Setari Cookie-uri

Amenajare pub

Am deschis topicul asta pentru a afla si parerile voastre in vederea amenajarii unui pub. Este o loc micut, unde predomina lemnul, iar peretii sunt intr-o culoare de rosu-bordeaux 3/4 si crem deschis. Se vrea a fi ceva original, numai ca spatiul nu permite expunerea unor tablouri mari. Astept de la voi idei pentru obiecte decorative sau ceva care sa personalizeze spatiul, exclus tablouri de genul guiness care le vad peste tot :D
Va multumesc si astept sa dezbatem topicul!
freshmint
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:54
Ca sa mearga economia, angajeaza pe unu' specializat pe chestia asta: arhitect de interior, decorator, designer...
Daca vrei sa iesi foarte ieftin, poti sa te duci sa iei un student la arhitectura sau design. In cateva sute de euro iti rezolva multe probleme.
buradami
Postat pe 13 Octombrie 2009 06:50
buna,
mie deja-mi suna f fain ce descrii acolo; acume ca predomina lemnul si culoarea rosie..
mie mi se pare f important sa-ti alegi o tematica. adica sa ai o idea de la care sa dezvolti.
spre exemplu, am vazut pub-uri si "cafenele de noapte" (luminozitatea-i cam aceeasi -d-aia le alatur) care s-au axat pe obiecte metalice vechi, suspendate undeva suuus pe niste polite de lemn, obiecte de genu` fier de calcat vechi, cutii metalice vechi, oale, cratiti, si ceva sfori impletite pe ici pe colo, etc. dar ideea e deja "fumata", mult prea des intalnita adica. si e genul de amenajare care, pe lumina zilei, te ia cu fiori; ca praful se face cat muntele pe obiecte si-i tare anevoios de sters..
tu, spre exemplu, poti sa-ti alegi o tema legata de coifuri si sabii (te pot ajuta aici).
sau daca vrei sa mergi pe o atmosfera mai calda, mergi pe obiecte ceramice si maxim 1-2 tablori maaari dar bine inchegate compozitional (te pot ajuta si aici :) ).
sau iesi din tipare si amplaseaza si o lucrare (sculptura ceramica) mare dar bine contrastanta cu culoarea de fond a pubului - o piesa zdravana care n-are ce patzi.

uite niste linkuri;
http://keramischart.blogspot.com/2009/03/obiecte-decorative-si-lucrari-de-arta.html
http://keramischart.blogspot.com/2009/08/spune-mi-drept-unde-le-tii.html
http://keramischart.blogspot.com/2009/09/scriumiera-de-scrumiera.html


hopsiio
Postat pe 13 Octombrie 2009 08:13
Ha! va imaginati cati "destepti" ca dumneavastra vede un arhitect de-a lungul meseriei? "O mica sugestie", un ceva acolo, un cadou, un mic cu scobitori...

Angajati un arhitect!
E ONEST asa.
O multime de arhitecti sau designeri abia asteapta.

Cu nemarginit respect
arhi45
arhi45
Postat pe 13 Octombrie 2009 08:50
Corect si adevarat,dar va mai trece ceva apa pe Dambovita,Dunare etc. pana vom realiza ca pentru fiecare activitate exista persoana specializata.
Oare de ce nu ne rezolvam singuri dantura pentru ca tpti stim unde e gura?
design
Postat pe 13 Octombrie 2009 09:30
poate te ajuta ceva de pe aici...
http://designocalm.6sense.ro/?cat=7
Senses
Postat pe 13 Octombrie 2009 10:26
poate te ajutam noi : www.pmfurniture.ro
daca gasesti ceva dragut contacateaza- ne.
O zi buna
stirc_ana_maria
Postat pe 13 Octombrie 2009 10:29
Pentru inceptu, as avea o rugaminte: utilizatorii care dau sfaturi genul: angajeaza un arhitect sau mai stiu eu ce remarci rautacioase, va rog sa va abtineti. Am deschis acest topic pentru a afla cateva pareri legate de amenajarea unui spatiu nu sa va citesc voua "sfaturile". Am apelat si la ideile unui student la arhitectura, dar ideile concepute de respectivul au lasat de dorit...
Pub-ul nu este al meu ca sa fie ceva clar de la incept, este al unei cunostinte care ar vrea sa fie cat mai primitor, un loc unde lumea sa se simta bine, si intreaba si clientii ca sa vada imaginea acestora - nu se duce la un arhitect sa ii faca un spatiu care nu o sa incante pe nimeni. Tema a fost aleasa deja, cea a celebritatilor. Una din variantele propuse a fost realizarea unor tablouri pop art cu elvis, beatles etc pentru a "revigora" atmosfera.
In afara de aceste tablouri, ce s-ar mai potrivi? Pentru un moment fiti voi designeri si veniti cu sugestii. Asta se asteapta pentru ca pub-ul nu este destinat arhitectilor, ci unor amestecuri de personalitati.
freshmint
Postat pe 13 Octombrie 2009 12:39
Eu nu am inteles exact cum e spatiul.. e o singura camera? ce inseamna mic? tavanul cat e de jos?

care e genul de muzica ascultata in pub?
radhookoo
Postat pe 13 Octombrie 2009 14:32
Delir ! "Nu e al meu - e al unor prieteni...." Pai atunci e foarte simplu! Nu mi-am dat seama de la inceput.

Puneti celebritati presate pe pereti, machete mici, din plastic verde cu adrian-copilul- minune, edy talent,etc.... ca veioze, un acvariu cu mihaela radulescu plutind in gel de par cu paillete, squeletul lui michael jackson cu un bec in gura, in closet.

Puteti pune Beatlesi! Ca profesionist va confirm ca merg. Cautati din aceea mici si umflati, se gasesc in consignatii, la duzina. O duzina, patru Beatlesi. Cand apesi pe ei canta "Internationala" in swahili. Foarte "de efect".

Onorariul de referinta al unui arhitect/designer se gaseste aici:
www.oar-bucuresti.ro/documente/...
pag. 16, grupa 1
arhi45
Postat pe 13 Octombrie 2009 15:49
De la: freshmint, la data 2009-10-13 12:39:25 Am apelat si la ideile unui student la arhitectura, dar ideile concepute de respectivul au lasat de dorit...
[...]vrea sa fie cat mai primitor, un loc unde lumea sa se simta bine, si intreaba si clientii ca sa vada imaginea acestora - nu se duce la un arhitect sa ii faca un spatiu care nu o sa incante pe nimeni. Tema a fost aleasa deja, cea a celebritatilor. Una din variantele propuse a fost realizarea unor tablouri pop art cu elvis, beatles etc pentru a "revigora" atmosfera.
In afara de aceste tablouri, ce s-ar mai potrivi?


Foarte bine ca ai mers din prima pe varianta cea mai ieftina, pe care cred ca nici nu ai remunerato.
Pentru un loc cat mai primitor, se poate folosi un semineu, in care se pot face gratare - asta atrage pe toata lumea. Se poate servi bere la pet, pentru ca este mai eftin, si lumea e atrasa de chilipiruri...nu conteaza calitatea. Nu trebuie uitata muzica - la mare cautare sunt manelele, iar imprimeurile cu Salam cu efectele de trace din photoshop se pot integra de minune in atmosfera creata. Ca imagine, freza Beatles poate fi asemanata cu a unui mare rapsod al timpurilor noastre, Nicolae Guta.
De un foarte bun gust sunt obiectele de genu: peste de sticla, mileuri, gondole produse in Siria si nu in ultimul rand bibelourile (colectia de pescari chinezi se poate integra oriunde).
Conceptual, se pot folosi imitatiile de orice, ieftine sa fie, ca daca spatiu' e incarcat, face o atmosfera primitoare.
Succesuri!
buradami
Postat pe 13 Octombrie 2009 23:28
De la: arhi45, la data 2009-10-13 15:49:45
Puneti celebritati presate pe pereti, machete mici, din plastic verde cu adrian-copilul- minune, edy talent,etc.... ca veioze, un acvariu cu mihaela radulescu plutind in gel de par cu paillete, squeletul lui michael jackson cu un bec in gura, in closet.

Puteti pune Beatlesi! Ca profesionist va confirm ca merg. Cautati din aceea mici si umflati, se gasesc in consignatii, la duzina. O duzina, patru Beatlesi. Cand apesi pe ei canta "Internationala" in swahili. Foarte "de efect".

Onorariul de referinta al unui arhitect/designer se gaseste aici:
www.oar-bucuresti.ro/documente/...
pag. 16, grupa 1


Am vazut comentariul dupa ce am postat. Dupa cum vedeti, avem idei oarecum similare. Nu m-am gandit insa la contrastul de complementare.
Din pacate, sunt si lucruri cu care nu as fi de acord, chiar daca aceasta carciuma este a unor prieteni:
- Adrian-copilul-minune, dupa parerea mea, poate fi in marime naturala
- neaparat ar trebui folosita personalitatea lui Marcel Duchamp...aceea futurista...chiar la intrare...stiti la ce ma refer.
- ar trebui sa poti da mana cu scheletul lui M J din closet, iar strangerea falangelor sa declanseze flotorul. Becul din gura este perimat...as folosi neon fosforescent, chiar daca nu incape.
buradami
Postat pe 13 Octombrie 2009 23:49
Draga mea Freshmint,
Io inteleg un singur lucru:
Tu nu vrei sa amenajezi un PUB...ci o PUB-ela.
Sfaturile primite pe forum sunt absolut corecte, bine intentionate si iti garanteaza reusita 100% in acest sens.
Mai mult decat atat ....SUNT MOCCA !!!!
Nu te baza pe sfaturile unui profesionist in arhitectura sau design pt ca scoala lor nu valoreaza mare lucru iar aceasta profesie nu are mai mult de 4000 de ani vechime...asa ca nu are inca ce te invata.
Urmeaza-ti visul !!!!!
VEI REUSI !!!!
P.S.
NU UITA !!!!
CEI MAI TARI MESERIASI IN LUCRARI DE CONSTRUCTII SUNT...STOMATOLOGII !!!!
iar
pt intimizarea spatiului foloseste cu incredere imaginatia unui HAIR STYLIST dublata de informatii pretioase din ALMANAHE.
Succesuri !!!
Sorana71
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:10
Ca sa scapi de problema "tablourilor" cu adi minune sau mihaela radulescu (....) eu spun sa-tzi faci stucco-veneziano
dar versiunea opaco nu lucido , merge foarte bine cu lemnul ,
asa ca sa-tzi faci o idee imagineaza-tzi o fresca de marmura ,
dar neshlefuita , bruta , asa cum s-a desprins din munte , merge cu lemnul 100 % . Itzi dau un blog , desi acolo vei vedea mai mult
stucco varianta lucido ; cea opaco e oricum mai ieftina atat ca
material cat si ca manopera.
http://stucco-gallery.blogspot.com
bafta!
iuli71
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:21
Inteleg intr o oarecare masura "ideile" unor arhitecti frustrati (care cred ca au fost indelung gandite si acestea), dar din pacate nu pentru asta am deschis un topic. Sfaturile si parerile pe care as fi vrut sa le dezbat impreuna cu voi nu aveam pretentia sa vina de la maestrii arhitecti, pentru ca daca aveam nevoie de astfel de sfaturi apelam la serviciile unui profesionist si nu mai deschideam acest topic unde sa va exteriorizati. Din pacate, sa stiti ca lumea este plina si de astfel de "destepti" care nu stiu sa faca altceva decat sa arate cu degetul si sa exclame! Cat despre arhitectii adevarati, am avut ocazia sa intalnesc cativa cu care mi a facut mare placere sa vorbesc si sa mi proiecteze o minunatie de casa; cat priveste acest spatiu (pubul) nu este datoria mea sa angajez un arhitect sau designer sau orice..asa ca nu va mai dati cu parerea pe langa subiect, si va rog sa aveti in minte cei minim 7 ani de acasa cand postati un raspuns..
freshmint
Postat pe 15 Octombrie 2009 04:37
Daca esti atat de desteapa si priceputa cum scrii in profil de ce ai nevoie de parerea unor "frustrati" pe care ii si jignesti din start, cu toate ca ai primit sfaturi decente la inceputul discutiei? De ce nu iti rezolvi singurica problema? Sunt carti, (cam scumpe e drept!)dar si site-uri care te pot ajuta in demers. Impolitetea ta a atras reactia celor de pe forum, nu invers. Nimeni nu poate inghiti cu usurinta jigniri ca cele din comentariile tale si sa te mai si consilieze in demersul tau. Cred ca nu acesta e forumul care te poate ajuta. Cat despre cei 7 ani...de care pomenesti... tu ai generat tonul discutiei, tu sa il suporti. Cred ca nu ai cu ce sa-ti pierzi timpul si poate e mai bine sa socializezi in alta parte, nu sa generezi discutii de dragul discutiei si sa generezi controverse carora, cu regret iti spun, nici nu le faci fata.
O zi minumata iti doresc!
condo000471
Postat pe 15 Octombrie 2009 10:41
Nu sunt atat de priceputa si nu asta am scris in profilul meu, tocmai invers. Eu nu fac altceva decat sa pictez, domeniul meu nu este designul interior si nu pot sa dau decat unele sugestii fara a avea pretentia sa fie luate macar in considerare. Cat despre jigniri, nu cred ca era cazul ca unele persoane sa intre in discutie cu remarci de genul "imagineaza ti cati destepti ca tine intalneste un arhitect ..." pentru ca nu asta am cerut si dupa cum am spus nu astfel de sfaturi asteptam. Tonul discutiei a fost unul amical cu care m am obisnuit pe acest forum, darnu pot sa raman pasiva la unele critici aduse de diverse persoane care intra in dezbaterea unui subiect doar de dragul de a ataca si a se crede superioare. De acord cu voi, ar fi fost ideal (poate) daca respectivii ar fi angajat un designer pentru spatiu, dar cum am spus asta nu este treaba mea si eu nu am vrut decat sa ii ajut, consultandu ma cu voi, pt ca de asta este un forum, pentru dezbaterea unor subiecte, asa cum am mai facut o si in trecut.
freshmint
Postat pe 15 Octombrie 2009 20:30
Draga freshmint, nu de mult timp am amenajat si eu un pub foarte frumos, oferindu-i o atmosfera intima si relaxanta. Tot efectul magic din acest pub l-am oferit cu ajutorul tavanului. Daca te intrebi cum iti prezint acum varianta mea: O luminozitate mica, si tavanul sa fie instelat. Eu am lucrat cu firma SpaceArt, si sunt foarte multumita de ceea ce a iesit si toti clientii admira tavanul. Modelul ales de mine a fost Spectrul Stelar, o lucrare uniforma privita din toate partile. Pentru mai multe detalii despre aceste decoratiuni iti recomand sa suni la aceasta firma si sa mergi sa vezi pe viu un astfel de tavan instelat (fac si decoratiunea pubului cu alte teme). Sunt sigura ca vei ramane uimita si vei avea un pub original. intra pe http://www.SpaceArt.ro .
condo002041
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mobila vopsita 4 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:43
Mobilier oriental 23 De la: Mobila_Orientala_Cleopatra_1 27 Iunie 2012 13:36
Amenajare garsoniera cu chirie 5 De la: cxena 14 Februarie 2009 10:28
Designerul Tau va propune un nou serviciu: SMART HOME! 1 De la: Designerul_Tau 5 Iunie 2010 15:52
culori de interior si exterior pentru case 15 De la: kudika326862 23 Octombrie 2010 21:09