Setari Cookie-uri

modificari in casa

Buna ziua,as dori daca stie cineva sa-mi raspunda,la problema mea.Locuiesc intr-un apartament de 3 camere cu chirie la stat,pe langa cele 3 camere,mai avem o bucatarie un hol si un wc(1mp),ceea ce in contract este numita bucatarie,am facut baie,iar in sufragerie,am adugat cateva corpuri de mobilier de bucatarie,in care am incastrat plita si cuptorul,totul fara a modifica pereti sau structuri,Mentionez ca in ceea ce se cheama bucatarie in contract,exista din constructia casei(1938)teava de scurgere pt vasul de toaleta,asa ca asta mi-a permis sa il montez,stie cineva daca aceste modificari,ma pot afecta precum spune contractul ca "orice modificare sau imbunatatire,fara acordul proprietarului(statul)duce la rezilierea contractului?tin sa va mai precizez ca in urma cu 2 ani,am cerut o aprobare de la AFI,pentru schimbarea geamurilor si refacerea acoperisului,aprobare care mi s-a dat in urma unei declaratii date la notariat,precum ca pot face dar fara a cere despagubiri in cazul retrocedarii de la nici o institutie a statului,de aceea am facut si aceste modificari,fara a mai cere vreun acord din partea lor,dar totusi mi-e teama de a nu ramane fara casa.In functie de cum v-ati confruntat cu o situatie asemanatoare,va rog mult sa-mi dati un sfat.Va multumesc anticipat.
condo000524
Postat pe 16 Iunie 2009 10:46
nu cred k te poate da afara, dar de regula, cand modifici in calitate de chirias vei fi nevoita sa aduci la starea initiala atunci cand vei pleca. eu am spatiul unde imi desfasor activitatea inchiriat, iar proprietarul mi-a zis k pot sa fac ce vreau cu conditzia ca atunci cand plec sa aduc la starea initiala. am pus si niste contoare la apa, dar astea au intrat la categoria imbunatatziri si mi le-a decontat.
andrei_mariancatalin
Postat pe 23 Iunie 2009 09:53
daca nu ai modificat structura sau peretii nu cred ca-i intereseaza in ce incapere gatesti sau in ce incapere faci baie
kudika186861
Postat pe 23 Iunie 2009 13:51
asta zic si eu
andrei_mariancatalin
Postat pe 23 Iunie 2009 15:04
oricum, k sa modifici peretii ti-ar trebui autorizatie
andrei_mariancatalin
Postat pe 23 Iunie 2009 15:04
multumesc din suflet,pentru raspunsurile voastre,asta m-a mai linistit un pic,iar de adus la starea initiala,nu este problema,revine in 2 ore,daca ar fi necesar.Numai bine va doresc tuturor.
condo000524
Postat pe 23 Iunie 2009 17:07
daca te mai intereseaza , modificarea instalatiei intra TOT la modificari ale constructiei, sunt modificari functionale, asa ca daca cineva doreste iti poate provoca probleme, (proprietarul ca ai lucrat fara acordul lui, inspectorii de la primarie ca ai facut modificari ale instalatiilor fara proiect(autorizare)
cristina57m
Postat pe 20 August 2009 14:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MASINA DE SPALAT INDESIT 1200 ROT/MIN 9 De la: ELYIAN_CO 5 Iulie 2010 19:18
Cel mai simplu mod de a face curatenie! 8 De la: _vio_ 27 Mai 2011 11:23
faianta peste faianta 1 De la: gymuta 16 August 2009 12:19
Unde gasesc piese de schimb pt. centrala termica Protherm Leopard 24 BTV 1 De la: aikidosrl 27 Noiembrie 2011 11:50
incalzirea casei cu panouri electrice radiante 36 De la: kudika014525 19 August 2016 20:21