Setari Cookie-uri

Solutie izolare pardoseala apartament parter - bloc ??

Buna ziua,

Am gasit aceasta parte am forumului si m-am gandit ca se incadreaza:

Cazul meu e urmatorul:

Am o apartament la parterul unui bloc din 1985 din Bucuresti de 8 etaje.

Subsolul nu provoaca in casa o racoare foarte mare insa daca las casa inchisa 1 sapt si ma intorc intr-o incapere picioarele scaunelor de albesc la baza cam 5 - 10 cm. Clar e semn de umezeala.

Am pus mana pe placa acolo sub linoleu si nu e umed sau rece.

Acum doresc sa izolez pardoseaua din interior (nu vreau sa fac nimic din subsol deoarece nu ma inteleg cu administratorul)

Din cate am citit pe net as avea doua variante:

1. polistiren extrudat lipit de placa (2-3 cm) + plasa + sapa autonivelanta 1-2 cm (se usuca mai repde si nu trebuie un strat mai mare ca la sapa normala) + adezivi/ folie - gresie / sau parchet (depinde de incaperi: hol/baie/living etc)

Aceasta varianta ma va ridica fata de nivelul actual cu minim 6-7 cm ceea ce inseamna sa tai usile si nu o prea prefer.

2. Varianta aceasta este oarecum gandita de mine si vreau sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca e o alternativa: sapa autonivelanta peste tot + rasina poliuretanica Eco Prim PU 1K de la Mapei (din cate am inteles dupa 2 maini se formeaza o bariera de vapori care izoleaza destul de bine incaperea) + + adezivi/ folie - gresie / sau parchet (depinde de incaperi: hol/baie/living etc)


Aceasta rasina de la Mapei am inteles ca se aplica foarte usor si penetreaza destul de bine sapa si se obtine in final o bariera de vapori iar pe suprafata cauciucata obtinuta poate sa adere foarte bine adezivul de gresie.


Postez un site cu acest produs si sper sa nu fiu acuzat de reclama mai ales ca este primul meu post aici.

Link http://mapeiromania.bizoo.ro/vanzare/183728/Rasina-poliuretanica-pentru-parchet-Eco-Prim-PU-1K

Astept opiniile voastre

Multumesc
razvan911
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:55
Chiar nu stie nimeni ???
razvan911
Postat pe 18 Septembrie 2009 21:25
Cred ca cea mai buna varianta ar fi o izolatie de polistiren de 3 su 5 placata cu placa de OSB dupa care parchet...asta te va ridica la vreo 8 cm cu totul...pentru o mai buna izolare vei fi nevoit sa tai usile...Sapa autonivelanta este in zadar peste polistiren..polistirenul vibreaza iar sapa v-a crapa..in cazul in care ai usi de interior model nou la baza de jos a usii ai o sipca pe care o poti pune la loc fara a slabi rezistenta usii.(nici nu se va observa ca a fost modificata).
danielestamathe
Postat pe 24 Septembrie 2009 14:49
Bariera de vapori iti trebuie oricum si sub izolatie.Aceasta poate sa fie o simpla folie si nu neaparat ceva scump.Interesant ar fi daca ai putea masura exact temperatura pardoselii si eventual temperatura aerului din subsol.Astfel ai putea elucida misterul.
valentino_condo
Postat pe 14 Mai 2010 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
firma de constructii si agent vanzari sisteme de invelitori 2 De la: romastucchi 17 Aprilie 2009 15:57
creion pe pereti 17 De la: ikim40 11 Martie 2010 14:23
Ajutor.. am nevoie de o parere... 13 De la: rannia08 11 Decembrie 2010 00:29
Revopsirea cazii din baie 32 De la: emil_pislaru 7 Mai 2016 18:12
urme de lavabila Savana pe termopan 12 De la: Alinutza133 25 Mai 2009 20:01