Setari Cookie-uri

Usi pliante PVC

Buna ziua! As dorii sa-mi cumpar o usa plianta din PVC pentru debara, stiti cumva daca sunt durabile si mai alesc cum se monteaza?? Se monteaza cumva pe tocul din lemn deja existent?? Astept raspunsurile dumneavoastra multumesc anticipat
simonettainocentta
Postat pe 17 Februarie 2009 22:04
am vazut in baumax usi din acelea pliante din pvc pe mai multe culori.eram tentata sa imi cumpar si eu una la debara,dar nu mi s-au parut foarte trainice.am o prietena care si-a montat si are ceva probleme cu mwecanismult de deschidere inchidere,asa ca am renuntat la idee...plus ca au un aspect destul de ieftin.mai bine optati pt o usa de interior pe care nu dati mai mult de 400 de roni..iar montajul este gratuit.
onutza_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 13:08
nu, nu se monteaza direct pe tocul din lemn, acesta fiind indepartat si in,ocuit cu8 cel din PVC.
Si nu..nu se derioreaza usor, insa cu timpul..se duce. De ce nu pui din geam si rame din PVC? Va fi mai dragut...
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 17:42
Adevarul este ca am ales acesta solutie deoarece sunt ieftine 1 mil si ceva, daca daca spui ca trebuie sa dai tocul jos sigur cand va auzi al meu va renunta la idee. La debara nu avem usa, este casa parintilor prietenului meu si este f veche, este decorata in stil vechi, acum avem o perdea la debara in loc de usa si uras lucrurile astea. Socrul meu nu ar renunta la nimic, si noi am vrea sa schimbam aproape tot, numai ca am zis sa le luam treptat, vara trecuta abia am facut dormitorul am reusit sa punem geam termopan si sa zugravim
simonettainocentta
Postat pe 20 Februarie 2009 21:53
Al doilea motiv pentru care am optat pt usa plianta ar fi urmatoarea, holul unde am debaraua este f lung dar ingust, daca as pune o usa normala si as deschide-o nici macar nu am mai avea pe unde sa trecem pe hol.Daca aveti idei astept sfaturile voastre
simonettainocentta
Postat pe 21 Februarie 2009 21:12
de ce nu optezi pentru niste usi culisabile? pe sina?...in felul acesta ai rezolva si problema cu spatiul, sunt foarte practice...
mihalimaria
Postat pe 22 Februarie 2009 12:06
usile pliante se pot monta si tocul deja existent, deranjeaza numai dpdv estetic.mecanismul nu are cum sa se strice pt ca sunt doar niste rotite care aluneca pe o sina.dupa un timp trbuiesc probabil unse.
kudika186861
Postat pe 23 Februarie 2009 14:59
Buna este vreo diferenta intre usi culisante si usi pliante?? inteleg o sa ma duc saca e sa cumpar, chiar nu am alta solutie din cauza holului.
simonettainocentta
Postat pe 24 Februarie 2009 08:58
Gata m-am documentat, stiu la ce te-ai referit, Nu din pacate nu pot pune usi culisabile deoarece in partea stanga la 50 cm este usa de la baie, iar in partea stanga este un zid gros de 9 cm. Imi vine sa plang
simonettainocentta
Postat pe 24 Februarie 2009 09:04
Buna ! Da, este o diferenta. Usa culisanta se misca, culiseaza pe sina ei , dar ramane in aceeasi forma, pe cand cea plianta, culiseaza, dar se ...strange,se,pliaza atunci cand o actionezi.Cred ca in spatiul acela mic, doar o usa care se pliaza ,adica tragi de ea si se si strange, e solutia pentru tine.
libra66
Postat pe 24 Februarie 2009 09:04
diferenta de pret sau de tipul usii???. raspunsul este:da, este diferenta
kudika186861
Postat pe 24 Februarie 2009 12:50
Am inteles, va multumesc mult pt raspunsuri
simonettainocentta
Postat pe 6 Martie 2009 09:10
Sant fff.bune pt. debara.Eu am usa plianta la dormitor,dar este galagioasa, in special noaptea.Mecanismul e foarte simplu si nu se defecteaza deloc.Am usa de 4 ani si am si 2 copii mici care s-au gasit de joaca chiar cu usa.Pana acum nu am avut probleme .Dar nu este indicata la dormitor.La sufragerie am tot usa plianta cu geamuri,acea este mai silentioasa si costa 2 milioane acum patru ani.Cele la 950 000lei(lei vechi)cit erau acum 4 ani,sant galagioase,dar ocupa spatiu putin.
Eu cred ca pt. debara este chiar indicata ,se monteaza usor pe tocul existent si are balamele din plastic,care ar fi indicate si la usile din lemn.
crys260
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:10
Buna am luat usa si de o luna o tin deoparte, am incecat sa o punem pe tocul existent dar degeaba nu a mers, o portiune din tocul de sus nu o lasa sa se plieze, asteptam pana la vara cand vom zugravii holul, si atunci vom da si tocul jos, asta e acum...
simonettainocentta
Postat pe 9 Aprilie 2009 15:24
Sunt ieftine si practice.nu uita insa sa-i pui putina vasilina in interiorul sinei.
miu_tudor
Postat pe 11 Martie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 4 De la: the_shadow_of_darkness 23 Decembrie 2009 22:27
Magneti de frigider handmade 2 De la: greenscarf 12 Martie 2011 19:06
Blatul pentu bucatarie 64 De la: maria_pavel 12 Martie 2015 11:22
obiecte decorative unicat din material ceramic 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:28
Idei Pentru Amenajarea Interioara a camerei 2 De la: Alina_Maria_Lixandru_1 14 Iunie 2012 20:57