Setari Cookie-uri

mucegai

am termopane de 3 ani, iar acum mi-a aparut mucegai la dormitor, numai in partea dreapta, ce pot face sa scap de pacoste?
lori40
Postat pe 13 Februarie 2009 10:50
si eu am aceeasi problema, iar solutia nu o gasesc sub nici o forma.
ce ma ingrijoreaza cel mai tare e faptul ca am o fetita de un an si jumatate si imi e frica sa nu o afecteze
eliya_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 10:58
Si eu am probleme cu mucegaiul in baie...nu am incalzire si atunci cand fac baie se produce mucegaiul. Am folosit hipoclorit a avut efect o perioada dar revine mucegaiul si nu stiu ce sa mai fac...
kiss_me_kiss_with_love
Postat pe 13 Februarie 2009 18:02
si eu am incercat cu clor, am spalat peretele in zonele afectate cu, clor nediluat, apoi am dat cu solutie impotriva mucegaiului...si tot degeaba
eliya_condo
Postat pe 14 Februarie 2009 10:15
incaperea trebuie aerisita foarte des, mentinuta temperatura cat de cat constanta si eventual un absorbant de umiditate. la mine a dat roade.
tcarbarau
Postat pe 14 Februarie 2009 23:15
Intradevar , trebuie ca incaperea sa fdie aerisita, si eu cand am avut mucegai in casa imi aduc aminte ca am "dublat peretii" prin placi de rigips, si nu mi s-a mai intamplat nimic
scorpyon_giana
Postat pe 15 Februarie 2009 10:53
eu am mucegai pe balconul de la bucatarie,anul asta am pus termopan si vad ca nu a mai aparut si nici macar nu am izolat
cyucy_healthy
Postat pe 15 Februarie 2009 11:01
Intradevar mucegaiul este o mare problema,nici eu nu stiu cum sa scap.
mcmarimar2002
Postat pe 16 Februarie 2009 14:49
buna ziua tuturor!
aceeasi problema o am si eu cu mucegaiul.anul trecut prin vara mi-am pus termopane si la cateva saptamani au inceput la colturi sa apara pete de mecegai.in camerele unde am dat cu var lavabil am reusit sa il indepartez xcu clor diluat in apa(1 parte apa 2 clor)si sincer sunt f multumita,camera este ca si nou zugravita.insa in dormitor am fost nevoita sa imi cumpar un dezumidificator.m-a costat anul trecut in jur de 1o milioane vechi dar sunt multumita ca am rezolvat problema.
onutza_condo
Postat pe 16 Februarie 2009 15:56
Si noi avem termopane- si mucegai. Am folosit si eu clo. Am auzit ca se gaseste in magazine o solutie anti-mucegai cu care dai pe perete o data, de doua ori , si iti dispare definitiv.
Ildikomaria
Postat pe 16 Februarie 2009 20:20
PROBLEME CU MUCEGAIUL AM SI EU,INTR-UN COLT AL CAMEREI
Apartamentul in care m-am mutat e nou,cred ca e inca foarte multa umiditate,am dat cu solutie anti-mucegai care e utila pe moment,dar la ceva timp se mai face cate un pic,dar nu la fel de mult ca la inceput.Si cred ca o sa folosesc un dezumidificator cat de curand
monique_unik_condo
Postat pe 18 Februarie 2009 15:20
salut!am vazut ca multe persoane au probleme cu mucegaiul la case si apartamente.Recomand sa consulte www.amvig .ro .La izolarea exterioara se va folosi polistiren special de cel putin 10 cm grosime EPS-80 sau EPS_120 Kp.Cei de la AMVIG va ofera consultanta la toate cererile dumneavoastra precum si cursuri.Am folosit acest sistem modern si sunt foarte multumit, la preturi acceptabile si bineinteles o calitate foarte buna.Daca respectati tehnologia reduceti consumul cu 35-50%.Va doresc succes
healthy011900
Postat pe 18 Februarie 2009 19:36
Buna, eu folosesc un spray antimucegai Savo, e f eficient cu rezultate imediate!!!
talmacean
Postat pe 18 Februarie 2009 21:31
Am inteles ca la Praktiker gasim un spray impotriva mucegaiului si ca cea mai eficienta solutie este sa dam cu acel spray dupa care sa izolam acea parte sau toata incaperea cu poliestiren verde...
kiss_me_kiss_with_love
Postat pe 19 Februarie 2009 08:32
buna ziua...
nu vreau sa fac reclama firmei la care lucrez dar, puteti folosi impotriva mucegaiurilor din apartamente, o lampa cu radiatie ultravioleta(lumina UV). Mai exact tipul UV-C.
Am avut aceleasi probeme cu mucegaiul in camere si am uitat ca aveam solutia chiar in mana. Am montat o astfel de lampa cam la 1m de zona cu focar (de zona unde a aparut mucegaiul) si in cateva ore acesta se face ca un praf albicios-uscat. Se sterge cu carpa uscata.
Deasemenea radiatia UV distruge si sporii de mucegai din atmosfera, foarte benefic pt pastrarea unui microclimat curat.(conditii crescutepentru sanatatae persoanelor din incapere).

Cautati pe internet producatori de lampi bactericide, sau producatori de lampi UV. eventual Iasi.
dragostefan
Postat pe 19 Februarie 2009 13:43
nu dispare, am dat si eu si a reaparut.iart si iar
marialazar
Postat pe 24 Februarie 2009 17:36
Am inteles ca mucegaiul dispare definitiv doar prin ardere. Peretele tebuie lasat pana vara cand se va usca, apoi cu lampa de benzina se va arde toata suprafata si abia dupa asta se va da jos tencuiala si se va inlocui cu una noua.
Scopul arederii este urmatorul: sporii nu pot fi omorati decat prin ardere, daca peretele nu este ars, sporii se vor imprastia atunci cand vom rade peretii si/sau vom indeparta tot stratul de tencuiala, si dupa atata munca ne putem trezi iarna urmatoare cu un nou inceput de mucegai si in locuri unde pana acum nu a fost.
Aerisirea locuintei de cel putin doua ori pezi cel putin cate 20 minute este obligatorie.
Termopanul ajuta la aparitia mucegaiului!!!
Nu intotdeauna izolarea este o solutie, mai ales acolo unde pana sa se monteze usi si ferestre de termopan nu a existat mucegai!
silvianemtoi
Postat pe 8 Martie 2009 17:13
Eu am auzit k exista o solutie speciala ptr asha ceva shi se da de cateva ori pe perete shi incepe sa dispara
TinaLove
Postat pe 27 Martie 2009 20:51
Incercati sa folositi o solutie anti-mucegai BISON, o gasiti in Ambient, este vreo 35lei, dar eu cu ajutorul ei am scapat. http://www.fixare.ro/bison/spray-antimucegai.html
TEQDQRA
Postat pe 28 Martie 2009 22:34
Multa lume vad ca are probleme cu mucegaiul si am vazut ca varianta cu lampa ultraviolete este buna dar lampa este cam scumpa.Va propun o varianta mai eftina dar trebuie foarte mare atentie si facut numai de catre o persoana adulta .Trebuie cumparat de la magazin un becde neon cu vapori de mercur cel care lumineaza alb nu rosu cel din urma fiind cu sodiu.Atentie trebuie droser si bec nu tub.Se sparge sticla exterioara cu mare atentie sa nu afectati tubul din interior.Acum aveti o lampa cu ultraviolete foarte puternica.Este interzis a se privi lampa sau a sta in camera unde functioneaza lampa,din cauza radiatiilor poate produce arsuri.IDEA cea mai buna ar fi sa aveti un electrician care sa facatoate legaturile.Mult succes
alflan
Postat pe 29 Martie 2009 12:58
daca locuiesti la bloc construit dupa anii 1960 este firesc sa apara(cam asta este perioada de intrare a apei din condens in structura). apartamentele(ca structura au fost proiectate pentru incalzire centralizata) sunt predispuse la acest fenomen daca nu avem o ventilare corespunzatoare. contactati un auditor energetic de cladiri.
mariancotet
Postat pe 30 Martie 2009 07:24
Buna,
referitor la ce ati spus voi mai sus; am vut si eu mucegai si am reusit sa scap de el doar izoland camera pe interior cu placi de polistiren si rigips VERDE. dupa ce am folosit zi de zi spray-uri anti-mucegai si solutii cu clor, toate fara rezultat, un prieten mi-a spus sa o izolez cu rigips verde pentru ca este impotriva mucegaiului, si intradevar a mers, a trecut jumatate de an si niciurma de mucegai.
Asa ca pentru cine are probleme cu mucegaiul, lasati spray-urile care nu fac altceva decat sa imprastie mucegaiul si sa dea unmiros urat, si apucati-va de izolat :D spor la treaba!
freshmint
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:46
Buna. Si eu am avut aceleasi probleme cu mucegaiul, oricat aeriseam, oricat spalam cu clor tot aparea. Am incercat totul.O preietena mi-a spus despre DryWallTeam. Chiar da rezultate. Nu este nici foarte scump. Daca va intereseaza puteti sunala la 0242/515.399. Pretul variaza in functie de suprafata si gradul de deteriorare al peretelui.
condo000421
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:02
Va recomand , si am incercat eu acasa, soultia antimucegai de la SANO. Am incercat si cu clor...dar nu a scos tot...asa ca am luat de la SANO, si am incercat la ....bascalia, am dat cateva jeturi pe peretele exterior din balcon unde era puf de mucegai, am tot sters eu...dar revenea mereu. Dupa cum spuneam am dat cateva jeturi si am lasta sa se scurga, am plecat la cumparaturi convinsa fiind ca nici de data asta nu rezolv nimic, ei bine m-am inselat, pe unde s-a prelins solutia, s-a albit peretele. Evidet am dat peste tot si cu o carba am intins-o, dar sa fie imbibata cu solutie bine bine, sa o poti stoarce la o adica si am lasat asa, pute ca naiba...dar am scapat de mucegai si nici nu mi-a mai aparut. Am facut asta in noiembrie, acum suntem in iunie, nici miros de clor si nici mucegai!
adrian22imi
Postat pe 1 Iunie 2009 09:50
mucegai... totul e din glet fratilor...
e baza ipsos...tre schimbat cu baza minerale... merge are efect...
flothedj
Postat pe 5 August 2009 15:56
BUNA VA DAU EU SFAT DATI CU SPARY ANIMUCEGAI LASATI 48 DE ORE SA INTRE IN TOTI PORII PERETELUI ,IAR DUPA DATI CU VINAROM ANTIMUCEGAI DE LA SPOR SI NU VETI MAI AVEA PROBLEME .EU 2 IERNI DE LA TERMOPANE AM STAT IN MUCEGAI AM PLACAT PERETII AM PLACAT TOT SI DEGEABA .ACUM NU MAI EXISTA NICI MIROS NICI MUCEGAI .SI NU MI VINE SA CRED CA ESTE ADEVARAT AM INCERCAT SI EU O GRAMADA DE SOLUTII SI DE MINUNI SI DOAR ASA AM SCAPAT DE EL .
rusanu_irina
Postat pe 10 August 2009 15:16
www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 11 August 2009 15:13
Problema mucegaiului nu tine neaparat de "termopane".Este important sa determinam cauza aparitiei printr-o autoanaliza a activitatilor pe care le desfasuram in locuinta,activitati ce duc la cresterea gradului de umiditate relativa peste 60%.Umiditatea mare se face vinovata de aparitia mucegaiului in cele mai multe dintre cazuri.Va dau un exemplu,iarna.La o temp. de 20 grade in incapere,o umiditate relativa de 65% si o temp. pe suprafata peretului interior sun de 13 grade, apare riscul formarii condensului si implicit aparitia mucegaiului.Izolarea cu rigips sau polistiren nu face decat sa ascunda mucegaiul,mai devreme sau mai tarziu acesta va apare.Solutiile antimucegai au rolul de a trata doar pe termen scurt,nicidecum nu rezolva problema pe termen lung.Odata ce apare mucegaiul,sporii acestuia se pot depune pe mobilier,haine,astfel incat duc la o noua apariritie.O metoda de tratare a sporilor de mucegai este prin introducerea unor aerosoli care sa-i neutralizeze,urmand apoi tratarea cu o vopsea cu efect antistatic,permeabila la difuzie.http://casavesela.bloging.ro/
casavesela
Postat pe 11 August 2009 21:21
Mucegaiul apare in conditii de umezeala. Nu este apa, nu este mucegai.
Recomand dezumidificatoare, achizitionare sau inchiriere. Mai multe detalii la 0741107227
proftech
Postat pe 11 Ianuarie 2010 22:25
apropo de izolare cu poliester la interior nu este indicat sa fie folosit se formeaza bariera termica la interior o solutie ar fi sa uscati bine peretii este si amorsa si vopsea antimucigai la depozite dar...sa fie uscati peretii curatati cu o solutie concetrat de clor
raduv
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
glafuri interioare 11 De la: carissa 1 Aprilie 2010 22:14
gudron nenorocit 5 De la: Carmen_Iuhas_1 5 Februarie 2012 17:59
amenajarea dormitorului... 15 De la: condo002293 5 Noiembrie 2009 11:10
ajutooorr!!!! 11 De la: kudika414141 1 August 2011 22:04
hidroizolatie - izolatie 29 De la: montajprestaf 26 August 2015 11:11