Setari Cookie-uri

DESPARTIM CURTEA !!!!!!!!!

buna ziua tuturor am si eu o foarte mare problema ,de curand am achizitionat o casa plus dependinte intr-o curte comuna starea precara dar probabil si colacatarii imobilului au facut sa ceara un pret bun din pacate neintelegerile cu acesti vecini ma fac sa imi doresc o cale de acces separata , imi puteti da mai multe detalii despre cum se poate realiza acest lucru care sant conditiile ?????am inteles ca prin hotarare judecatoreasca dar as vrea sa stiu care sant conditiile de acordare .
costicaionescu
Postat pe 18 Iulie 2009 17:10
Intrebari:
-in dosarul cadastral se precizeaza modul in care se repartizeaza suprafata curtii intre diferitii proprietari, in functie de amplasarea apartamentelor?
-in actul de vanzare-cumparare s-a precizat clar din ce este format bunul imobil pe care il cumparati: cladire, teren ocupat de constructie si teren liber de constructie? Adica ati cumparat sau nu o parte din suprafata curtii sau totul este in folosinta comuna?
-ati incercat sa ajungeti la un consens cu vecinii in privinta delimitarii unei cai de acces proprii? Daca vecinii nu sunt de acord, procesul poate taragana foarte mult.
Multa rabdare si nervi tari va trebuie. Am locuit si eu candva intr-o astfel de curte comuna si stiu ce inseamna sa ai niste vecini carcotasi.


Mihaela09_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 00:52
iti multumesc de interes hai sa iti explic casa este un fost imobil al administratiei locale este tip vagon eu am cumparat doar terenul de sub casa restul terenului este comun ; pozitionarea camerelor mele este de la jumatatea curtii catre fundul ei . Eu si vecinul din mijloc avem pe partea cealalta a casei diferite dependinte care in cazul unei despartiri ar trebui modificate eu acum tranzitez prin mijlocul curtii prin fata lui , orice despartire presupune demolare remodelare a bucatariei lui dar si wc celuilalt vecin astfel cale de conciliere nu exista in plus eu am delimitat cu un gard suprafata de teren acordata in interes propriu si nu vreau sa ofer o compensare pe metrii care i-ar fii atribuiti in locul eventualei cai de acces . Intrebarea mea este care este latimea maxima ce imi poate fii acordata in acest caz ????
costicaionescu
Postat pe 19 Iulie 2009 15:20
Este o situatie dificila, pentru ca daca vecinii vor sa te sicaneze, nu se poate face nimic. Cred ca cel mai bine este sa apelezi la un avocat, care poate sugera cea mai buna cale de rezolvare a conflictului si mai poti intreba la Primarie, pe arhitectii de la Sistematizare, ei cunosc legea si stiu s-o aplice - cat este culoarul de servitute in acest caz.
Tot ce vei face trebuie sa fie riguros in limitele legii, altfel vecinii nu vor intarzia sa te reclame.
Succes!
Mihaela09_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 20:14
De la: costicaionescu, la data 2009-07-19 15:20:12iti multumesc de interes hai sa iti explic casa este un fost imobil al administratiei locale este tip vagon eu am cumparat doar terenul de sub casa restul terenului este comun ; pozitionarea camerelor mele este de la jumatatea curtii catre fundul ei . Eu si vecinul din mijloc avem pe partea cealalta a casei diferite dependinte care in cazul unei despartiri ar trebui modificate eu acum tranzitez prin mijlocul curtii prin fata lui , orice despartire presupune demolare remodelare a bucatariei lui dar si wc celuilalt vecin astfel cale de conciliere nu exista in plus eu am delimitat cu un gard suprafata de teren acordata in interes propriu si nu vreau sa ofer o compensare pe metrii care i-ar fii atribuiti in locul eventualei cai de acces . Intrebarea mea este care este latimea maxima ce imi poate fii acordata in acest caz ????



CE REPREZINTA SUPRAFATA DE TEREN ACORDATA IN INTERES PROPRIU ? CINE A ACORDAT-O ?
unigrafsa
Postat pe 20 Iulie 2009 15:28
Eu am tras un gard din tabla sa delimitez astfel zona de unde incepe spatiul meu locuibil si magaziile ce imi revin situate in paralel cu casa in fundul curtii un fel de ,,U" CU CACIULITA
costicaionescu
Postat pe 20 Iulie 2009 21:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Taxa pe curatenie 4 De la: Darkmagic 23 August 2011 15:18
ne trebuie proiect? 23 De la: soraflorentina 18 Ianuarie 2010 13:36
EXECUTAM MENTENANTA RENOVARI DECORATIUNI RESTAURARI 2 De la: TANASE_CONSTRUCT 7 Februarie 2012 19:14
DESPARTIM CURTEA !!!!!!!!! 6 De la: costicaionescu 20 Iulie 2009 21:04
Poze 2 De la: angelblue_67 6 Martie 2009 20:02