Setari Cookie-uri

centrala pe lemne sau pe gaze?

care e mai avantajoasa?
da-ti-mi un sfat, va rog!
eliya_condo
Postat pe 7 Mai 2009 13:38
buna ziua ce sa va spun eu cred ca daca aveti posibilitate de lemne e mai eftin dar nu asa de confortabil ca si cu gaze asa ca sfatul meu es sa va puneti o centrala pe gaz
irineledutanu
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:58
depinde de mai multi factori... ce suprafata ai? ce inaltima au camerele? casa sau apartament la bloc? da mai multe detalii pls.
wind27gis
Postat pe 28 Octombrie 2009 15:43
Din punct de vedere financiar e mult mai avantajos cu lemne. Dar atentie e f. important unde pui centrrala cu lemne. Eu am o centrala cu lemne cu gazeificare de 40KW Aspiro la o casa de 136m2, adica cca365m3. Initial cumparasem o cantrala pe gaze cu condensatie junkers- nu mai tin minte si mai cum se chema,dar m-a costat 73 mil. lei/pachetul(centrala, pompe, vase de expansiune, boiler), dar la atentionarea unei colege am tratat problema mai serios. M-am interesat la cunostinte care aveau case si am aflat ca in ian. 2008 platisera facturi de 10.5 mil lei, 12 mil lei, respectiv 13 mil. lei. Am dus centrala pe gaze inapoi si am luat una cu lemne- 2.5ori mai scumpa-171 mil lei/pachet cu boiler mixt(+ electric). F multumit de costuri. Vara pt. apa calda 0.5m steri lemn=1mil lei(n-am folosit eletric pt. ca e mai scump). Iarna asta e prima pe care o fac cap-coada, dar am analizat iarna trecuta- m-am mutat in ianuarie,dar focul l-am facut de la sf. lui noiembrie 2008. Am un consum de 3.5-4m steri/luna in perioada friguroasa a iernii (-5gr.C noaptea si 0gr.C ziua), adica 4.2-4.8 mil lei/luna obtinand o temp. in casa de 22-23gr.C. Prostia care am facut-o eu este ca, intrucat casa a fost gandita de la inceput pt. o centrala pe gaze, care se integreaza f. simplu in bucatarie, am improvizat in ultimul mom. un beci cu acces numai din casa. Acum, o data pe sapt. fac un covor de cartoane de la usa terasei la scara beciului si timp de cca 2 ore sunt hamal si apoi sotia femeie de servici. Cenusa nu prea face, doar 3 galeti/sapt. In rest n-ar fi probleme. Am cumparat lemnul la bocuri de 1m lungime in iunie si le-am taiat in doua cu drujba (10mil lei) si apoi spart. Nu m-a deranjat, am facut miscare, dar poti cumpara lemnul gata spart. Costa cca 10% in plus. Consum pe an 20-22m steri. Daca vrei sa faci o economie de 35-40mil lei/an merita
Bafta
condo001225
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:47
Din punct de vedere al randamentului termic cea mai buna solutie ar fi semineu tip centrala (termocamin) care se racordeaza la calorifere + apa calda menajera, combustibil lemn. Ai impuscat doi iepuri ai si centrala si semineu si poate merge in paralel cu o centrala pe gaz sau curent. Singura neplacere este ca trebuie sa aduci lemnele in casa. Dar prin constructia semineului, daca spatiul permite se poate face o ladita foarte eleganta. In 24 ore se alimenteaza de 3max.4 ori ultima alimentare inainte de culcare si este suficient pana dimineata. Consum de lemne mai mic decat la o centrala cu tiraj fortat. Preturile in Arad sunt accesibile de la 3946 ron tva inclus focar de 12 kw, pana la 6538 ron tva inclus 30 kw.De ex. 19 kw duce aprox.6 calorifere. Pt alte inf. valeaeugen@yahoo.com
condo000722
Postat pe 3 Noiembrie 2009 09:50
In Timisoara exista o firma care importa centrale automatizate pe carbune sau peleti , eu am montat o asemenea centrala si sunt foarte multumit de ea . Pentru cei interesati sunati la 0723 727471
condo002923
Postat pe 17 Ianuarie 2010 19:09
din ce puncct de vedere? costuri initiale, costuri de intretinere, costuri lunare de combustibil, sau comoditate?
fiecare prezinta atat avantaje cat si dezavantaje, acum depinde in ce categorie va inscrieti,
pentru aflarea adevarului intrebati instalatorul ce va monta centrala pentru ca el isi asuma raspunderea pentru alegerea facuta, prin garantia lucrarii, nu numai ca sistemul functioneaza (adica nu sunt pierderi de apa) ci si in privinta randamentului, al costului, al ...... depinde de dorintele dvs.
daca vreti totusi sfaturi atunci dati mai multe detalii.
marius_lmd
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PANOURI DECORATIVE PENTRU FATADA LOCUINTEI 3 De la: gigi_braicovici 21 Aprilie 2010 09:21
Decorarea si amenajarea gardurilor 2 De la: Mihaela09 25 August 2009 21:09
renovare casa 15 De la: kudika360758 22 Mai 2011 12:29
parchet 42 De la: Keolis 29 Octombrie 2011 23:19
taiere vita de vie 7 De la: diulian 6 Aprilie 2010 18:57