Setari Cookie-uri

Izolarea termica ulterioara a terasei

Am o casa mai veche, iar deasupra antreului am o terasa deschisa, din planseu beton,"termoizolat" deasupra cu BCA 15 cm, polistiren subtire (cred ca de 2 cm), sapa armata peste care este o hidroizolatie din folie cauciuc, apoi covor de iarba artificiala.Vara se ridica temperatura in antreu pana in jur de 29-30 grade.
Vreau sa imbunatatesc izolatia termica.Cineva mi-a recomandat sa fac tavan fals din gipscarton, iar intre planseu si gipscarton sa realizez suplimentarea termoizolatiei cu vata sticlata 10 cm, asezata intre doua straturi de folie metalizata PE cu bule de aer, folia dintre vata si planseu avand fata metalizata spre exterior, iar cea dintre vata si gipscarton avand fata metalizata spre interior.Credeti ca este OK? Astept sfaturi.
cellarium05
Postat pe 27 Iulie 2010 19:17
buna
daca mai este de actualitate ce mai buna izolatie este cea exterioara . desfacut ce ai acolo acum si facut cu polistiren de 10 cm dupa care se vine cu hidroizolatia . daca mai doresti si alte informatii ma poti contacta si tel la 0748519897 .
O zi buna
danmi76
Postat pe 24 August 2010 17:21
De la: cellarium05, la data 2010-07-27 19:17:50Am o casa mai veche, iar deasupra antreului am o terasa deschisa, din planseu beton,"termoizolat" deasupra cu BCA 15 cm, polistiren subtire (cred ca de 2 cm), sapa armata peste care este o hidroizolatie din folie cauciuc, apoi covor de iarba artificiala.Vara se ridica temperatura in antreu pana in jur de 29-30 grade.
Vreau sa imbunatatesc izolatia termica.Cineva mi-a recomandat sa fac tavan fals din gipscarton, iar intre planseu si gipscarton sa realizez suplimentarea termoizolatiei cu vata sticlata 10 cm, asezata intre doua straturi de folie metalizata PE cu bule de aer, folia dintre vata si planseu avand fata metalizata spre exterior, iar cea dintre vata si gipscarton avand fata metalizata spre interior.Credeti ca este OK? Astept sfaturi.





... mai bine faci o ''copertina'' deasupra terasei ...

marco918
Postat pe 24 August 2010 17:25
Da, ar fi fost mai buna cu siguranta izolatia exterioara, dar din pacate nu m-am putut "extinde" in sus din cauza balustradei din fier forjat montata pe terasa.

M-am gandit si la copertina, dar iesirea pe terasa se face din mansarda, care are acoperisul in panta pana jos la nivelul terasei din care cauza adaugarea de copertina nu se putea face fara a se crea senzatia de improvizatie.

Oricum, merci pt sfaturi.
cellarium05
Postat pe 27 August 2010 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pavele, pavaje, borduri 10 De la: joi 17 Noiembrie 2011 09:57
Constructi pe structura metalica 1 De la: bruno_kallet 28 Iulie 2010 23:12
Achizitionarea unei uscatorii,spalatorii 11 De la: kudika509915 20 Februarie 2012 01:05
caut o felicitare 1 De la: antolili 16 Octombrie 2009 16:53
Case in rate,doar cu buletinul! 11 De la: kokoboy69 18 Iulie 2011 18:48