Setari Cookie-uri

cum credeti ca trebuie sa reactioneze partenera?

Va cer sfatul deoarece persoana implicata mi-e draga si nu as dori sa o mai vad suferind. Sunt relativ tineri s-au cunoscut prin intermediul net-ului cu trei ani in urma. Intr-o luna s-a inchegat o mare prietenie.Acum amandoi au ganduri de casatorie, dar....s-a schimbat ceva!Prima cearta a fost cu un an in urma din cauza ca a sunat pe un fost prieten sa ii spuna la multi ani,si a mai schimbat cateva cuvinte in legatura cu actuala lui prietena.Prietenul i-a cerut sa nu mai fie sunata de nici un barbat si sa nu mai sune indiferent daca prieteni sau simple cunostinte, pentru acest lucru ea si-a schimbat numarul de telefon.De asemenea i-a cerut sa se stearga de pe sit-ul unde s-au cunoscut si sa nu mai intre.Dupa un timp i s-a parut ca se intampla ceva si a vrut sa afle.Curiozitatea ei a fost mare , a vrut sa afle daca barbatul de langa ea este la fel de "auster" si daca si el a iesit de pe sit.Prin intermediul unei prietene l-a verificat.Stupoare nu numai ca isi "cauta" in continuare femei pentru .....relatie de lunga durata/casatorie, dar a mai acccesat si alte sit-uri in acest scop.Intrebandu-l pentru ce acest lucru, el a facut al doilea scandal.....si a recunoscut ca are "discutii" cu mai multe femei, ca s-a intalnit cu unele din ele (acasa la ei sau la ele) si....i-a aratat fotografiile lor, mesajele lor. Spune in continuare ca o iubeste enorm , ca sunt facuti unul pentru altul , dar...ca relatia lor nu va dura (poate).Se iubesc in continuare , se inteleg , isi fac visuri impreuna, dar cum ar putea ea sa inlature "norul" ,amenintarea ce o simnte ?Credeti ca ea mai poate spera sa aiba amandoi o viata fericita impreuna?Ce sa faca? Cum sa-l convinga sa fie doar cu ea,asa cum isi doreste? Eu nu stiu ce sfat sa-i mai dau , asa ca va cer ajutorul . Poate un sfat de-al vostru este ceea ce le tebuie la amandoi.

Postat pe 17 Februarie 2009 11:08
Cred ca aceasta intrebare, din greseala este postata in alta parte decat trebuie, cu toate acestea imi spun parerea.Nu consider ca trebuie sa mai astepte ca el sa-si revina la "normal". Nu-si va mai reveni niciodata, asa ca sa-si caute in alta parte perechea ideala , aceea nu este el, (actualul)
cristina57m
Postat pe 17 Februarie 2009 22:09
Ai dreptate este locul gresit de amplasare a intrebarii, acum as dori sa o pot sterge...........
cornelia_leia
Postat pe 18 Februarie 2009 12:36
Si eu sunt de parere cu cristina57, nu cred ca e perechea potrivita pentru ea, chiar daca-l iubeste, merita mai mult.
laura_feelings
Postat pe 18 Februarie 2009 15:12
Sunt convinsa ca merita mai mult .Este mult mai buna decat el chiar si pentru simplu fapt ca-l suporta si incearca sa faca tot posibilul sa-l multumeasca pe "maria sa" barbatul..Din pacate s-ar parea ca a dat peste un nesimtit.
cristina57m
Postat pe 18 Februarie 2009 17:50
Buna Doamnelor ! Uphhh...chiar m-am enervat putin.Ma scot din sarite asemenea situatii. Stiti ce ma sacaie mai mult ? Faptul ca in general ,femeile parca vor sa-si complice viata.Cand esti tanara , la inceput de drum in viata , libera , nu trebuie sa te "impiedici" de un barbat pe care crezi ca-l iubesti. O sa-mi ziceti :pai chiar il iubeste .Eu va raspund , oare ?? De multe ori , majoritatea noastra ,de romantice si sensibile fapturi , ne indragostim de ....dragoste.De senzatiile acelea de plutire , de fluturasii din stomac ,de soare si de luna ,de mirosul florilor si culorile curcubeielor si ,intr-o oarecare masura de EL. Si il supraevaluam pe EL , cu tot felul de calitati si virtuti pe care ni se pare noua ca le are ,de obicei nu are nici 20% din tot ce-i "adaugam"noi . Si astfel timpul trece ,noi iubim ,ne devotam,uneori si ei ,din gura , ca si in cazul de fata....doar baiatul o iubeste mult ,viseaza la viitor ,ce mai conteaza ca are o agenda superincarcata cu intalniri de pe net???? Ei , gata cu divagatia , mi-au mai trecut nervii ,ha ,ha, concluzia e clara :SA-L UITE !!!! Nu are cum sa-si cladeasca viitorul pe nisipuri miscatoare .Casnicia e ca o casa.Trebuie sa aiba teren bun si temelie solida. Altfel ,furtuni ,cutremure ,o pun la pamant.Viata ne ofera mult neprevazut , macar ceea ce e evident gresit , putem corecta .Eu asa cred ,si sper sa aiba taria si demnitatea sa renunte la aceasta relatie .Va doresc numai bine tuturor !!
libra66
Postat pe 19 Februarie 2009 12:15
S-ar parea ca in unanimitate suntem pentru parasirea lui fara regrete.Ii voi comunica, de fapt mai usor va fi sa citeasca chiar ea. Va multumesc pentru ajutor. Acum depinde doar de ea ca sa fie din nou fericita , dar cu...altul
cornelia_leia
Postat pe 19 Februarie 2009 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parchet 9 De la: andi 7 Mai 2010 09:20
vitraliul aplicat 24 De la: limac 18 Februarie 2014 15:47
gazon in living 1 De la: florinjuchiac 4 Martie 2010 19:23
Mocheta sau parchet laminat pe scari interioare? 21 De la: kudika_1040184 20 Februarie 2022 20:05
Blatul pentu bucatarie 64 De la: maria_pavel 12 Martie 2015 11:22