Setari Cookie-uri

Furnicile

Vara imi apar furnici in bucatarie si uneori si in baie. Ce as putea face sa le elimin? Cu spary din acela nu prea mai merge...suntem in renivare inca, dar ma gandeam sa le izolez intr-un fel cu silicon ceva. Asa este in tot blocul vara, e aproape un chin..
m3rlinetza
Postat pe 13 Februarie 2009 11:40
Asta cu furnicile ma intereseaza si pe mine. Stau la tara , si mai ales cand se apropie ploaia , furnicile isi fac carare in hol. Dar , decat gandaci , si alte vietuitoare cum sunt pe la blocuri in oras .... mai bine , ca furnica nu-i murdara ... Si eu vreau sa aflu cum se poate scapa de furnici .
y_spria
Postat pe 15 Februarie 2009 23:19
regentul omoara orice insecta nedorita!de furnici sa nu mai vorbim..
Dumitrache_alina_healthy
Postat pe 16 Februarie 2009 12:40
Salut , si de unde cumpar "regentul"?
Acu .... ca nu stiu... Te rog ... Dar oricum , multam.
y_spria
Postat pe 17 Februarie 2009 23:29
la farmaciile veterinare se gaseste REGENT este o fiola o dizolvi in 2 litrii de apa ...succes
simona_niculescu
Postat pe 12 Martie 2009 18:51
multumesc
y_spria
Postat pe 13 Martie 2009 21:24
SI EU AM FURNICI DAR AFARA IN GRADINA SI SUNT MULTE, DACA AVETI IDEE CUM SA SCAP DE ELE, VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS SI NU POT SA DAU CU REGENT PT.CA AM SI ALBINUTE!
Radita_condo
Postat pe 1 Aprilie 2009 13:17
Stau la parter si-mi apareau tot timpul furnici in balcon. Am luat Baygon -spuma activa pt. gandaci si furnici si de 3 luni nu au mai aparut.
iustin76
Postat pe 24 Mai 2009 11:47
impotriva furnicilor, cea mai buna solutie este sarea de bucatarie,presari sare pe jos sau poti sa faci o saramura cu care stropesti pe jos si o sa scapi de ele.
kudika186861
Postat pe 26 Mai 2009 15:54
De la: FLORENTIA, la data 2009-05-26 15:54:41impotriva furnicilor, cea mai buna solutie este sarea de bucatarie,presari sare pe jos sau poti sa faci o saramura cu care stropesti pe jos si o sa scapi de ele.
oau ce interesant togmai cand ma pregateam sa inchid acest topic similar cu asta am gasit sfatul asta acum unde sa scriu pe ce topic furnici sau pe furnicile ca ambele sant trecute la acelasi subiect Probleme in casa zau dati si voi mai sus sa vedeti!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 04:51
este o mare problema,mai ales daca ai copii si nu vrei sa dai cu ceva toxic :poti sa faci amestes din 20 picaturi de ulei de menta si 10 picaturi de ulei de lavanda cu jumatate de litru de apa si se pulverizeaza de cateva ori lichidul pe tot traseul furnicilor.
condo001093
Postat pe 22 Iulie 2009 13:13
Asa cum se intampla mereu in tara asta, pentru ca avea rezultate foarte bune contra libarcilor (gandacul de bucatarie) si a furnicilor, Regentul nu se mai fabrica, iar daca a aparut un inlocuitor pe piata la fel de bun eu inca nu stiu.
Deci retineti, Regentul nu se mai fabrica.
Cu respect, ing. George Popescu (eunescu09)
eunescu09_condo
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:54
Impotriva furnicilor sfatul meu ar fi de a presara praf de scortisoara, pe unde vin in locuinta.
condo001849
Postat pe 14 Noiembrie 2009 18:23
aaaa da regent nu se mai fabrica dragilor...deee muuult s-a desfiintat sediul laboratoarelor
octopus
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:50
E imposibil sa scapi de furnicile din gradina.. Ce intrebare.. cum pot sa scap de furnicile din gradina
condo003285
Postat pe 24 Februarie 2010 21:50
Draga mea,eu am aflat put intamplator ce nu le place.Dupa ce folosesti o bucata de lamaie,las-o la locul unde iti apar urnici mereu pentru 2-3-4 zile sa mucegaiasca si ai sa vezi ca furnicile nu mai apar.
MANU_ARGENTINA2000
Postat pe 13 Aprilie 2010 08:50
Si eu am avut furnici anul trecut in bucatarie si in gradina urcau pe un pom. Am cerut la farmacia fitosanitara ceva pentru furnici si mi-au dat un praf special pentru furnici (imi pare rau nu am retinut cum se numeste). Am presarat praful acela pe langa colturi in bucatarie si la radacina copacului, de atunci nu au mai aparut. Ei stiu cel mai bine ce trebuie facut.
Floria
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:00
eu ak folosit FURNITEL si a fost foarte eficient.
se gaseste la magazinele specializate.
Phrentz
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:07
din pacate Regentul nu se ma gaseste pentru ca nu se mai fabrica....ala era bun nu numai pentru furnici dar si pentru gandaci.....
1483_condo
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:42
Daca se ara locul adanc dispar nu mai sunt musuroaiele eventual se mai refac dar prea putin.
fiorelo
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:59
Of... mi-au mancat zilele! Am avut in casa niste furnicute mici si, ciudat este ca, intai mi-au aparut in dormitoare, intre haine curate. Mult mai tarziu au inceput sa apara si in bucatarie. Nu puteam sa las paine in cutia de paine de pe o zi pe alta. Ori o bagam in frigider, ori o aruncam direct. Am gasit o intreaga "armata" in fundul cafetierei, in radio. Gasisem o solutie care le facea sa dispara ptr o luna, dar apoi apareau iarasi. Vecinii mei se plang ca au furnicute de cand lumea. Deocamdata nu mai locuiesc in acea locuinta, decat ocazional. Am auzit de un aparat care se pune in priza si emite niste ultrasunete... nu stiu daca e bun. E cam scump... dar cred ca o sa incerc si varianta asta.
krisla
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:35
Îngropaþi o felie de pâine cu zahãr umezit în pamântul din faþa casei sau a blocului. Daca au hranã nu mai intrã în casã ºi nici în bloc.
raduomat
Postat pe 14 Aprilie 2010 01:29
Am avut si eu problema asta. Stau la bloc, la parter. Avand copil mic nu am vrut sa ma risc sa dau cu substante toxice. Am tot auzit sfaturi cu infuzie de patrunjel, tinctura de menta, de marar etc. Pana la urma am scapat cu LAMAIA de ele. Am taiat o lamiie in doua, am frecat pe unde si-au facut furnicile traseu, si am mai si lasat rondele de lamiie in diverse locuri .Timp de cateva zile am tot repetat operatie, deoarece furnicile cand dadeau de zeama de lamiie isi alegeau alt traseu. Pana la urma au renuntat, eram prea "acrii" pentru ele, si am scapat. De doi ani nu au mai aparut.
yldyko2004
Postat pe 14 Aprilie 2010 11:17
daca ai albine aseaza un stup pe locul unde au ele musuroiul si sa-mi spui ce productie de miere ai obtinut,comparativ cu ceilalti stupi.Nu fac misto si nici nu vreau sa se intimple ceva cu stupii tai insa nu am acum,dar am sa caut si am sa-ti trimit un studiu in care se specifica expres ca albinele ,pisicile,stau sau isi fac cuib in nodurile de negativitate mare(noduri geopatogene) si transforma energia negativa in energie pozitiva cu o mare productivitate de miere.Ma poti contacta pe maseruph@gmail.com
budara
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:54
eu stau la casa si am avut probleme cu furnicile dar am gasit singur solutia CLORcel mai ieftin si care miroase tare si am scapat definitiv recomand si motorina am dat in jurul casei afara unde stiam ca au traseu ca nu le place uleiu de motorina asa ca variante ar fii dar sa dai periodic nu numai o singura data ca nai facut mare lucru si succes .
costea_n2000
Postat pe 14 Aprilie 2010 21:41
vorbeste frumos cu ele si ele vor pleca satisfacute de la tine
Highlander
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:47
Iata cele mai bune metode pt a scapa de furnici rapid si eficient http://cumfacsa.ro/animale-companie/alte-animale/cum-sa-scapi-de-furnici
kudika_31367
Postat pe 27 Martie 2013 12:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce isi doresc clientii de la o firma de curatenie? 0 De la: 11 Februarie 2013 15:49
mucegai la masina de spalat 2 De la: getatudorache123 19 Iulie 2010 11:03
Scapa de gandaci pt totdeauna 10 De la: condo003279 24 Mai 2011 22:52
Cel mai simplu mod de a face curatenie! 8 De la: _vio_ 27 Mai 2011 11:23
probleme centrala termica 3 De la: joy_18 16 Martie 2011 16:19