Setari Cookie-uri

USI CULISANTE din STICLA

Buna ziua lume..am revenit cu alta problema.......eu am bucataria open space si doresc sa fac comanda de o usa glisanta din sticla float clara sau mata, sablata de 8 mm cu o dimensiune de ( golul usii este de 1.53, inaltime 2.53)..insa as dori sa fac comanda eu de geam la fabrica pentru ca am pe cineva care fabrica asa ceva....si am nevoie de cineva care face astfel de montaje - usi glisante sticle - daca stie cineva o firma , o persoana care monteaza usi culisante ..va rog sa ma puneti in legatura cu el sau ea>

Multumesc mult.
emilia14
Postat pe 4 August 2009 13:02
Daca sunteti din Buc. firma www.arcade-trading.ro se ocupa cu feronerie pt usi glisante din sticla.Din ceea ce stiu eu petul unui kit pt glisare este in jur de 150-200 eur iar ca si montare/adaptare pe foaia de usa din sticla e relativ simplu.Atentie la sticla folosita!
dragos62
Postat pe 4 August 2009 14:00
Buna ziua,

da am cerut informatii celor de la arcade insa nu imi fac toata usa numai din sticla ci si cu lemn si nu au decat un sistem care pe jos nu are niciun fel de prindere si ma gandesc ca usa e destul de mare si grea si bine in plus mi-au oferit un pret de care am fugit cat am putut clipi.........

Ce ati vrut sa spuneti cu sticla folosita ? Nu este destul de groasa cea de 8 mm si daca mai este si float?

Am primit o oferta de la o alta firma care mi-au oferit numai feroneria de la ei si montajul iar eu sa aduc geamul , le-am prezentat cum sta situatia in ceea ce priveste geamul si au fost foarte draguti sa pot aduce eu geamul asta inseamna ca feronerie plus montaj plus masuratori m-ar costa la ei in jur de 600 de euro insa mai am de primit niste oferte sa vad ce imi vor spune si ceilalti. Oricum m-am convins ..in Bucuresti pretul este mai mare decat in provincie si cand spun mai mare o diferente de la 300-500 de euro si nu inteleg de ce.
O zi buna va doresc .
emilia14
Postat pe 5 August 2009 08:53
Am crezut ca doriti ca acea usa sa fie numai din sticla si find destul de mare era necesar sa folositi o sticla securit-duplex.Din cate stiu eu sticla float in afara faptului ca este plana deci nu deformeaza imaginea vazuta prin ea ,alte proprietati nu are,la spargere se comporta ca orice sticla simpla.Kit-ul de feronerie trebuie sa fie destul de rezistent( sticla de 8 mm fie ea si sipla este destul de grea),nu alegeti doar dupa pret! Feroneria se alege in functie de cate kg are acea usa.Succes!
dragos62
Postat pe 5 August 2009 15:34
Golul de usa este foarte mare, ca la un dressing, deci trebuie doua foi de usa care culiseaza una spre alta.Am vazut pe net ca toate firmele ofera usi de sticla cu kit de glisare numai in partea de sus,dar usile sunt de dimensiuni mai mici 80*210 cm.
Si eu cred ca usile pe care le doresti trebuie sa fie din sticla securizata, iar kitul de glisare trebuie sa fie corespunzator greutatii usilor.
Mihaela09_condo
Postat pe 5 August 2009 16:03
Buna ziua,

este foarte adevarat ca este foarte grea......insa sticla securizata duplex nu am decat de 6 mm duplex......la 8 mm nu este de aici ma refer de unde iau eu .

Feroneria este speciala de usa din sticla ...cei care mi-au facut oferta aceasta la usa astfel de geam au folosit de 8 mm float ....voi spuneti ca nu este buna? Ups...atunci de ce ai vand astfel de usi? Sunt inconstienti?

Off nici nu stiu ce sa mai fac.
emilia14
Postat pe 6 August 2009 16:44
Si da vreau sa fie numai din sticla .....
emilia14
Postat pe 6 August 2009 16:50
La Valea Cascadelor se gasesc multe firme care importa, confectioneaza, monteaza usi. Sunt si firme ieftine si firme scumpe. Cred ca e bine sa mergi la toate si sa vezi ce ofera si la ce pret.Poate gasesti un model care sa aiba si roti care culiseaza pe sina in partea de jos a usii. In general, usile foarte grele trebuie sa fie prevazute si cu aceste roti. Mai este desigur si Kommandor care se ocupa chiar de dressing-uri, dar ei au preturi foarte mari.
Daca dai motor de cautare pe net "usi culisante de sticla" vei gasi iarasi destule oferte.
Concluzia este ca usile pe care le vei alege, in afara de aspectul deosebit, trebuie sa fie si foarte sigure. La capitolul siguranta proprie nu se poate face economie.
Mihaela09_condo
Postat pe 6 August 2009 20:21
buna seara eu te pot ajuta sotul meu lucreaza in domeniul cu mobila.Iti las adresa mesenger : soradanny sau mail : soradanny@yahoo.com ori tel: 0765.260.374 si site: www.danymob.page.tl
sora_flory
Postat pe 6 August 2009 21:46
Nu mai dati cu pietre in cei care vroiau sa execute usa respectiva...din ceea ce ati scris in primul post sticla o procurati din alta parte,deci nu ei sunt inconstienti.Sticla duplex de 6 mm nu exista,dimensiunea cea mai apropiata cat si optima pt ceea ce vreti sa faceti cu ea este de 7mm(foaie de stila 3mm+1mm folie+3mm cea de-a 2 foaie de sticla,deci configuratie totala de 7 mm).Cand am facut referire la tipul sticlei am luat in calcul o accidentala spargere a sticlei si de aceia mi-am permis sa recomand sticla duplex.P.S. toate detalile acestea despre sticla in mod normal ar fi trebuit sa vi le comunice acel"cineva de la fabrica" care lucreaza in domeniu si e cel mai in masura sa va explice.
dragos62
Postat pe 7 August 2009 11:42
Buna seara,

...fabrica este din ploiesti ..http://www.vispestiglass.ro/preturi-geam-termoizolant.html

aceasta este fabrica....acum eu una nu ma pricep spun doar ceea ce au spus ei .

Ar trebui sa iau un alt tip geam?
emilia14
Postat pe 9 August 2009 20:57
da nu stiu daca ati facut usa respectiva dar tehnic se poate realiza cit si practic iar sticla trebuie sa fie de 8 sau 10mm securizata iar sistemul de glisare se poate prinde pe tavan sau pe perete,daca mai este de actualitate ne gasiti pe www.designglass.ro sau www.artglassdenisa2000.ro si sigur putem realiza acest proiect
artglassdenisa2000
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SAPA AUTONIVELANTA PENTRU UN LABORATOR 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:46
Help!Am nevoie de ajutor in amenajearea unui spatiu de aprox 4 mp. 7 De la: Square2Design 8 Martie 2011 10:19
camera pentru 2 baieti 11 De la: cirmos79 7 Mai 2010 00:54
Renovare garsoniera 4 De la: eka20 10 Noiembrie 2010 22:21
Pereti cu pete galbene 3 De la: pdkraft 10 August 2010 00:09