Setari Cookie-uri

afectare casa

Ma numesc Dionise P si locuiesc in str silvia sector 2, in spatece caasei unde locuiesc se construieste cartierul rezidential rose garden, cei de acolo au sapat la o distanta de cca. 1,4 metri si adanca cam de 6 metri. Nu mi-au facut nici o subzidire si pereti au inceput sa se crape, s-au lasat si dusumelele in casa, tencuiala sa desprins de pe perete in unele locuri. Am depus reclamatie la primarie , iar dansi mau trimis la disciplina in constructi. Avenit cineva de la disciplina a vazut si a spus ca o sa vina un expert MELEPAT, dupa aceea a venit cineva din partea constructorului si al proiectantului si au spus ca casa este veche si de aceea sa crapet pereti, am luat legatura si cu seful de santier din partea beneficiarului iar dansi o dau din colt in colt. va rog sa ma ajutati ca nu stiu cui sa ma mai adresez.
va multumesc


diopetre
Postat pe 8 Februarie 2009 11:33
CRED CA PROBLEMA DVS SE REZOLVA LA PRIMARIE SAU CU O AUDIENTA LA SEFUL FIRMEI CONSTRUCTOARE.
onutza_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 15:06
Protectia consumatorului, televiziunea, ziarele si nu in ultimul rand Politia. Faceti galagie! Un caz similar, mediatizat de mass media a fost rezolvat prin consolidarea ca daune de catre firma constructoare. Nu pierdeti vremea si nu va lasati intimidat!
mokus1
Postat pe 23 Februarie 2009 09:38
1.In primul rand ar tebui sa se verifice daca constructia ce se executa este conform proiectului(S-ar putea ca sa nu fie amplasata dupa cum e prevazut in proiect, sau proiectul sa nu fie ...corect"ca ampalsament") .Pentru asta terbuie sa mergeti la primarie si sa solicitati sa vedeti documentatia in baza careia s-a eliberat Autorizatia de C-tie astfel sa aflati unde ar fi trebuit sa se faca sapatura pentru fundatie. Aveti acest drept conform Normelor Metodologice la legea 50/1991 cu completarile si modificarile ulterioare , art.4. Verificati ce s-a aprobat prin hotararea locala(primaria de sector) privind distantele admise intre constructii si ce prevede PUD-ul...PUZ-ul, elaborat(S-ar putea ca PUZ_ul in baza caruia s-a eliberat AC sa nu respecte reglementarile in vigoare.In mod normal aceste verificari ar trebui sa le faca autoritatea publica locala la solicitarea dvs scrisa (si inregistrata)si sa va dea raspunsul scris in max 30 zile. Cu raspunsul primit daca il considerati nesatisfacator apelati la Inspectoratul de Stat in Constructii.
2.Consiliere............?
cornelia_leia
Postat pe 23 Februarie 2009 14:11
Expertul MLPAT este platit de cel ce-l solicita.Dumneavoastra sunteti cel interesat , nu?
cornelia_leia
Postat pe 23 Februarie 2009 14:13
Daca pagubele sunt produse din vina constructorului acesta este cel ce trebuie sa refaca ceea ce a distrus fie prin buna intelegere fie in urma unei hotarari judecatoresti.
cornelia_leia
Postat pe 23 Februarie 2009 14:15
am incercat prin buna intelegere dar nu am rezolvat, dau din colt in colt ba este de vina constructorul , ba terduia ca proiectantul sa ia o decizie si ma amana de o luna jumate pana la urma im angajez un expert MELEPAT si ii dau in judecata
diopetre
Postat pe 1 Martie 2009 18:46

Succes! Misca-te repede , o constructie nu asteapta pana se hotaraste cineva sa o consolideze, ea cedeaza treptat,treptat .
cornelia_leia
Postat pe 2 Martie 2009 19:53
cred ca cel mai bn o rezolvi prin judecatorie :) asta ar fi singura chestie
condo000339
Postat pe 19 Aprilie 2009 19:02
Draga Petre,
In nici un caz nu se poate sapa (asha) langa o fundatzie existenta fara consolidari (eu imi pun shi problema insorii shi a codului civil). Ei nu pot dovedi ca fara interventiza lor casa ar fi crapat. Dac vezi ca autoritatzile nu intervin (shi nici media) cauta un avocat deshtept (il dai totzi banii care ii va cashtiga. Obtzii in primul rand o ordonantza presidentziala de oprire a lucarilor de la Judecatoria de cartier (in 30 de zile o ai) pe motiv ca-tzi pune in viatza pericol shi itzi produce pagube materiale imediate (cererea o potzi face singur + poze + 2-3 martori)in care citezi totzi factorii pe care i-ai contactat (documentat). Dupa care lasa-i pe ei sa-shi bata capul.
In cazurile acestea justitzia este mai sensibila.
Bafta.
astecco
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 10 Noiembrie 2009 13:06
M-as indragosti dar nu am de cine !!!! 14 De la: Marius_Dragutzzu_1 4 Februarie 2014 10:35
proiect si aprobari 1 De la: marian_valeanu22 2 Septembrie 2009 00:44
Constructie casa Ilfov 10 De la: condo004090 19 Martie 2011 11:44
Iaz cu podet sau piscina cu podet? 15 De la: kudika321341 28 Februarie 2013 07:46