Setari Cookie-uri

montare parchet masiv

as vrea sa stiu de ce nu se poate folosi ca adeziv la montarea pe sapa de beton a parchetului masiv (ex stejar) batranul aracet?
exista oferte de adezivi pe baza de apa destul de scumpi.
ce fac ei in plus fata de aracet (cel de buna calitate)?
kudika480532
Postat pe 3 Decembrie 2011 10:55
În primul rând La Mulþi Ani !
Se poate folosi aracetul, dar viaþa parchetului nu va fi foarte lungã.
Parchetul din lemn de esenþã tare ( stejar, fag, etc ) nu s-a lipit niciodatã de ºapã cu adezivi pe bazã de apã !
Fiind pe bazã de apã, în momentul sigillãrii adezivului cu parchetul montat ºi mai ales cu lac, se formeazã condens ºi intervin douã fenomene :
- ori parchetul se umflã din cauza condensului
- ori parchetul preia în masã condensul, iar dupã uscarea în masã a adezivului, parchetul se va usca ºi el din nou reducându-ºi volumul iniþial ºi se formeazã rosturi între elemenþii parchetului.
Deci nu vã recomand un adeziv pe bazã de apã !
ªi pe vremea lu' Ceaºcã parchetul de esenþã tare se lipea de ºapã cu bitum, nu cu Aracet !
În zilele noastre parchetul masiv din esenþã tare este lipit cu adeziv pe bazã de polipropilenã. Care are mult mai multe avantaje decât orice adeziv.
Dacã doriþi detalii ( consum, avantaje, preþ, etc. ) transmiteþi-mi un E-mail la forcevlm@gmail.com ºi am sã vã îndrum pe mai departe.

Indiferent dacã mã consultaþi sau nu, nu aplicaþi parchetul înainte de 14 zile de la aplicarea ºapei.
Ideal este 28 zile ! ATENÞIE LA PUNCTUL DE ROUÃ ! UMIDITATEA ªAPEI TREBUIE SÃ FIE SUB 4 %

Marius
condo003712
Postat pe 5 Ianuarie 2012 13:18
De la: kudika480532, la data 2011-12-03 10:55:59as vrea sa stiu de ce nu se poate folosi ca adeziv la montarea pe sapa de beton a parchetului masiv (ex stejar) batranul aracet?
exista oferte de adezivi pe baza de apa destul de scumpi.
ce fac ei in plus fata de aracet (cel de buna calitate)?


Mai, daca tot ai vrut parchet de lemn masiv, acum e o nimica toata investita in adezivul special, parerea mea. O sa vezi ca o sa fie o intreaga distractie sa montezi parchetul, asta in cazul in care il vei monta alaturi de sot. Eu am trecut prin experienta asta cu montatul parchetului din lemn masiv si nu-mi mai trebuie.

Si mai sa-ti fac o recomandare: exista o folie speciala care se pune intre sapa si podeaua din lemn, ca sa protejeze de umiditate si pierdere de caldura.


Spor la treaba!
franziska_eu
Postat pe 5 Ianuarie 2012 15:21
De la: franziska_eu, la data 2012-01-05 15:21:06
De la: kudika480532, la data 2011-12-03 10:55:59as vrea sa stiu de ce nu se poate folosi ca adeziv la montarea pe sapa de beton a parchetului masiv (ex stejar) batranul aracet?
exista oferte de adezivi pe baza de apa destul de scumpi.
ce fac ei in plus fata de aracet (cel de buna calitate)?


Mai, daca tot ai vrut parchet de lemn masiv, acum e o nimica toata investita in adezivul special, parerea mea. O sa vezi ca o sa fie o intreaga distractie sa montezi parchetul, asta in cazul in care il vei monta alaturi de sot. Eu am trecut prin experienta asta cu montatul parchetului din lemn masiv si nu-mi mai trebuie.

Si mai sa-ti fac o recomandare: exista o folie speciala care se pune intre sapa si podeaua din lemn, ca sa protejeze de umiditate si pierdere de caldura.


Spor la treaba!
vaiii parchetaro toate alea le sti ai avut o viata foarte zbuciumata
gitan
Postat pe 5 Ianuarie 2012 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Culori pentru camera unui bebelus 41 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:40
TERMOIZOLATIE MANSARDE ACOPARISE CU SPUMA POLIURETANICA - IZOLATII RAPIDE.RO 8 De la: kudika355870 20 Ianuarie 2011 20:16
Perete rece 31 De la: MIKE 27 Aprilie 2010 17:04
Amenajarea casei de Craciun 16 De la: kitty 15 Decembrie 2008 08:43
gazon in living 1 De la: florinjuchiac 4 Martie 2010 19:23