Setari Cookie-uri

mobila lucioasa

posed o mobila mai veche luciosa ,nu doresc sa ma despart de ea,dar vreau sa-i schimb culoarea ,sau sa-o fac mata.Are cineva o idee despre asa ceva?Multumesc
alexa56
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:23
Se poate. Dar din cate stiu eu, costurile unei asemenea transformari sunt mari. O clienta a avea o mobila de genul acesta, foarte frumoasa, care trebuia reconditionata. Dupa evaluarea costurilor am ales o alta mobila, noua.
In asemenea cazuri, lacul trebuie dat jos cu ceva solutie speciala si pe alocuri smilgheruita. Abia apoi se rebaituieste/ lacuieste. Merita asemenea investie doar daca mobila este veche, care are o anume valoare.
nina_ciuciuc
Postat pe 24 Ianuarie 2010 09:25
Se poate sa transformi mobila lucioasa in mata,daca ai timp si rabdare.Trebuie data cu smirghel fin,de mobila.Te poti opri dupa ce s-a dus luciul sau cand apare nuanta curata a lemnului.Dupa care aplici o culoare sau dai cu lazura(exista in mai multe variante)Totul tine de curaj si rabdare,dar poti face treaba asta singura.Succes!
anca_st2000
Postat pe 24 Ianuarie 2010 09:56
P.S.Costurile in cazul in care te incumeti sa faci asta singura nu sunt de speriat:smirghelul,pensule,vopseaua ,lazura,pensule:max 200 Ron.Depinde de unde le poti cumpara.
anca_st2000
Postat pe 24 Ianuarie 2010 09:59
buna daca doresti idei le poti gasi si pe siteul de mobila www.danymob.page.tl eventual iti las si un nr de tel: 0765478510.Va doresc o zi buna.
sora_flory
Postat pe 24 Ianuarie 2010 10:53
trebuie aplicat un strat de lac mat aplicare trebuie facuta pri pulverizare cu pistolul si se poate schimba culoarea folosind baituri
condo002981
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:57
Corect......de obicei mobila din lemn masiv merita sa fie reconditionata
proiectarescari
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:58
lucram in acest domeniu
condo002981
Postat pe 24 Ianuarie 2010 13:00
Depinde daca e furniruita,baituita,bait de apa sau de lac,lac nitro,poliesteric,etc.Deci in nici un caz cu pensula.trebuie un meserias,care cunoastetehnologia mai veche.Inprincipiu, daca se vrea aceiasi culoare, se degreseaza cu hartie abraziva,egalizator,etc si se poate aplica numai cu pistolul un lac mat sau semimat.E de lucru!
ovideo
Postat pe 24 Ianuarie 2010 13:37
Nu ai precizat din ce material este confectionata mobila:lemn masiv, lemn de esenta inferioara furniruit cu furnir de lemn sau este o mobila din PAL furniruit cu furnir de lemn.Iar in anii din urma cele mai multe mobile de serie sunt din PAL acoperit cu o folie plastifiata care imita lemnul. Din ce perioada este mobila ta?
Trebuie sa intrebi un tamplar de mobila care sa identifice tipul finisajului "lucios" si care poate sa-ti explice ce etape ai de parcurs si cu ce substante poti finisa mobila. Dupa aceea te apuci de lucru singura deoarece este o munca migaloasa si de durata (in cazul cand doresti sa obtii un finisaj impecabil)si un meserias cere o suma atat de mare incat e mai rentabil sa cumperi o mobila noua.
Asa cum s-a spus mai sus, poti sa cumperi masina de slefuit electrica si pistol de vopsit care vor micsora mult timpul de lucru si iti mai pot fi de folos si altadata.
Spor la lucru!
Mihaela09_condo
Postat pe 24 Ianuarie 2010 15:43
asa cum este specificat mai sus. depinde foarte mult din ce anume este mobila , lemn masiv furniruita , etc , iar cel care zicea ca pal acoperit cu o folie de plastic , acea tehnologie sa folosit mai mult pentru partile interioare , iar pe suprafete sa folosit in preponderenta furnir de diferite calitati.
in principiu unul care vrea sa te jupoaie de bani o face intentionat . Materialele care trebuie foliosite sunt urmatoarele :hartie de slefuit pentru a da jos stratul de lac care poate fi mitrocelulozic sau poliuretanic si nici intr-un caz pe baza da apa ( acest tip a aprarut mai tarziu) , harttie de slefuit de granulatie de 80- 100 , ca trebuie facuta slefuire grosiere ca ai ceva de dat jos, apoi daca sunt diferente de culoare mari in furnir trebuie facuta egalizarea culorii care se face cu un bait usor , dare vrei sa o faci mai inchisa la culoare decat initial atuncea dai baitul pentru a rezulta culoarea dorita , dupa care se face o slefuire fina cu granulatie de 180- 220 pentru taia pori care sau ridicat si nu a lua ciloarea care tocmai sa dat, dupa care se aplica lacul ( de preferat acuma de apa ca este mai ok ) in funcite da cum vrei sa iasa : mat, semimat, semilucios, lucios sau lucios oglinda. Aceasta lacuire este de preferabil sa se faca in 2-3 straturi pentru a asigura o protectie cat mai buna a mobilei .Dupa calculele mele nu ar trebuie sa te ajunga mult de 200-300 ron,daca o faci singura si se poate aplica si prin pensulare dar trebuei sa ai grija sa nu faci urme si sa nu se scurga lacul . De preferabil sa se dea cu la si bait panoul culcat .
Bineinteles pentru aceasta ai nevoie de mult timp si de rabdare pentru a iesi cum trebuie.
eventula cand slefuiesti trebuie sa faci si mici reparatii ca asa se intampla de obicei .
mirela2iulian
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:22
gandestete bine sa matuiest sant multe soluti prin care o pot face ,dar nu uita ce varsta are mobila. nu totdeauna se potrivesc modificarile noastre cu stilul mobilei .deci pe scurt inchipuiti un ROLLS ROYCE in culoarea portocalie sau roz.. deci tre sa fi sigur ca va potrivi ce doresti sa faci..scuze daca am fost prea dur ,dar aceasta este un lucru inportant mai ales daca intra in categoria antica ,pierde valoarea.mult succes.
condo000128
Postat pe 24 Ianuarie 2010 21:20
buna seara dac doresti sa primesti mai multe informatii detalii despre mobila lucioasa iti pot lasa un nr de tel; 0765.260.374 sau un web site: www.danymob.page.tl
sora_flory
Postat pe 25 Ianuarie 2010 00:24
varianta usoara
ia legatura cu un atelier care reconditioneaza mobila si du un sertar sau o usa aceasta trebuie degresata slefuita cu un abraziv fin si sa o lacuiasca cu un lac mat nitrocelulozic daca nu se intampla nimic adica daca pelicula este ok poti sa faci la fel cu toata mobila
daca insa pelicula se strange sau face niste cratere atunci te duci pe varianta grea cu multa manopera si scumpa in sensul ca trebuyie decapat tot lacul de pe mobila cu decapnat de mobila este o pasta care ataca pelicula de lac apoi se slefuieste cu abraziv granulatie 120 apoi 150-180,si apoi se reincepe tehnologia de finisare ca la un produs nou.
Este un proces dificil si costisitor dar pentru o mobila veche se merita absolut toti banii.
luminitagrigoriu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 09:48
Aveam si eu un bufet vechi foarte frumos, cu furnir de trandafir lacuit, dar care necesita pe suprafete relativ mari inlocuirea furnirului. Nu aveam de unde sa iau asemenea furnir ( si nici nu-mi placea) si apoi mai si voiam sa pictez pe ici pe colo cite ceva. Asa ca am smirgheluit toata suprafata pina s-a luat luciul ( asta dupa ce mi l-a reparat un timplar), am dat de doua ori cu un bait de apa (cu pistolul)- s-a uscat intr-o zi,am pictat buchetele de flori, apoi tot cu pistolul am aplicat un verniu usor de lac mat. A iesit super. Pun acum o si o poza in albumul meu ( o voi boteza bufet cu flori)
Bafta!
sonutz
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:49
multumesc prietenilor din comunitatea,,Condo"voi pune in practica ideile primite,sunteti foarte prompti.Super
alexa56
Postat pe 26 Ianuarie 2010 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ref. proiect de gaze.. 2 De la: condo003643 13 Aprilie 2010 17:47
BUNA TUTUROR 8 De la: Ionutz_Dan_1 20 Februarie 2014 10:29
Firme care se ocupa de autorizatia de construire 18 De la: andrei_mariancatalin 11 August 2011 21:00
concurs 1 De la: popflorica_2007 12 Martie 2009 13:56
tencuiala lut 1 De la: bolondlany 11 Februarie 2010 12:19