Setari Cookie-uri

cum scap de vopseaua de pe pereti ?

va rog sa ma ajutati cu un sfat.incerc sa scap de vopseua de pe peretii in bucatarie si nu maipot, nu mai am rabdare. in incercat sa o ard cu un arzator (m-a omorat mirosul si fumul), am incercat cu spaclu, dar imi ia prea mult timp. aveti vreo solutie rapida si nu prea costistoare ? TKS !
sabyutza
Postat pe 23 Martie 2009 16:50
Daca vopseaua ta este pe baza de ulei mergi la un magazin de chimicale si ia DECANOL.Ar trbui sa aibe si instructiuni de folosire!Succes!
angelblue_67
Postat pe 23 Martie 2009 19:32

Ca mine: aveam toata casa vopsita in albastru cand am cumparat-o. Am adus un tanar absolvent de liceu de constructii si a dat cu ciocanul si cu smirghel de-a rupt. A spart si oglinda la baie, a lovit si WC-ul, din loc in loc, sub flise, tot se mai vede ceva albastru... dar am scapat!
A: nu deschideti usile spre holul blocului cumva, ca dupa aceea tre' sa-l reparati si sa-l curatati tot de praful care se depune.
dr2000_condo
Postat pe 28 Iunie 2009 06:59
Si eu am patit la fel, acum cativa ani, cand am renovat bucataria, care era data in partea de jos cu vopsea de ulei si in partea de sus cu vinarom. Acolo unde crapase putin, s-a luat destul de usor cu spaclul, dar in rest, mesterul a curatat peretii pana la beton folosind polizorul unghiular,pentru ca altfel nu se desprindea.Din fericire, blocul este din prefabricate si peretii nu au avut de suferit. Dupa aceea a gletuit si a dat cu amorsa si vopsea lavabila, toate marca Atlas. A iesit foarte frumos. Dar, atentie! Praful de la curatatul peretilor a umplut toata casa, chiar daca inchisesem toate usile si a fost foarte greu de facut curatenie.
Mihaela09_condo
Postat pe 8 Iulie 2009 21:08
Incearca cu un freon industrial, merge
condo000807
Postat pe 12 Iulie 2009 04:15
Daca nu este prea tarziu va spun ca exista un aparat cu rezistenta electrica "feon" la Bosh. Este foarte bun, se incalzeste vopseaua apoi cu spaclul se dezlipeste foarte usor. Fara praf, fara efort fizic si repede iar suprafata peretelelui ramane neteda. Poate fi folosit si la tamplarie. Spor la treaba.
cocacraciun2000
Postat pe 28 August 2009 17:25
eu nu m-as mai chinui cu fele de fel de chimicale si proceduri mecanice.......as monta pe toti peretii placi de rombeton=rigips dar din ciment si asa as obtine si peretii drepti.Fxarea placilor cu diblu de lemn si holzurub
seminee_cluj
Postat pe 8 Februarie 2010 09:46
Nu ai mentionat de care vopsea este; daca este solvent, cel mai elegant scapi cu decapant, in f de cate straturi sunt, pensulezi o data sau de 2 ori, astepti vreo 5-10 min sa se inmoaie, apoi iei usor cu spaclul tot. Cine te-a sfatuit sa o arzi cu foenul, sunt curios daca a facut la el acasa asa ceva...
Daca e vb de vopsea lavabila, nu prea e nevoie sa o cureti, dai direct 2 straturi de alta lavbabila, cu conditia ca cea veche sa fie bine ancorata...
mutulica_condo
Postat pe 9 Februarie 2010 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Muscata curgatoare (Pelargonium peltatum) 22 De la: popflorica_2007 16 Iulie 2009 15:30
Reamenajeaza-ti casa cu stickere decorative moderne! 1 De la: poteleanu 5 Martie 2011 17:03
Cum sa amenajezi complet o casa? 1 De la: condo000186 14 Martie 2009 17:38
BUNA! 2 De la: Mihaela09 19 Iulie 2009 08:01
Termocasa La cel mai accesibil pret si in cel mai scurt timp!!!! 1 De la: casaperfecta 18 Februarie 2010 10:51