Setari Cookie-uri

MIROSUL URAT DIN APARTAMENT

AM CUMPARAT APARTAMENTUL IN CARE LOCUIESC, ACUM 3 ANI;AM RENOVAT COMPLET(PARCHET, GRESIE, FAIANTA, LAVABILA SI NORMAL MOBILA)SI AM O PROBLEMA CU CARE MA CONFRUNT IN SPECIAL IARNA CAND AERISESC MAI PUTIN, ATUNCI CAND VIN DE LA SERVICI, SE SIMTE UN MIROU GREU CA DE PAL, COMBINAT CU MIROS DE LAVABILA.CUM SA SCAP DE MIROSUL ASTA?SI MAI ALES DE CE MIROASE DUPA ATATIA ANI DE CAND AM TERMINAT DE RENOVAT?
tatiananae
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:10
Mirosul urat de care te plangi este dat de catre formaldehida emisa mai ales de PAL-ul din care este confectionata mobila. Si vopselele, baitul, lacul, adezivul pentru tapet, spumele izolatoare emit formaldehida.
Ai verificat la cumpararea mobilei din ce tip de PAL a fost executata? PAL-ul care respecta standardele europene de calitate este inclus in clasa E1 de emisie a formaldehidei.
De aceea se gasesc in magazine mobile identice cu preturi diferite, date de calitatea materialelor din care sunt confectionate.
De asemeni, temperatura ridicata si umiditatea din apartament cresc emisia de formaldehida.Trebuie sa aerisesti des, mai ales dupa gatit si uscat rufe. Poate ca un dezumidificator ti-ar fi de folos.
Gasesti mai multe informatii pe net despre acest subiect.
Mihaela09_condo
Postat pe 18 Decembrie 2009 12:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Centrale 6 De la: marius_lmd 1 Februarie 2011 16:18
chiuveta de inox 26 De la: kudika421339 24 August 2011 14:29
furnici 3 De la: deliualin 19 Iulie 2009 23:08
probleme cu centrala termica de apartament 11 De la: Florentina_Maria_Moraru_1 25 Ianuarie 2017 15:47
Glafuri de interior si exterior cu fibra de sticla 1 De la: kokonet 2 Februarie 2010 08:48