Setari Cookie-uri

centrala termica pe gaz sau electrica

buna, am o casa caramida cu suprafata de 60 mp, inaltimea camerelor de 2,5m. Ce parere aveti sa montezz o centrala electrica de 6 sau 9 kw sau una pe gaz? Ce presupune una sau alta? multumesc
mureome
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:37
depinde cum stai cu banii ... centrala pe curent consuma muuuult.
eficiente sunt ambele, dar e mai ieftina centrala pe gaz.
toate bune!
ivoana
Postat pe 26 Noiembrie 2009 07:59
In casa in care locuiesc permanent am centrala electrica de 7.5 kW pentru o suprafata de 115 mp fara incalzirea apei menajere pentru care am boiler separat. La casa de vacanta de la predeal am pe gaz la 90 mp. Comparativ cea pe gaz este mai "lacoma" dpdv financiar. Cea electrica consuma pana isi intra in regim si pana in casa s-a instalat temperatura dorita.
Mai concret, acasa platesc curentul pana in 600 lei pe luna iar dincolo cam 800 lei pe luna gazul.
Concluzia o tragi singura
jaguar_condo
Postat pe 26 Noiembrie 2009 08:10
... " buna, am o casa caramida cu suprafata de 60 mp, inaltimea camerelor de 2,5m. Ce parere aveti sa montezz o centrala electrica de 6 sau 9 kw sau una pe gaz? Ce presupune una sau alta? multumesc " ...

Din punct de vedere al rezultatelor finale ambelE fac aceeasi treaba ... , " DAR " ... inainte de a lua decizia finala incearca va vezi o factura de la gaz si una de la curent , ptr aceeasi perioada calendaristica si aproximativ ptr aceleasi conditii de exploatare .
" SA AI CALDURA SI CONFORT LA MAXIM ! "
dodut2006
Postat pe 26 Noiembrie 2009 08:18
Mai bine montezi panouri radiante cu infrarosii www.panouriradiante.ro
costel_nautilus
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:15
De la: mureome, la data 2009-11-19 18:37:18buna, am o casa caramida cu suprafata de 60 mp, inaltimea camerelor de 2,5m. Ce parere aveti sa montezz o centrala electrica de 6 sau 9 kw sau una pe gaz? Ce presupune una sau alta? multumesc[/quocel

cel mai eficient , economic si ecologic sistem de incalzire si apa calda menajera este cu POMPA DE CALDURA !!!! ... ...atat doar ca invetitia initiala este cam mare !!!
homereg2002
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:13
Salut !
Socoteala este simpla :in documentatia fiecarei centrale fie cu gaz,fie electrica,este trecut consumul mediu pentru producerea unei Gcal.Aplicand pretul unitar,veti constata ca cea electrica,avand in vedere ultimele cresteri de pret ,este cea mai avantajoasa inca de cand pretul la gaz era jumatate cat este acum !
Cu stima,
L N Vs
niki37
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:36
la 60 mp recomand o centrala ep curent, consuma putin , nu aveti probleme cu ISCIR, verificari , pret initial mai mic, nu proiect de gaze cu aprobari ......
marius_lmd
Postat pe 27 Noiembrie 2009 22:21
multumesc pt sfaturi
cu stima
mureome
Postat pe 3 Decembrie 2009 18:24
pana la urma te-ai decis? Ce ai ales? Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema. nu stiu ce sa aleg. pentru centrala pe gaz trebuie sa ma bansez mai inainte. Insa la cea pe energie electrica ma sperie pretul mare la consum.
iuliana_val
Postat pe 15 August 2010 11:02
eu as opta pentru cea pe gaz!
cea electrica nu rezolva decat partea de incalzire!pentru preparare acm iti trebuie o alta sursa!
consumul este mult mai mare la cea electrica si asta nu te scapa scapa de un proiect si o executie pentru a putea ca reteaua sa tina consumul tau!
size_back
Postat pe 15 August 2010 22:14
Eu cred ca centralele termice pe gaz sunt mult mai bune decat cele electrice, deoarece sunt mult mai eficiente si prezinta mai multa siguranta. Eu am avut o centrala electrica si nu prea am fost multumita de ea. Cred ca sunt mult mai bune centralele termice pe gaz, deoarece sunt mult mai eficiente si practice. Insa atentie in cazul in care ai luat hotararaea sa achiziotnezi o astfel de centrala, trebuie sa te documentezi si sa achizionezi una de calitate, pentru ca in caz contrar vei avea foarte multe probleme din cauza ei. Mai bine cumperi ceva de calitate din prima decat sa te chinui cu una de calitate inferioara care va necesita cu siguranta intretinere permanenta. Eu am o centrala termica pe gaz cumparata de la magazinul http://www.icentrale.ro/ , si sunt foarte multumita de ea. Iti recomand alegerea unei centrale termice pe gaz
kudika_958747
Postat pe 20 Mai 2014 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fructe crapate 1 De la: lary 23 Ianuarie 2010 17:06
FCM CONS DESIGN 1 De la: condo003278 24 Februarie 2010 00:12
Muscate 2 De la: iiontoma 17 Mai 2010 23:08
o bolta noua 3 De la: fordxad 28 Aprilie 2010 17:15
Constructie de canapele (dormitoare) 1 De la: condo001693 7 Septembrie 2009 20:19