Setari Cookie-uri

Sondaj. TV sau PC in dormitor sau nu?

Nu vreau critici, doar raspunsuri. Vreau sa facem un brainstorming: fiecare vine cu anumite idei, dar fara sa critice. ! se poate totusi sa imbunatatim o idee anterioara. Sunteti de parere ca TV sau PC ar trebui sa fie amplasate in dormitor? Eu afirm ca nu pentru ca se creeaza unde magnetice (sau ceva de genul, nu sunt cercetator stiintific) si se creeaza stare de moleseala sau de durere de cap. Am stat trei luni intr-o camera in care erau doar un pat, o comoda pentru haine si un scaun. Se simte starea de bine. Somnul e mai linistit.
Voi ce propuneti?
In ciuda faptului ca sunt unele persoane care stau in apartamente micute, cu una sau doua camere.
condo000757
Postat pe 27 Mai 2009 15:52
eu am un dormitor mic si am si tv si pc. pe sotia mea o deranjeaza foarte tare zgomotul, bazaitul curentului electric, undele.... pe mine mai putin sunt prea obosit de la sv ca sa mai bag in seama si asta.... ca si concluzie: depinde de fiecare
wind27gis
Postat pe 27 Mai 2009 15:56
Nu, nici TV nici PC.Prezenta lor nu te lasa sa te relaxezi, ca sa poti dormi linistit. PC-ul iti aminteste de serviciu, de indatoririle zilnice , iar TV, cu avalansa lui de informatii, filme, emisiuni te tine in priza, ai mereu impresia ca mai este ceva interesant de vazut.Parerea mea este ca intr-un dormitor ( mai ales de mici dimensiuni) nu trebuie sa se afle decat strictul necesar de mobilier.Nici prea multe decoratiuni, lumanari parfumate sau clopotei de vant nu mi se par necesare, nu fac decat sa incarce atmosfera.Si in nici un caz plante, care sa ne consume oxigenul.Dar as vrea sa aud si alte pareri...
Mihaela09_condo
Postat pe 26 Iunie 2009 22:51
Preferabil ar fi ca daca ai 3 camere, si nu aveti copii sa faci una din ele studio, birou. Acolo sa fie PCul. Tvul sa fie in sufragerie. Insa sunt si persoane care nu pot adormi decat la TV. Nu se intampla asta la tineri, ci la persoane mai mature. Mama de exemplu daca sta la tv seara adoarme rapid, si sunt multi care vin de la munca, se baga in pat se uita la tv si adorm la el. Acum, clar este ca dormitorul e preferabil fara PC sau TV, insa unii oameni pur si simplu nu sunt dispusi sa le gaseasca alt loc, desi ar avea unde...
Pana nu ajungi in situatia de a te muta sau renunta la TVul din camera , nu iti dai seama cat bine iti face sa dormi fara ceva deschis. Si eu am TV in dormitorul mic, unde dorm. PCul e in dormitorul mare unde dormeam, insa l-am mutat pe balcon acum, ca vara e cald si sa nu asude saracu(si nici eu pe langa el) inauntru.
Am prieteni care au PCul in bucatatie(in capatul bucatariei, zona oarecum separata de unde se face mancare),laga usa de la balcon-care inafara de iarna e mereu deschisa(geamurile de la balcon mereu deschise-adica MEREU) si nu au avut niciodata probleme cu el din cauza ca e in bucatarie. Il mutau si ei pe balcon vara(de la ei am luat si eu ideea). Deci poti gasi locuri unde sa-l pui. Doar in baie nu cred ca e tocmai potrivit:P
Si daca ai un hol mai mare care ar permite o canapea de exemplu, se poate instala acolo un birouas micut pt PC.
Deci daca vreti si sunteti dispusi la a renunta la PC si TV in dormitorul unde dormiti, e cel mai bun lucru pe care il puteti face pentru somnul vostru.
shak_spawn
Postat pe 27 Iunie 2009 10:32
Buna dimineatza !!! Tv-ul , Pc-ul , aceste obiecte neainsufetite , au ajuns sa ne....conduca vietile.... Fara calculator , nu putem , fara televizor , la fel , dar....fara o viatza de cuplu armonioasa , sau fara odihna tihnita , putem ??? Pt. ca , recunoastem sau nu , acestea ne-au creat o dependenta , de care...nu vrem sa ne lasam prea usor . Categoric , cel putzin in teorie , locul lor NU este in dormitor . Dormitorul este incaperea cea mai intima , ( nu zambitzi , gandindu-va - hmmm, dar baia cum e ??? ) pentru ca e locul in care mergem sa ne odihnim , sa ne relaxam , sa ne linistim , dar este si locul in care suntem alaturi de perechea noastra , locul in care facem dragoste , ne contopim cu persoana iubita , adica ...locul in care trebuie sa fim noi insine , fara perturbari exterioare. De aceea , trebuie delimitat clar spatiul acesta....sanctuar de celelalte , care tin de rutina zilnica . Asta , daca dorim sa traim , nu sa...vietuim. Va doresc tuturor o zi frumoasa !!!
libra66
Postat pe 27 Iunie 2009 11:27
Salutare, personal sunt impotriva oricarui tip de aparatura in dormitor. O mica lampa si nimic mai mult. Parerea mea este ca dormitorul trebuie sa fie camera de dormit. Nu odihna nu relaxare....doar somn . Sa va impartasesc o experienta proprie si sper ca o sa va dea de gandit...in urma cu trei ani, cand m-am casatorit si m-am mutat in Danemarca,am instalat un minitv in dormitor plus laptopul. Facusem un office corner al meu. Ei bine , mai tarziu aveam sa constat ca relatia dintre mine si sotul meu devenise una foarte distanta si rece intr-un timp foarte scurt de la casatorie. Fiecare era ocupat sa isi vada stirile sau serialele preferate. El in living, eu prin dormitor,amandoi fumatori,imaginati-va casa devenise un coffe-tv/net... ....se simtea o tensiune care ma enerva la culme...apoi am luat contact cu multe dintre casele danezilor si am obsv ca nu au decat patul, una sau doua noptiere , o lampa. Am decis ca a doua zi in dormitor nu se mai fumeaza, nu tv nu net...am luat-o de la capat, am zugravit camera, am schimbat totul si am simplificat-o....intri in dormitor sa dormi...ma rog ...atmosfera este alta...si casnicia mea mult mai buna....
Soso_condo
Postat pe 28 Iunie 2009 12:00
Ma bucura raspunsurile voastre. La mine in camera inca nu au disparut. Alta e mentalitatea in tara noastra si schimbarile se fac greu, dar daca se insista se obtine orice. Sper sa impartasiti ideile voastre tuturor cunoscutilor si sa ii ajutati sa traiasca mai bine
condo000757
Postat pe 22 Iulie 2009 10:55
buna tuturor,parerea mea,am si tv si pc in dormitor dar nu ma mai simt odihnit ca inainte de a le avea ma prind orele tarzii la tv s-au pe pc de aia zic dormitorul e de ODIHNA.CIAO
raduv
Postat pe 20 Ianuarie 2010 13:16
am doar laptopul in dormitor dar, cand mi se face somn jump in pat-pt mine e ok
LAROUZ
Postat pe 2 Februarie 2010 19:25
De 5 ani am scos din dormitor televizorul si computerul...este altceva,si nu a trebuit sa fac un efort sa ma obisnuiesc.... ma odihnesc mult mai bine; le-am amplasat in sufragerie si e perfect, chiar daca am de lucru pana tarziu la PC , ma retrag in dormitor linistita, nu ma mai perturba nimic;cat despre tv ma uit cat mai rar, nu mai am ce sa vad, prefer sa citesc ceva, e mult mai bine, dar asta tine de optiunea fiecaruia si de spatiu
petrachec72
Postat pe 10 Februarie 2010 09:43
buna si eu pot spune acelasi lucru ca si celitlati si eu am in dormitor si pc si tv.
sora_flory
Postat pe 10 Martie 2010 16:11
De la: petrachec72, la data 2010-02-10 09:43:56cat despre tv ma uit cat mai rar, nu mai am ce sa vad,
Aveti un buchet de flori de la mine pe chestia asta, cu prima ocazie.
MIKE_condo
Postat pe 10 Martie 2010 20:24
Clar fara tv si pc in dormitor! Cred ca e si o chestie psihologica, inchid pc si tv in sufragerie si ma duc in dormitor sa dorm sau sa ...stiti voi. Plus ca pe mine ma si deranjeaza luminitele lor de stand-by. Am citit pe un site de sanatate francez (e-sante.fr) ca aceste luminitze afecteaza inclusiv somnul animalelor de casa, prin lumina aceea suplimentara si nefireasca...De altfel, in ultima vreme am citit multe articole legate de insomnie care spun ca dormitorul trebuie sa fie rezervat doar pt.somn si sex, si ca nici nu e indicat sa folosesti pc/tv cu 1-2 ore inainte de a te culca, pentru ca prin lumina pe care o emit, si prin bombardarea creierului cu diverse informatii si imagini, afecteaza ritmul circadian si calitatea somnului.
E adevarat ca ma mai pun la un film seara si adorm aproape instantaneu, dar de cele mai multe ori in aceeasi noapte ma trezesc pe la 4-5 si imi ia o ora sa adorm la loc...
mirunad
Postat pe 11 Martie 2010 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: clar_de_luna 23 Noiembrie 2010 02:27
concurs 2 De la: _oktober_ 24 Februarie 2011 11:18
Sa cumpar un apartament acum? 29 De la: 12 Martie 2015 11:19
Aveti nevoie de electrician bun? bucuresti 1 De la: mi333 29 Iunie 2010 14:30
dormitorul 25 De la: condo003955 28 Mai 2010 12:33