Setari Cookie-uri

izolare beci

buna...as dori cateva sfaturi despre cum as putea izola un beci. casa este veche si nu se mai poate pune problema izolarii acestuia in exterior. Peretii beciului sunt din caramida si tencuiti in interior. Problema este ca se umezesc si este foarte mult mucegai. Ma intereseaza pareri practice de la cineva care a facut asta si a avut si rezultate.Multumesc anticipat.
didica68
Postat pe 26 Octombrie 2009 16:35
Buna,

Tatal meu se ocupa si cu asa ceva, daca vreti, il puteti suna la: 0734 473 549.
alina_galeteanu
Postat pe 26 Octombrie 2009 20:07
In primul rand, iti trebuie o ventilatie cat mai buna pentru ca aerul sa circule. Chiar si in lipsa apei provenita din infiltratie, in beci datorita diferentelor de temperatura, apare condensul care in final se transforma in mucegai.
Dupa ce ai rezolvat problema ventilatiei, se trateaza peretii cu un mortar hidrofob dupa care se da, in varianata cea mai simpla si ieftina, cu var. Eu am placat cu piatra naturala atat peretii cat si pardoseala si am un beci racoros si uscat dar asta este o varianta mai scumpa.
Am sa ma interesez sa aflu denumirea mortarului cu care mi-au tratat peretii si am sa revin.
Bafta
jaguar_condo
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:14
Draga Didica68,

Raspunsul de la Jaguar este corect dar incomplect. Nu shtim sa face submarine ieftine. Shi cele mai scumpe se scufunda la un moment dat. Geniul colectiv are solutzii - dar cineva intodeauna infunda gaura la macaroana.
In primul rand cautzi cauza - apa exterioara (pluviala, burlane) care a junge la fundatzii (soclu) - indepartezi apa - prelungeshti scurgerile jgheaburile - refaci shantzurile la cel putin 1,5 m. da casa (10 cm. adancime; 0,5 m. latzime) shi pui pamntul catre casa - trotuar de protectzie de cel putzin 0,5 m. latzime.
In interior (atentzie numai vara cu ventilatzie f. buna) indepartezi tencuiala mucegaita commplect (munca de chinez tampit). Dupa ce s-a uscat cat de cat de duci la un producator (Sika, Baumix, Sto) care itzi va oferi un system complect - ii explici daca ai infiltratzii sau numai umezire. ATENTZIE par relativ scumpe dar daca nu folosesti toate materialele unui singur brand rishti sa arunci banii - urmezi intocmai intructziunile producatorului - nu deraiezi - daca nu ai timpul necesar nu te apuca - prostia shi ignorantza au distrus imperii.
Zbor la treaba.
astecco
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:43
nu exista izolare pt beci...
condo001510
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:42
buna ,

stiu un material foarte bun , pe care l-am folosit cu succes la mai multe lucrari . se aplica pe suprafata interioara a incaperii si izoleaza perfect , nemaipatrunzand apa . daca vrei sa afli mai multe detalii si esti interesata cauta-ma pe mail : krystianson@yahoo.com .

O zi buna ...
krystianson
Postat pe 1 Noiembrie 2009 22:33
Daca vrei sa afli cum se rezolva problema, cautati hidroizolatii.afacereamea.ro si aici vei gasi toate raspunsurile la intrebarile dumneavoastra.
condo000807
Postat pe 3 Noiembrie 2009 03:42
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.Sper ca voi rezolva cumva aceasta problema chiar daca necesita ceva efort.
didica68
Postat pe 3 Noiembrie 2009 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parfumuri naturale 11 De la: simona_i37 17 Martie 2010 09:38
Aveti nevoie de electrician bun? bucuresti 1 De la: mi333 29 Iunie 2010 14:30
lustre rosii si wenge accesibile 2 De la: kudika_8128 22 Mai 2012 17:31
Ikea 30 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:47
Def: Designer de Interior? DA sau NU? 30 De la: luminitagrigoriu 19 Aprilie 2010 16:51