Setari Cookie-uri

cum se ingrijeste ficusul kinky

buna,as vrea sa ma ajutati cu un sfat cum se ingrijeste ficusul kinkky, am cautat pe net dar nu prea am gasit nimic interesant.va rog sa mi dati sfaturi
bius86
Postat pe 28 Februarie 2009 21:15
De la: bius86, la data 2009-02-28 21:15:40buna,as vrea sa ma ajutati cu un sfat cum se ingrijeste ficusul kinkky, am cautat pe net dar nu prea am gasit nimic interesant.va rog sa mi dati sfaturi


daca imi da-ti denumiri populare sau numai jumatate de denumiri eu nu visez ce flrori aveti mai exact...

cred ca tu vrei sa zici de icusul Benjamina....
micki23
Postat pe 1 Martie 2009 16:01
cred ca da, am cautat pe net denumirea populara dar nu am gasit nimic.ai idee cum se ingrijeste el la fel ca si la ficusul normal?
bius86
Postat pe 1 Martie 2009 20:47
De la: bius86, la data 2009-03-01 20:47:11cred ca da, am cautat pe net denumirea populara dar nu am gasit nimic.ai idee cum se ingrijeste el la fel ca si la ficusul normal?



FICUS BENJAMINA
Informatii generale:
Aspect:
- tulpinile gingase si vaporoase;
- pot atige 1,5-2 m inaltime;

Ingrijire:
- prefera locurile luminoase;
- udarea se face ponderat;
- ingrasamantul se foloseste din doua in doua saptamani inperioada de crestere;
- frunzele pot fi udate separat;
- replantarea se face o data la 2-3 ani in amestec de nisip,turba si balegar;
- vara temperatura ideala este de 18-20 grade C, iarna 15 grade C;

Boli, daunatori:
- ciupercile pateaza frunzele si duc la pierderea lor;
- paduchii cu scut, paduchii de frunze si paianjenii;



Datorita aspectului aerian al tulpinilor, este potrivit pentru orice tip de locuinta. Se va pune direct pe pamant, in fata unei usi cu sticla.


Se uda moderat, in perioada de crestere se trateaza cu ingrasaminte in solutie, la interval de doua saptamani. Se va transplanta in perioada de tinerete la interval regulatin pamant de turba, nisip, balegar. In cazul in care planta creste peste masura, va fi taiata la dimensiunile dorite. Prefara locurile luminoase, dar nu lumina directa a soarelui. In incaperi incalzite pretinde o umiditate treptata, frunzele vor fi pulverizate cu apa. Vara pretinde o temperatura de 18-20 grade , iar in vremea de iarna, cel putin 15 grade.

micki23
Postat pe 2 Martie 2009 22:06
De la: bius86, la data 2009-03-01 20:47:11cred ca da, am cautat pe net denumirea populara dar nu am gasit nimic.ai idee cum se ingrijeste el la fel ca si la ficusul normal?



POTI ATASA O POZA SA VAD EXACT DACA E ASTA DESPRE CARE TI-AM ZIS...??
micki23
Postat pe 2 Martie 2009 22:07
Multumesc frumos o sa tin cont de sfaturile tale,inca odata iti multumesc
bius86
Postat pe 3 Martie 2009 20:13
De la: bius86, la data 2009-03-03 20:13:48Multumesc frumos o sa tin cont de sfaturile tale,inca odata iti multumesc


cu multa placere
micki23
Postat pe 3 Martie 2009 20:37
Imi cer scuze dar as vrea sa va corectez...ficusul Benjamina este o specie total diferita fata de ficusul Kinky. Nu exista o denumire populara pentru el, ficus Kinky i se zice si atat. In primul rand este mult mai mic decat ficusul Benjamina iar frunzele sunt mult mai mici, mai dese si mult mai colorate.
condo001226
Postat pe 15 Iulie 2009 19:25

condo001226
Postat pe 15 Iulie 2009 19:41

condo001226
Postat pe 15 Iulie 2009 19:41
FICUSUL KINKY


Unde trebuie pus?


Ficusul Kinky reprezinta o varietate de ficus care se deosebeste prin contrastul voios intre

verde si alb. Combinatia impreuna cu frunzele mici il transforma intr-o planta foarte draguta.

Ficusul Kinky este foarte usor de ingrijit. Trebuie pus intr-un loc unde poate primi foarte

multa lumina. Aveti grija sa nu fie luminat direct, majoritatea plantelor de casa (inclusiv

ficusul Kinky) se usuca foarte usor in lumina libera a soarelui.



Apa si fertilizarea:



Ficusul dumneavoastra nu are nevoie de multa apa. O data sau de doua ori pe saptamana foarte

putina apa va fi de ajuns. Vara si in zilele calduroase, puteti sa ii puneti putin mai multa

apa, sau puteti sa il udati de trei ori pe saptamana. In fiecare saptamana puteti sa ii oferiti

putin fertilizator daca considerati ca are nevoie.



Temperatura



Ficusul Kinky se simte cel mai bine la o temperatura de aproximativ 18 grade Celsius. Daca se

face mai frig de 15 grade celsius, ficusul dumneavoastra isi va inrautati situatia si in cele

din urma isi va pierde frunzele.
condo001226
Postat pe 15 Iulie 2009 19:42
FICUSUL KINKY necesita aceeasi ingrijire ca si FICUSUL BENJAMIN. La informatiile ce s-au scris mai sus mai adaug ca ii place la soare, dar se dezvolta si in semiumbra. Cand este foarte cald este bine sa i se pulverizeze frunzele cu apa, de preferinta dimineata devreme sau seara tarziu. Ambii ficusi, daca sunt ingrijiti corespunzator si ii este schimbat la timp vasul, ajung la dimensiunile unor pomi.


ciucelo
Postat pe 16 Iulie 2009 07:47
Buna,

Am si eu o problema cu ficusul meu Kinky. vara a stat pe balcon avea soare direct dimineata si seara, cand s-a racit l-am bagat in casa. de cateva saptamani a inceput sa-si piarda ingrijorator din frunze si nu stiu ce sa-i fac. Inainte a mai stat in casa si nu a avut nimic. Il ud cand pamantul se usuca foarte putin la suprafata. Chiar nu stiu ce are, deoarece celelalte plante care reau in aceasi zona care primesc acelasi tratament nu au nimic. Stie cineva ce as putea sa-i fac? (mentionez ca am inceput sa cresc plante de la inceputul anului, pana acum nu am avut:P)

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Sandra_Maria
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:29
exces de apa ; diferente de temperatura ; curent sau udarea cu apa prea rece fata de temperatura camere citeva din posibilele probleme.
Socul termic determinat de diferenta de temperatura creeaza asemene probleme.
nik50
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
altoirea pomilor fructiferi, cais par, gutui 4 De la: Floria 17 Iunie 2010 08:26
am si eu acasa un (copac) lamai sfatuitima cum sa il salvezi e foarte bolnav 1 De la: condo003214 17 Februarie 2010 12:46
INTREBARE 2 De la: amenajaripro 25 Iunie 2011 23:47
SFAT DE LA CUNOSCATORI 1 De la: condo002335 29 Decembrie 2009 19:53
CASA NOASTRA RULOTA AUTO 36 De la: kudika506914 14 Februarie 2012 02:59