Setari Cookie-uri

si eu am probleme cu mucegaiu

stau la casa si acum 2 ani am izolat pe exterior cu polistiren de 30 mm cu placintele ... dar a inceput sa imi apara pe interior mucegaiul ... as vrea sa stiu ce imi recomandati pt ca am auzit ca se mai poate face inca o izolatie la exterior cu un polistiren mai gras si cu material pe toata placa de polistiren .. sau ar mai fii o varianta sa izolez la interior, dar am auzit ca aceasta varianta nu ar fi asa buna ... va rog putin ajutor .!
ym_demon_19
Postat pe 4 Decembrie 2009 12:58
Buna, si eu am probleme cu mucegaiul (se pare ca din cauza umezeli - vara nu am aceste probleme). Acum imi apre mai rar si il starpesc imediat cu o solutie numita BISON. Se gaseste la Cora si se afla intr-un recipient rosu cu pulverizator. Costa aprox. 30 lei. MERITA crede-ma.
creanga
Postat pe 8 Decembrie 2009 06:48
Placintelele ajuta la crearea unui strat "de vapori":
- datorita diferentei de temperatura dintre interior si exterior, in interiorul peretelui se face condens. Daca termosistemul este corect calibrat, punctul de roua se formeaza in acest strat de vapori.
- stratul de vapori trebuie aerisit! este un detaliu la streasina care permite evacuarea vaporilor.
- stratul "de vapori" are dublu sens: pe langa aerisirea peretelui, el este si termoizolator.

Daca termosistemul este prost calibrat/calculat sau montat, pot aparea diverse probleme.
Teoretic, termosistemul se calculeaza in functie de calcului G1, acesta luand in consideratie grosimea peretilor, materialele, sistemul de incalzire, insorirea, etc.

parerea mea!
buradami
Postat pe 8 Decembrie 2009 07:25
[quote name='buradami'
Daca termosistemul este prost calibrat/calculat sau montat, pot aparea diverse probleme.
Teoretic, termosistemul se calculeaza in functie de calcului G1, acesta luand in consideratie grosimea peretilor, materialele, sistemul de incalzire, insorirea, etc.

parerea mea![/quote]
OK,lasand deoparte explicatiile astea "sofisticate",care,sincer,pe mine ma cam depasesc,cum facem sa scapam de punctele de mucegai care se formeaza in anumite zone din apartament???
margad
Postat pe 8 Decembrie 2009 08:15
sincer sa fiu si eu stau la casa si am aceiasi problema cu mucegaiul.am izolat peretii si tot am probleme.am auzit ca este foarte bun sa dai cu sulfat de cupru,adica mai bine zis piatra vanata.daca dai cu asa ceva nu mai apare niciodata.am sa incerc sa dau,iar daca are rezultate am sa va tin la curent.
condo002383
Postat pe 8 Decembrie 2009 08:45
daca izolatia exterioara nu este executata corespunzator,problemele vor persista.piatra vanata nu este recomandata in constructii.o rezolvare buna a cauzei ,este un tratament anti-mucegai ,bine aplicat si aerisirea incaperilor zilnica,cel putin o ora .sfat=curatare,tratament anti-mucegai,regletuire si vopsire.Costisitor dar eficient.eu lucrez amenajari interioare si va pot ajuta.
getagaby
Postat pe 8 Decembrie 2009 10:16
@ condo002383:
vad cateva solutii, dar special pentru tine:
- schimba peretele
- schimba apartamentul
- schimba cartierul, orasul, judetul, tara...continentul...

Bun...esti in Africa... e cald si bine...nu mai ai probleme cu mucegaiu...

Probabil nu vei gusta ironia...dar sa stii ca nu pentru aia care baga gunoiul sub pres mai posteaza oameni de bine...
Daca nu intelegi ca daca arunci chistocul pe strada, ti se intoarce in plamani,
te sfatuiesc sa gasesti solutii pentru urmatoarele doo saptamani.

Dar daca nu te uiti in directia cu mucegaiu...nu e ca si cand nu ar fi? Ignora-l...poate uiti de el...in lipsa de neocortex.

succesuri!
buradami
Postat pe 8 Decembrie 2009 18:57
@ condo002383:
vad cateva solutii, dar special pentru tine:
- schimba peretele
- schimba apartamentul
- schimba cartierul, orasul, judetul, tara...continentul...

Bun...esti in Africa... e cald si bine...nu mai ai probleme cu mucegaiu...

Probabil nu vei gusta ironia...dar sa stii ca nu pentru aia care baga gunoiul sub pres mai posteaza oameni de bine...
Daca nu intelegi ca daca arunci chistocul pe strada, ti se intoarce in plamani,
te sfatuiesc sa gasesti solutii pentru urmatoarele doo saptamani.

Dar daca nu te uiti in directia cu mucegaiu...nu e ca si cand nu ar fi? Ignora-l...poate uiti de el...in lipsa de neocortex.

succesuri!

buradami GRESESTI!
condo001510
Postat pe 8 Decembrie 2009 19:55
nu greseste!
ilumpopescu
Postat pe 8 Decembrie 2009 21:10
eu una am varuit asta vara, adica nu eu ci zugravul, si s-a dat si cu solutie antimucegai, am izolat peretii pa interior si uite ca a venit iarna si mucegai s-a facut din nou, nu mai spus ca peretii au fost rasi, ce pot sa mai fac?
LEELY_ANA_83
Postat pe 9 Decembrie 2009 08:28
tu chiar ai sesizat ca ai neocortex?
cred ca nu sti macar ce inseamna aia.da-ne si noua macar osatisfactie catde mica-baga-te sub pres si taci.oare ai mucegai in loc de cortex?
(``neo)nu ai:
getagaby
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:37
nu credeti ca o celula frigorifica nu este adapta a fi uzata in loc de casa. izolatie cu polistiren este raspunsul in Romania dar pe ce baza? cita experienta avem fata de cine nea vindut ideea. cred ca putem gasi raspunsuri autohtone la noi acasa la cei care au construit Romania.
vasilecroitoru
Postat pe 11 Decembrie 2009 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor.. am nevoie de o parere... 13 De la: rannia08 11 Decembrie 2010 00:29
Cum montam masina de spalat? 41 De la: gabyjojo 16 Iulie 2012 08:52
Glafuri de interior si exterior cu fibra de sticla 1 De la: kokonet 2 Februarie 2010 08:48
Va intra apa in subsolul casei dvs ? Rezolvarea o gasiti cu noi ! 1 De la: sasoia2003 28 Iunie 2010 11:36
AERISIREA CENTRALEI 12 De la: kudika_nikole 2 Decembrie 2011 18:44