Setari Cookie-uri

Bucatarie traditionala

Mie imi place foarte mult stilul de amenajare traditional. Doresc sa imi reamenajez locuinta si pentru bucatarie ma gandeam la mobilier rustic. Puteti sa-mi spuneti unde pot sa gasesc astfel de mobilier la un pret acceptabil?
maria_ene
Postat pe 1 Iulie 2008 16:51
Depinde Maria ce fel de mobilier rustic preferi in sensul ca , eu ti-as propune (in limita posibilatilor financiare) sa apelezi la o mobila decorata pictata manual cu finitura de ceara care-i sa-i confere un aer de rustic-vechi si fresh in acelasi timp !:)
syriana2006
Postat pe 11 Iulie 2008 15:23
sassel
Postat pe 23 Iulie 2008 16:58
Buna! Si eu imi doresc o mobila de genul asta, asta e exact ce caut acum !!! Problema e unde gasesc asa ceva ? Ai idee? M-ar interesa genul ala de mobila traditionala, ca pe vremea bunicii, antichizata, pictata sau ne-pictata, invechita sa fie, patinata, dar bine finisata si lucrata, cred ca stii ce vreau sa spun. daca stii vreo adresa de site sau vreun telefon de la o firma de mobila care sa faca asa ceva, trimite-mi si mie, mersi mult, cu bine,
cristina
criscris7
Postat pe 15 Septembrie 2008 22:26
La Mobexpert este modelul Michela. Gabi 0720 333 994
gabi27_condo
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:02
Buna,
Eu am achizitionat recent mobila de bucatarie dorita, intra pe google si cauta mobila de bucatarie poloneza, vezi mobila monika ori alte modele. Eu sunt f. multumita mai ales ca sunt f.bine lucrate. Nu te grabi, cauta si abia atunci cumpara. O zi buna
evrikkaro
Postat pe 24 Septembrie 2008 09:15
mobila poloneza? in nici un caz... nu recomand nimanui...eventual celor care isi schimba anual mobila din casa
feeleco
Postat pe 4 Noiembrie 2008 14:35
salutare criscris7! imi pare rau ca numai acuma am vazut ca te intereseaza genul de mobila rustica ! te pot ajuta ! te rog sa ma contactezi la nr . de tel . 0788.835.206 Angela , e-mail : melooky_design@yahoo.com . noi produc mobila . Astept sa ma contactezi ! te pup !
syriana2006
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:16
nu doresc sa te contrazic, dar eu am cumparat mobila pentru sufragerie acum 2 ani si sunt f, multumita, iar anul acesta am cumparat mobila de bucatarie. Sunt tare multumita, iar la anul doresc sa imi cumpar si dormitor tot polonez
evrikkaro
Postat pe 6 Noiembrie 2008 08:25
ma rog...producatorii de mobila stiu de ce ...conteaza ca tu esti multumita...poate mai exista si exceptii
feeleco
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:36
Buna,daca inca mai cauti mobila de bucatarie iti recomand deco Kubik care are inclusiv mobila traditionala din lemn,toata lucrata in Italia.Calitatea este exceptionala dar daca cauti calitate asteapta-te si la preturi mai mari.Ii gasesti la Sphera(la razoare)stand 22 Bafta
ellait69
Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:02
Iti poti face pe comanda, nu trebuie sa cumperi de-a gata.
money_catcher_condo
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:18
trebuie sa ajungi direct la producator de astfel de mobilier clasic si in Bucuresti nu prea stiu .In Bucuresti in general sunt comercianti de acest gen de mobilier bine nu mai spun ca il cumpara de la fabrici din tara si spun ca este adus din italia(ex cavio)fabricile sunt ori in ardeal ori in moldova
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:13
Mobexpert
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:30
pentru mobila pictata manual cineva pe un alt site despre mobila (in general sau ...nu mai stiu exxact) a dat un site al unora din sibiu care fac mobila pictata manual de la scaune la dulapuri ....bucatarii ...mi se pare chiar si dormitoare...orice...incercati sa-l gasite...chiar faceau lucruri f frumoase
andrac81
Postat pe 3 Februarie 2009 07:25
am vazut mobila facuta la sibiu.e frumoasa da parca prea colorata...poate cand mai trece patina timpului se mai atenueaza culorile aprinse..
nu prea merge nimik pe langa ea..nu stiu cum poti asorta un frigider sau o hota..trebuie sa cauti,parerea mea, ceva in care sa poti imbina vechiul cu noul,sa poti aduce ceva noutati fara sa faca nota discordanta.
viocris_2005
Postat pe 3 Februarie 2009 09:58
Sora mea si-a cumparat o mobila de bucatarie traditionala, cu patina de vechi de la Black Red White. Si-a pus un parchet care imita dusumeaua, o lustra tip sfesnic, perdele gen panza topita cu ciucurasi de la Bricostore, arata chiar super.
hairpin
Postat pe 3 Februarie 2009 12:24
si eu mi-am dorit o bucatarie traditionala,adica,rustica.am cochetat cu ideea de mobilier pictat,dar am renuntat,din motivele pe care le-a enumerat cineva mai sus.am mers pe mobilier nepictat,din lemn de rasinoase,cu ceva elemente strunjite,(picioarele mesei,scaunelor,ceva grilaj la polita,..)fara inoxuri la vedere,..linguri de lemn intr-o strachinutza,etc.eu am achizitionat piesele de mobilier dintr-un mag secondhand,aduse din germania,dar stiu ca se fac si la comanda,era un producator la suceava,nu mai stiu firma,dar are pagina pe net,..si mai era in judetul brasov intr-o comuna.poti sa pui niste perdelute de in cu dantela lucrata manual si alte bibiluri care depind de imaginatie,nu prea mult,sa n-o incarci,mai ales daca ai spatiu mic.
prosit_condo
Postat pe 3 Februarie 2009 12:36
De la: luminitagrigoriu, la data 2009-01-23 17:13:20trebuie sa ajungi direct la producator de astfel de mobilier clasic si in Bucuresti nu prea stiu .In Bucuresti in general sunt comercianti de acest gen de mobilier bine nu mai spun ca il cumpara de la fabrici din tara si spun ca este adus din italia(ex cavio)fabricile sunt ori in ardeal ori in moldova



din pacate te contrazic cel putin in cazul meu. Iti propun calitate 100% facuta integral in Italia la Bolzano.Unde mai pui ca e si lucrata manual...
ellait69
Postat pe 3 Februarie 2009 15:22
dar cine ti-a spus ca calitatea nu este 100% totul este super numai ca cu lemnul din romania si forta de munca din romania uitate pe siteturile de la firmele care le-am scris sau intra in magazinul cavio din bucuresti si iti vor spune ca marfa este facuta in italia si eu iti dau producatorii lor din romania la fel accademia del mobile sau le fablier nici unii nu recunosc ca fac marfa in romania la fel eu fac mobila pentru italia si pun pe direct etcheta producatorului din italia nu trebuie sa apara nicaieri ca este facuta in romania la fel mobila care se duce in rusia trebuie sa aiba etichete ca este facuta in italia si nu in romania.
In componenta acestui tip de mobilier numai lemnul este din tara resul totul este adus din italia asa ca nu baga mana in foc pentru ce ai tu acasa am intalnit clienti care si-au adus mobila din italia si cand au venit in fabrica unde lucram si au vazut mobila.Nu ai idee cata mobila se face in romania pentru italia

da intradevar si cu finisaje super lucrate manual .
luminitagrigoriu
Postat pe 4 Februarie 2009 16:29
Bravo Luminita! asa te vreau !asta vroiam sa explic si eu o data , pe forum despre mobila italiana facuta in romania ! Ma bucur ca ai fost mult mai explicita si sper ca inteleasa de multi de pe forum !
syriana2006
Postat pe 4 Februarie 2009 19:45
buna seara!daca ai o bucatarie mare, merita sa achizitionezi o asa bucatarie.
O seara placuta
evrikkaro
Postat pe 4 Februarie 2009 20:06
cel mai mult ma deranjeaza snobismul sau mai nou spus fitele unora care nu isi cumpara mobila decat daca este facuta in italia sau adusa din india ,etc si dau o caruta de bani cand pot cumpara aceasi mobila la 1/2 de pret sau mergeti in anumite magazine branduri italiene unde vanzatoare nu recunoaste ca marfa este facuta in romania .
luminitagrigoriu
Postat pe 5 Februarie 2009 17:13
eu zic sa cauti prin reviste sau pe net un model care sa-ti placa si apoi sa ti-o faci cum iti place tie si dupa marimea bucatariei tale .... daca o cumperi gata facuta parca nu e la fel....
rocsanyk3
Postat pe 11 Februarie 2009 01:13
sunt tare curioasa,cum de ti s-a permis sa postezi rahatul asta aici!?
prosit_condo
Postat pe 11 Februarie 2009 16:26
Incredibil!!! Cred ca nu vei gasi niciun prost pe-aici, s-au dus vremurile cu Caritas.
hairpin
Postat pe 12 Februarie 2009 15:05
feeleco
Postat pe 12 Februarie 2009 15:13
Buna tuturor ! si buna sa va fie tensiunea arteriala ! - Cei ce doresc mobilier rustic, pentru o bucatarie traditionala, sau mai de la tzara, puteti merge insatele romanesti, si sa va targuiti cu oamenii din sat, precis se gasesc citeva piese... un credentz, o satlajie, suport de lemn pentru "fedieu" =( capac de oala ), etc, neaparat trebuie sa agatati de pereti tot felul de blide si stergare, de la targurile mestesugaresti , puteti sa va luati oale de lut, boluri si castronele etd. Bafta multa !
radupascovici
Postat pe 13 Februarie 2009 10:36
uite ca si amenajarea bucatariei este un subiect interesant.Mai ales ca in amenajarea casei, c-am in faza asta suntem. Am pus gresie pe pereti de culoarea lemn-cires pentru ca se curata usor. si mi-ar place ceva traditional. Acum am o mobila din asta poloneza alba, dar eu stiu.... as vrea ceva mai aerisit cu mai multe "stalajuri" fara neaparat usi si dulapuri inaltate pe pereti... Voi urmari subiectul!
y_spria
Postat pe 13 Martie 2009 21:45
mobilierul pictat nu prea merge in bucatarie pen ca in bucatarie trebuie mult mobilier iar pictura il incarca .Daca-l intrebati pe prietenul google despre rustic o sa va dea multe saituri cu firme de amenajari in tipuri diferite de rustic.Rustic de taran sarac cu scanduri departate,rupte(loghouse),rustic ca la bunica(royaldeco),rustic artistic din lemn cu noduri,rustic din lemn stil cabana cu scanduri groase,cioplite
In privinta electrocasnicelor se pot gasi solutii rezonabile.Cei de la pyramis au un model cuptor"rustic grafit" si hota si chiuveta din tr-un material ce imita piatra,frigiderul poate fi incorporat,parchet de pluta(Kromston)baterie chiuveta se gasesc in stil retro...

Postat pe 20 Aprilie 2009 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Incalzire prin pardoseala 247 De la: mihai_mateescu 28 Aprilie 2015 14:26
Pret cinstit pentru mobilier din pal 17 De la: ergomob 11 Mai 2011 12:32
camera pentru 2 baieti 11 De la: cirmos79 7 Mai 2010 00:54
Etapele zugravirii unui apartament 20 De la: deliaoltean_condo 21 Noiembrie 2016 10:22
Cristale Feng Shui 8 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:33