Setari Cookie-uri

Pereti stambi-prost finisati

Am cumparat o casa care are denivelari pe aproape toti peretii. Cum as putea sa indrept denivelarile, sau macar sa maschez acest lucru fara sa folosesc rigips sau sa incarc cu tencuiala?
Poate are cineva o idee, poate exista un material care aplicat corect sa ma scape de problema, am incercat sa incarc cu Atlas fill intr-o camera, dar a cazut tot si a trebuit sa renunt la idee.
gabelache
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:01
Cel mai bine ar fi cu rigips,dar dc nu vrei,poti incerca cu un glet bun( atlas fill e bun)dar sa-l armezi cu plasa din fibra,asa nu mai cade.Si depinde din ce e peretele,tr curatat de zugraveala veche,amorsat apoi plasa cu glet.Ar mai fi gletul pe baza de ciment alb e putin mai scump,dar mai rezistent(e practic de exterior).
gemini_costinesti
Postat pe 27 Noiembrie 2008 22:25
se mai pot placa peretii cu polistiren apoi gletuiti si asa vei scoate niste pereti super
g20_condo
Postat pe 2 Decembrie 2008 06:36
buna

daca vrei sa rezolvi ceva
1 rigips prima solutie
2 vezi ca prin brico sau practiker sunt niste ornamente de se pun pe perete de dau impresia de caramida, marmura etc etc
a 2 varianta e mai costisitoare
dmc_condo
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:27
De la: gabelache, la data 2008-11-20 09:01:28Am cumparat o casa care are denivelari pe aproape toti peretii. Cum as putea sa indrept denivelarile, sau macar sa maschez acest lucru fara sa folosesc rigips sau sa incarc cu tencuiala?
Poate are cineva o idee, poate exista un material care aplicat corect sa ma scape de problema, am incercat sa incarc cu Atlas fill intr-o camera, dar a cazut tot si a trebuit sa renunt la idee.

a trecut ceva vreme de cand ati postat asta.Mai aveti nevoie de inca o parere in plus?
dragomir_condo
Postat pe 18 Ianuarie 2009 19:20
Care este rezultatul final ce-l urmarestti? Aceste denivelari pot fi chiar un "forte" daca apreciezi texturile arhaice ca la irlandezi si spanioli. doar trebuie sa dai o mana de polimer "bonding agent" nu trebuie sa dai nimic jos chiar daca e vopsea ulei, lavabila, huma,si aplici o mana de textura.
Am sa caut niste link-uri si voi trimite pentru a vedea la ce ma refer.
Voi reveni.
cde
Postat pe 18 Ianuarie 2009 20:02
Daca deja casa este imbracata cu polistiren pe exterior se pot imbraca si pe interior peretii tot cu polistiren?
kudika138758
Postat pe 3 Februarie 2009 11:14
Desigur dar este important ca polistirenul sa nu aibe in compozitie uree. Sunt formule ce folosesc uree si acesta este toxic deci periculos.
cde
Postat pe 4 Februarie 2009 06:01
Multumesc pentru sfat,banuiesc ca nu locuiti in tara dar totusi stiti cumva cum se pot identifica(dupa denumire?,dupa catalog acolo unde exista?)tipurile de polistiren care contin uree?
Ma refer la magazinele obisnuite,gen colt de strada,care exista in Romania si unde eu pot ajunge mai usor.
kudika138758
Postat pe 4 Februarie 2009 17:47
Dupa o cercetare mai amanuntita am realizat ca nu numai urea este problematica ci si benzenul folosit in producerea benzenului etilic din polistiren. Acesta din urma fiind cunoscut ca, carcinogen. Expunerea la aceste substante afecteaza sistemul central nervos. Produce dureri de cap, lipsa de energie, depresie, etc. Procesele de productie a acesteia in vest inlatura cea mai mare parte a acestor substante dar local (Romania) nu se cunoaste.

O alta solutie care nu stiu cat de accesibila este, sunt fasiile de perlite asemanatoare cu regips dar acestea sunt izolatoare nu sunt toxice ca polistirenul. O alta solutie o tencuiala interioara unde se foloseste perlite in locul nisipului.

Mergeti la link-ul acesta la pagina 7 aici se afla tencuiala cu perlita. Au reprezentanti mai in toata tara deci nu cred ca o sa aveti probleme. Pe ultima pagina se afla reprezentanti si cred ca si depozitele. Succes!

O si referitor la comentariul daca noi traim in Rai. Nu, nu, ceva mai jos, pe pamant.
cde
Postat pe 5 Februarie 2009 09:32
Scuze, aici este link-ul; http://www.globalmed.md/ro/FT_BRO_2007.pdf
cde
Postat pe 5 Februarie 2009 09:37
http://www.globalmed.md/ro/FT_BRO_2007.pdf
cde
Postat pe 5 Februarie 2009 09:38
Daca gletul a cazut inseamna ca nu a fost suficient de curata suprafata pe care s-a aplicat
kudika196416
Postat pe 13 Februarie 2009 11:44
Iti recomand o curatare pana la beton si apoi folosirea unor gleturi din gama Ceresit.
kudika196416
Postat pe 13 Februarie 2009 11:45
asa am facut si eu... a avut efect
bris
Postat pe 19 Februarie 2009 09:21
mai oameni buni..de cate ori trebuie omul sa va spuna ca polistirenul este ptr exterior si rigips-ul ptr interior..cine vrea sa faca gainarii sa puna polistiren si la interior mai ales daca are copii mici..o sa tot repare peretii pana i-o veni acru..si mai bine facea de la inceput cu rigips...asa ca..daca rigipsul vi se pare scump..atunci e varianta cu gletul...un glet de umplutura ceva care sa aibe aderenta buna si sa fie poros iar ultima mana glet de finisaj...asta e treaba meseriasului....ca daca e 'meserias' cu numele..nici pe rigips nu-l va finisa bine ..si se vor vedea imbinarile...sunt destui din acestia...la noi..mare parte cei ce monteaza rigips sunt carpaci de tamplari care raman fara lucru in lemn si atunci patronul ia lucrari de rigips..sfatul meu..nu folositi meseriasi din acestia...mai devreme sau mai tarziu va trece vre-un meserias si va va arata toate 'defectele'...mai bine dai un ban si iti faci un lucru bun...de montatori de rigips(apropo Freelender aici pe site ..are mana buna..din lucrarie pe care le are expuse)...si nu carpaci...bafta
dani_condor
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:45
Sc Elfisa cons are solutii pentru oricare din lucrarile:constructii
,renovari,consolidari,amenajari int.si ext,instalatii electrice si sanitare.Preturi rezonabile si negociabile.Garantam prin contracte ferme sau alte proceduri;calitate,seriozitate,termen de executie.
Consultanta gratuita.
Detalii la tel:0722597254 ;email:elfisa@yahoo.com
Elfisa
Postat pe 26 Aprilie 2009 15:32
De la: dragomir, la data 2009-01-18 19:20:47
De la: gabelache, la data 2008-11-20 09:01:28Am cumparat o casa care are denivelari pe aproape toti peretii. Cum as putea sa indrept denivelarile, sau macar sa maschez acest lucru fara sa folosesc rigips sau sa incarc cu tencuiala?
Poate are cineva o idee, poate exista un material care aplicat corect sa ma scape de problema, am incercat sa incarc cu Atlas fill intr-o camera, dar a cazut tot si a trebuit sa renunt la idee.

a trecut ceva vreme de cand ati postat asta.Mai aveti nevoie de inca o parere in plus?


Ce va deranjeaza de fapt? Cu cat mai multe sugestii, cu atat mai bine, nemaivorbind de faptul ca ideile pot fi folosite si de altii.
gabelache
Postat pe 4 Mai 2009 11:11
cine credeti ca e vinovat in urmatoarea situatie?...am montat 2 geamuri termopan pe peretele de la strada care era fisurat pe exterior in dreptul primului geam si prin urmare era deplasat cu aprox 1-2 cm...dupa montaj,s-a vazut ca putin s-a dus peretele... echipa care a montat geamurile a spus ca geamurile sunt puse la boloboc...ok am spus...e de vina peretele...vine o alta echipa sa imi monteze jaluzelele...doream sa refolosesc spatiul destinat cutiilor de la vechile geamuri,sa nu pun cutii pe exterior...dar constatam cu stupoare ca cei care au montat geamurile nu au lasat acei cativa cm ca sa poata circula ruleta caci imi lipisera geamurile de perete...ce i-am injurat...n-am avut alta solutie decat ori sa fac cutiile pe exterior,ori sa ii pun sa demonteze geamurile...a insistat mama si am acceptat in final sa imi montez cutii afara...vin cei de la jaluzele...nu am vrut sa ii las sa imi gaureasca geamurile,dar un vecin mi-a spus ca asa se procedeaza...am acceptat si asta in final desi nu mi-a suras ideea...ma gandeam ca poate intr-o zi nu voi mai dori jaluzele si raman cu geamurile gaurite...era spatiu pana la perete,eu cred ca puteau fi montate si altfel...nu neaparat sa imi gaureasca geamurile...si parca nu a fost de ajuns cat m-am enervat cu geamurile astea...jaluzelele mele stau parca sa cada,dar in directia opusa deplasarii peretelui...cand cer explicatii,mi se spune ca de vina e peretele caci nu e drept...acum ce vina are peretele daca jaluzelele au fost prinse de geam si geamul este pus drept?...nu mai vb de faptul ca la geamul nr 2,bara aceea pe care e montata jaluzeaua da fix in plasa de tantari,iar la geamul nr 1 unde e problema mai acuta cu peretele e montata la vreo 2 cm si stramb...nici atat nu au putut face sa imi monteze uniform jaluzelele la ambele geamuri?...cand am observat,echipa deja plecase...mi s-a ridicat tensiunea...acum cine e vinovat?...tot peretele?...si cand ma gandesc ca am dat 28 milioane pe 2 geamuri...fara reparatii si jaluzele...ma imbolnavesc cand le privesc din strada...nu stiu ce e de facut...vineri mi le-au montat...
kudika007253
Postat pe 2 Iunie 2009 01:14
incerca ceva mai bun
iulian_nenciu
Postat pe 2 Iunie 2009 07:55
l-am sunat pe tipul cu jaluzelele...sa vina sa imi dea explicatii...logice...a spus ca asa un client pretentios nu a avut niciodata...:)
kudika007253
Postat pe 4 Iunie 2009 22:34
solutia pt peretii strambi,prost finisati ar fi urmatoarea:
se ia una bucata mester autohton si se da urmatoarele indicatii, daca acesta nu stie;pentru a indrepta din glet un tavan prost finisat se traseaza cu o ata de trasat din coltul di dreapta pe tavan,pana in cel din stanga .Pe urma de oxid care a ramasa,cu ajutorul unui fier de glet si spaclu,mesteru trebuie sa incarce cu glet pt a indrepta peretii,dar cu grija sa nu depaseasca trasajul caci altfel va strica din nou.Se va proceda asa cu toate colturile strambe. Se face la fel atat pe o latura a unghiului care formeaza coltul,cat si pe cealalta.aceasta ar fi cea mai simpla solutie .
dupa ce colturile au fost indreptateva va ramane probabil o denivelare de la aproximativ 10 - 15 cm spre interiorol peretelui.un meserias bun cu spirit de observatie scapa de aceasta denivelare andreptand o din ferul de glet,dar cel mai indicat ar fi sa se traga pe ea cu ajutorul unui dreptar chiar si de 2 m.dupa ce s a incarcat cu glet.
astfel atat colturile cat si peretii vor scapa de valuri
dragomir_iulian
Postat pe 13 Iunie 2009 16:17
a...era sa uit mare atentie la cumpararea matyerialelor;
1 pana la ce grosimea maxima se poate ancarca sisuprafetele pe care adera materialul
dragomir_iulian
Postat pe 13 Iunie 2009 16:29
buna.UNde gasesc la noi polimer "bonding agent"?
ra_condo
Postat pe 11 August 2009 11:31
Buna!
Foarte probabil la un centru cu materiale de constructii.
O idee! Poate ca aracetul romanesc daca mai exista ar fi suficient. Nu strica o incercare la un colt jos fara mult trafic.
Daca adera la suprafata existenta atunci poate fi folosit.
Succes!
cde
Postat pe 11 August 2009 14:47
dani
eu vreau sa fac o magazie, pereti osb, la exterior lambriuri pvc la interior vata si rigips. e corect din punct de vedere al izolatiei?
condo001416
Postat pe 11 August 2009 15:21
am uitat sa spun ca e pe structura metalica
condo001416
Postat pe 11 August 2009 15:23
DACA VREI O SOLUTIE FARA A MAI "INCARCA PERETI" ACCESEAZA:
http://stucco-gallery.blogspot.com
DACA ITI PERMITI , MERITA!
POTI TRANSFORMA CEVA GROAZNIC IN CEVA MIRIFIC!
iuli71
Postat pe 11 August 2009 16:57
ceresit ct 126 apoi ct127 inainte de aplicare se decapeaza f bine suprafata apoi se amorseaza dupa care se trece la aplicarea gletului succes
danuntu_06
Postat pe 11 August 2009 19:25
Buna seara

Se mai poate termoizola cu fibra de celuloza. Este ecologica.
Succes
valy2
Postat pe 12 August 2009 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apa calda 1 De la: kudika_22450 1 Decembrie 2012 07:39
i need help... 11 De la: justforfun84 20 Decembrie 2011 13:59
soba cu petrol 11 De la: barta_andras 28 August 2013 05:13
casa la tara 28 De la: 22 Februarie 2014 14:33
Prietena mea rea si certareata 37 De la: zmeu 13 Ianuarie 2012 12:01