Setari Cookie-uri

PANOURI SOLARE

miam facut o casa si sint in stadiu de a ma gandi la incalzire ,am hotarat sa fac incalzirea prin pardoseala cu centrala pe curent ca nu am gaze si sa aduc gaze ma costa vreo 270 milioane lei pana in fata porti si am zis pas de aceaa am ales sa treac pe curent de acea intreb daca are cineva panouri solare si daca se merita ,cam care ar fi costurile cu totu [montaj si tot ce trebuie],te ajuta sa faci o economie sau nu ce ziceti ,va multumesc
tel 0766696630 marian
marian_valeanu22
Postat pe 21 Martie 2010 20:59
Salut,

In primul rand trebuie sa te intersezi in cat timp se preconizeaza ca vei putea beneficia de un bransamet la reteaua de gaze. De ce spun asta ?
Deoarece centrala electrica este deosebit de scumpa in exploatare si vei observa acest lucru in factura de energie electrica. Faptul ca optezi pentru o incalzire in pardoseala nu iti aduce niciun avantaj din punct de vedere al consumului, ceea ce s-ar intampla in cazul unui cazan pe gaze in condensare.
Un alt aspect ar fi ca centralele electrice ce se gasesc in acest moment pe piata romaneasca stau foarte prost la capitolul automatizare, iar instalatiile de incalzire in pardoseala sunt destul de pretentioase din punctul acesta de vedere. Situatia se complica si ma i mult daca in ecuatie intervin si panourile solare.
Sfatul meu este sa incerci sa faci un proiect de instaltii, deoarece ceea ce doresti tu nu se face dupa ureche. Un astfel de proiect de incalzire/climatizare + sanitare e in jur de 200 de euro.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca ai nevoie contacteaza-ma !
Dan_Alex
Postat pe 8 Mai 2010 19:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ref.casa nora 1 De la: condo001454 11 August 2009 19:29
Vase decorative de ceramica 27 De la: kudika_1043751 25 August 2022 18:09
covoare din blana naturala 4 De la: attyfo 25 Februarie 2011 12:49
Sa cumpar un apartament acum? 29 De la: 12 Martie 2015 11:19
Caut o solutie pentru incalzirea unei garsoniere? 1 De la: kudika092259 1 Februarie 2011 21:49