunt din acel soi!!!! nu necesita sa cheltii milione pe ele ,dak le uzi la timp,le cureti si le asezi la semiumbra
lumy_lumy21
Postat pe 28 Ianuarie 2010 18:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
izolatii fatade 1 De la: condo002016 11 Octombrie 2009 12:54
mocheta 5 De la: cpatcj 28 Mai 2009 14:57
se dezintegreaza balconul 10 De la: gigi_braicovici 12 Ianuarie 2010 17:33
orhidee phalalenopsis 5 De la: kudika495392 6 Noiembrie 2013 14:51
fototapet 20 De la: celestina20 10 Septembrie 2015 07:19