Setari Cookie-uri

Care este pretul reconditionarii unui mobilie cu sculpturi din anul 1900?

Va rog cine stie sa-mi spuna si mie care ar fi pretul aproximativ!
ar70ady
Postat pe 11 Aprilie 2010 21:39
Depinde ce fel de restaurare doriti; in functie de aceasta puteti apela la un muzeograf-restaurator de mobilier de arta sau doar la un batran tamplar priceput si cu multa rabdare pentru ca este o munca foarte migaloasa. S-ar putea sa descoperiti ca pretul restaurarii va intrece valoarea mobilei.
Daca sunteti din Bucuresti, exista un astfel de atelier pe Bd-ul Carol, putin mai departe de Piata Rosetti; aratati o fotografie a mobilei si puteti afla un pret. Si va cere sa duceti mobila la atelierul lor, nu vine nimeni acasa.
Mihaela09_condo
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:39
Depinde de tipul de mobila. Chiar daca este de pe la 1900 ,nu precizezi nici un stil , poate fi doar o...replica a unei piese autentice ....da...se faceau si pe atunci replici, pt. ca nici atunci nu isi permiteau toti oamenii sa aiba piese originale de la Viena, Londra, Paris etc . ( vezi serviciile de masa Roshentahl de la noi din Transilvania )
Astfel...daca este ceva mai comun...se poate ocupa un tamplar batran , priceput, asa cum ti-a sugerat Mihaela09.... dar greu sa mai gasesti asa ceva.
Daca este insa un mobilier autentic , e de preferat sa-l vada un ebenist...este unul foarte cunoscut in Bucuresti, se numeste Chiran , si are o societate cu acest specific . Insa, costurile unei restaurari adevarate, in bune conditii...sunt ridicate . Pt. o sufragerie completa Empire, mahon cu intarsii de nuante diferite , bronz , marmura etc. cu certificat de autenticitate (si acte /factura de provenientza de aprox.140de ani) costurile au fost de aproape 8000de euro.evident, si valoarea mobilierului este destul de mare .
Poate ca ar fi bine sa incerci si pe la consignatiile de mobila, ei apeleaza la serviciile unor mesteri tamplari .
libra66
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:40
depinde in ce stadiu este mobila si ar fi ok daca ai avea o poza a piesei respective
Nu trebuie sa apelezi la cineva batran ci la cineva care se pricepe si are si posibilitatea tehnica sa reconstitue mobilierul insa clar iti trebuie cineva care lucreaza in lemn masiv si are ultimele tehnologii in dotare si finisare mobilier iar ca pret pana nu vezi ce ai de facut nimeni nu iti poate estima si cand te apuci de lucru poti descoperi elemente cu carii care trebuiesc inlocuite apoi daca nu ai tu poza trebuie sa caute cel care o reconditioneaza cum arata mobilierul original
luminitagrigoriu
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:38
Pai nu ai cum sa faci un pret pana nu vezi ce e de restaurat asa la oha e imposibil. Cel mai bine este sa o vada cineva.
stefan_rizoiu
Postat pe 29 Aprilie 2010 22:51
De la: theCat, la data 2010-04-21 11:40:12 Depinde de tipul de mobila. Chiar daca este de pe la 1900 ,nu precizezi nici un stil , poate fi doar o...replica a unei piese autentice ....da...se faceau si pe atunci replici, pt. ca nici atunci nu isi permiteau toti oamenii sa aiba piese originale de la Viena, Londra, Paris etc . ( vezi serviciile de masa Roshentahl de la noi din Transilvania )
Astfel...daca este ceva mai comun...se poate ocupa un tamplar batran , priceput, asa cum ti-a sugerat Mihaela09.... dar greu sa mai gasesti asa ceva.
Daca este insa un mobilier autentic , e de preferat sa-l vada un ebenist...este unul foarte cunoscut in Bucuresti, se numeste Chiran , si are o societate cu acest specific . Insa, costurile unei restaurari adevarate, in bune conditii...sunt ridicate . Pt. o sufragerie completa Empire, mahon cu intarsii de nuante diferite , bronz , marmura etc. cu certificat de autenticitate (si acte /factura de provenientza de aprox.140de ani) costurile au fost de aproape 8000de euro.evident, si valoarea mobilierului este destul de mare .
Poate ca ar fi bine sa incerci si pe la consignatiile de mobila, ei apeleaza la serviciile unor mesteri tamplari .



E aberant pretul acela sincer.
stefan_rizoiu
Postat pe 29 Aprilie 2010 22:57
nu este aberant pretul depinde de mobilier eu am reconditionat o sufargerie de la palatul miclauseni si costul a fost in jur de 6000 euro
luminitagrigoriu
Postat pe 3 Mai 2010 08:06
Buna ziua , referitor la mobilierul dumneavoastra , in primul rand nu stiu in ce stare e , si nici ce cantitate , sau cat de dificila e reconditionarea , dar de reconditionat se poate reconditiona . Asadar daca doriti mai multe detalii ma puteti contacta la nr de tel 0733097707 sau mail nicu_ddt@iahoo.com
nicu_ddt
Postat pe 4 Mai 2010 10:26
pentru atelier de reconditionat mobila.. uite aici www.anticrestore.ro
stefan_rizoiu
Postat pe 4 Mai 2010 17:49
teas sfatui sa fii langa el am si eu mult mai vechi de 1900 si leam facut cu mana mea si leam dat super bomba pret sant si de meserie si tot puneam pa multi si nu faceau calitate cereau cat nu faceau, iam dat afara si mam ocupat eu credema arata super ca mam implicat eu personal uite mail meu ;drivecristinel@yahoo.com si te voi ajuta si sfatui credema nui de lasat pa mana la niste borfasii care zic ca stiu si abrnau
crsvolvo
Postat pe 6 Mai 2010 21:38
Nu va suparati doamna , dar sunteti extrem de desteapta , va referiti cumva la noi cei care am postat comentarii ca suntem borfasii ? Apreciez ca sunteti de meserie poate ne dati si noua niste detalii tehnice . cum reconditionati dumneavoastra.........nu de alta dar mai invatam ce sa facem
nicu_ddt
Postat pe 6 Mai 2010 21:54
Eu reconditionez orice fel de mobila stil vechi pe baza de sherlac sau lac.rel la 0757618004
condo000876
Postat pe 8 Mai 2010 11:50
si sum ai inlocuit reperele care erau lipsa sau care trebuiesc inlocuite
Cum ai degresat si refinisat acea mobila
in general mobila din acea vreme are sculptura tot singurica le-ai facut?
luminitagrigoriu
Postat pe 10 Mai 2010 07:57
Si eu am avut nevoie de un mester tot pt reconditionare de mobila veche si am fost foarte multumita cum a iesit totul si de pret.
Pt mai multe informatii am_goia@yahoo.com
Am_G
Postat pe 10 Mai 2010 14:46
REconditionez orice tip de mobila din lemn masiv www.anticrestore.ro
stefan_rizoiu
Postat pe 10 Mai 2010 20:53
domule Stefan ai impresia ca astia care suntem pe acest forum suntem cu mintea ingusta si nu pricem ti-ai facut odata reclama ajunge.apropo pentru reclama se plateste
luminitagrigoriu
Postat pe 11 Mai 2010 15:11
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-05-11 15:11:07domule Stefan ai impresia ca astia care suntem pe acest forum suntem cu mintea ingusta si nu pricem ti-ai facut odata reclama ajunge.apropo pentru reclama se plateste


scuze nu am observat ca am poftat in aceeasi discutie
stefan_rizoiu
Postat pe 11 Mai 2010 15:27
Pt a raspunde la intrebarea ta am nevoie de o poza a piesei si o descriere ,sau mai multe poze cu detali
Ca sa facem conversatie pot spune ca te poate costa intre 50 E si 2000 E
In caz ca doresti sa revinzi piesa te sfatuiesc sa o vinzi nereconditionata ,pt ca in functie de piesa care o deti se prea poate ca ,cota ei dupa piata de antichitati sa fie mai mica decat suma pe care va trebui sa o platesti pt reconditionare ,in caz ca este mostenire de familie si doresti sa o pastrezi pt nepoti atunci nu trebuie sa iti mai faci grija pt suma platita la reconditionat
Ca sa merg pe ghicite pot spune ca poti detine o piesa :
-artnouveau (care intradevar are sculptura)
-Artdeco(care nu prea are sculptura)
-sau ori ce alt stil care erea facut la comanda pe timpul acela :D
Ca sa pot spune ca vorbesc in cunostinta de cauza o sa pun o poza la profilul meu cu ultima reconditionare a unei sculpturi ,nu doresc sa imi fac reclama pt ca deja am prea mult de lucru ,dar te pot ajuta sa gasesti un raspuns la intrebarea ta ....in caz ca dai mai multe amanunte
o zi buna
RA_mses170
Postat pe 11 Mai 2010 19:46
kudika_1040930
Postat pe 1 August 2020 17:55
kudika_1040930
Postat pe 1 August 2020 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
detalii pt.incalzire in pardoseala sau panouri radiante. 1 De la: inventator 21 Ianuarie 2010 20:04
TAPET PANZAT IMPRIMAT DIGITAL CU IMAGINEA TA PREFERATA !!! 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:28
living si bar 19 De la: kudika_971733 16 Aprilie 2015 16:58
Rama foto digitala 16 De la: kudika486224 16 Decembrie 2011 20:12
Mobila clasica 2 De la: kudika515209 29 Iunie 2012 14:19