Setari Cookie-uri

camerera cu mucegai iarna help!!!

avem un ap 1 cam si se pare ca cei doi pereti exteriori fac mucehai si mi sa imbolnavit si fata !as vrea sa pun in urmatoarea luna polistier extrudat direct lipit pe perete si dupaia o tencuiala si gata oare este bine ca nu vreau sa fac profile din aluminiu ca sa este camera foarte mica si sa nu mai pierd din spatiu ajutatima numai decat cu ceva sfaturi ca nu vreau sa fac greseli cand al pun astept pareri numai decat!!!orcum o sa apelez laun prieten sal puna sa stiu ce ssai zic si lui sa facem bine sa nu mai apara mucegai multumesc!!!!
condo000929
Postat pe 13 Iunie 2009 15:22
De la: condo000929, la data 2009-06-13 15:22:48avem un ap 1 cam si se pare ca cei doi pereti exteriori fac mucehai si mi sa imbolnavit si fata !as vrea sa pun in urmatoarea luna polistier extrudat direct lipit pe perete si dupaia o tencuiala si gata oare este bine ca nu vreau sa fac profile din aluminiu ca sa este camera foarte mica si sa nu mai pierd din spatiu ajutatima numai decat cu ceva sfaturi ca nu vreau sa fac greseli cand al pun astept pareri numai decat!!!orcum o sa apelez laun prieten sal puna sa stiu ce ssai zic si lui sa facem bine sa nu mai apara mucegai multumesc!!!!
a si inca ceva sus pe tavan am rigips si cica in pod este izolat cu ampora si polister ajutatima numai decat !!!
condo000929
Postat pe 13 Iunie 2009 15:26
haideti oameni bunu chiar nu majuta si pe mine nimeni ca de sapt vitoare vreu sa ma apuc de treaba!!!!!!!!!!!!!!!1
condo000929
Postat pe 15 Iunie 2009 11:48
nu este indicat sa pui polistirenul pe interior ( asa am inteles ca vrei sa-l aplici pe interior )mucegaiul se va dezvolta intre perete si polistiren, pentru interior iti recomand vata minerala si rigips.
suportii pentru rigips pot fi si din lemn dar ai foarte mare grija sa fie bine uscat si in primul rind tratat impotriva cariilor , altfel risti sa ai surprize ulterioare.pentru exterior poti folosi polistiren aplicat direct pe perete, nu mai subtire de 10cm, cu densitate de 16,, cel mai indicat ar fi cel de 15 cm.pot sa-ti dau si alte informatii daca ai nevoie, intreaba-ma.
kudika160719
Postat pe 15 Iunie 2009 13:36
dar eu asa am auzit ca ar fi bine sa pun din ala direct aplicat pe perete si cum am zis si in comentariul meu acoo ai vazut ca am camera foarte mica si sa pun o ampora de 10,15 e foarte mult ia foarte mult din pere mam gandic cu polisteru astra extrudat e mai bine nu stiu astept inca o parre ca de sapt viitoare vreau sa fac numai decat bine nu singur ca nu ma pricep eu asa bine !!!
condo000929
Postat pe 16 Iunie 2009 00:15
Atat placarea cu polistiren cat si cea cu rigips nu vor da rezultate. In scurt timp,mucegaiul va patrunde in ele ,mirosul va fi insuportabil,de problemele create sanatatii nici nu mai vorbesc!
Singura solutie viabila este tehnologia DRY WALL TEAM, vezi detalii pe www.drywallteam.ro. De unde sunteti? Va putem ajuta daca sunteti din judete invecinate cu Satu Mare.Daca nu,apelati la cel mai apropiat francizat DRY WALL TEAM. Va doresc succes!
auricapopsm
Postat pe 16 Iunie 2009 09:07
De la: condo000929, la data 2009-06-13 15:22:48avem un ap 1 cam si se pare ca cei doi pereti exteriori fac mucehai si mi sa imbolnavit si fata !as vrea sa pun in urmatoarea luna polistier extrudat direct lipit pe perete si dupaia o tencuiala si gata oare este bine ca nu vreau sa fac profile din aluminiu ca sa este camera foarte mica si sa nu mai pierd din spatiu ajutatima numai decat cu ceva sfaturi ca nu vreau sa fac greseli cand al pun astept pareri numai decat!!!orcum o sa apelez laun prieten sal puna sa stiu ce ssai zic si lui sa facem bine sa nu mai apara mucegai multumesc!!!!



Trebuie curata zona cu un antimicegai, lasata 5 zile iar daca nu apare ciuperca din nou atunci aplicat Avitop
Aktivtherm. www.avitop.eu. 0755112113
Avitop
Postat pe 16 Iunie 2009 11:50
Te rog sa nu faci asta. Vei cheltui degeaba banii. Contacteaza-ma la 0742015546. Am solutia cea mai buna. cele bune
iulian_nenciu
Postat pe 16 Iunie 2009 18:45
poi CRE ESTE SOLUTIA OAMENI BUNI CA NIMENI NU VB CEVA CONCRET PE SAITUL ASTA
condo000929
Postat pe 17 Iunie 2009 00:03
salut,toata problema e din gletul de perete existent...e baza ipsos...tre sa razi tot jos...il speli....aplici un tinci pe perete.....siii....sa cauti un glet de perete pe baza minerale...exclus baza ipsos(tine umezeala si atrage restul problemelor...mucegai,mirosuri....)cu incredere......sunt in domeniu de 24 de ani...
P.S.:e mult mai ieftin....
flothedj
Postat pe 5 August 2009 15:52
ms fain de sfat dar am rezolvat deocamdata pana la iarna iara
condo000929
Postat pe 6 August 2009 20:25
Buna ziua!Intamplator am citit ceea ce ati raspuns pe forum,...Daca se poate as dori sa-mi spuneti si mie,cum sa scap de mucegaiul din casa.Casa noua,termopane,izolat exterior.Multumesc
condo002546
Postat pe 15 Ianuarie 2010 15:46
De la: condo002546, la data 2010-01-15 15:46:54Buna ziua!Intamplator am citit ceea ce ati raspuns pe forum,...Daca se poate as dori sa-mi spuneti si mie,cum sa scap de mucegaiul din casa.Casa noua

,termopane,izolat exterior.Multumesc


buna ziua,pentru a-va putea ajuta in privinta mucegaiului as avea nevoie de mai multe detalii cum ar fi ;ce materiale ati folosit in ce zona aveti casa in ce perioada a anului a-ti facut finisajele.
condo003386
Postat pe 19 Martie 2010 09:07
Salutare!
Pai daca ai termopane si casa izolata ,singuraproblema vine da la caldura insuficienta in camerele respective si producerea aburului ....mincare ,uscat rufe in casa s.a.m.d .Asa cum a zis cineva mai sus,da mai nulte informatii ,cum incalzesti locuinta ,ce fel de izloatie ai pus,daca toata casa e inclzitaconstant,,deci da mai multe informatii ca sa iti putem da sfaturi practice Cu respect
ieftin
Postat pe 19 Martie 2010 09:44
Aveti o casa "prea bine izolata", de aceea a aparut mucegaiul.
Trebuie sa folositi si instalatia de aer conditionat pe care presupun ca ati montat-o dar o folositi doar ocazional. Trebuie sa montati in partea de sus a ferestrelor clapete de ventilatie controlata.Veti asigura astfel schimbul de aer dintre interiorul si exteriorul casei.
La bucatarie trebuie sa folositi o hota performanta, iar in partea de jos a peretelui, in apropierea aragazului trebuie sa existe o priza de aer. In timp ce hota evacueaza aerul incarcat cu vapori de apa si picaturi de grasime la exterior, prin aceasta priza intra aerul curat.
Mihaela09_condo
Postat pe 19 Martie 2010 19:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IGRASIE 14 De la: titel12 28 Octombrie 2010 23:33
ajutooorr!!!! 1 De la: blondaparfum 17 Iulie 2011 15:12
salteaua de pat cum ar trebui sa fie? 4 De la: Liora 10 Septembrie 2009 20:45
constructia unei cazi de baie 8 De la: kudika_35031 9 Iunie 2013 17:09
Parchetul s-a umflat 43 De la: jelevviorica 25 Septembrie 2009 16:28