Setari Cookie-uri

termoizolatie

am o problema.....am termoizolat apartamentul in care stau toamna trecuta iar in iarna aceasta a aprut o problema pe care pana acum no o aveam si anume imi apare mucegai la partea de jos a peretelui...mai exact la imbinarea dintre perete si pardoseala (placa de beton) si urca cam 10 cm pe perete. Mentionez ca peretele pe care l-am izolat este la et 1 intr-un balcon neinchis iar termosistemul l-am facut cu polistiren F20 de 8cm.....poate ati mai intalnit problema si aveti ceva sfaturi ....PS. inainte de a izola peretii nu aveam problema asta ...i-am izolat sa fie mai 'cald' si sa fac ceva economie ...si am dat in altele
Multumesc.
CRISTI_ZCD
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:32
Sistemul de termoizolare a fost aplicat pe interior sau pe exterior? Aveti ferestre tip termopan?
Mihaela09_condo
Postat pe 7 Aprilie 2010 05:33
buna,
dupa cele spuse de dvs, nu ar trebui sa aveti probleme cu mucegaiul, dar poate fi o greseala de instalare a polistirenului. el trebuie sa ETANSEZE suprafata, iar gaurile si rosturile ar fi trebuit acoperite cu spuma PU, nu cu glet sau mai stiu eu ce au folosit. manopera este cea mai importanta la polistiren. Plus, betonul asimileaza apa, indiferent de forma ei chimica, astfel incat o evacueaza pe unde gaseste spatiu.
sfatul meu e sa contactati firma ce a executat lucrarea ca sa constate defectul din manopera si sa il repare.
succes!
contact_izohaus_ro
Postat pe 22 Aprilie 2010 15:11
da mia m dat seama cei de facut nu sant un bun meserias dar lucrez in domeniul, da placa jos din nou, si unde tia aparut mucegai darama pana la caramida, si an continutul de tencuiala pui un pliculet apa stop, amarsezi bine anainte si tencui si pa urma pui placa si credema nu vei avea nimic, uite mess meu drivecristinel@yahoo.com si te voi mai ajuta
crsvolvo
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:44
da ce tip de teropan ai poti sami spui macar firma termp, si daca este cum stiu eu poti sa o pui si pa mama tot vei avea mucegai
ptr ca el din fabrica facut an asa fel sa nu permita aerul circular mater proasta facuta de MADE IN CHINE, credema nu fac misto, cel mai sigur darama pana la caramida si tencuie cu un pkliculet ap stop, in comp, si interior si ext, si pa urma pune placa de 0,2 in interior si ext de de 0.5extrud, nu vei mai aveaa nimic, la camera la usa ta sa fie din lemn nu termopan cea din cam unde ai geamul ok daca mai ceva lamurii mess;drivecristinel@yahoo.com
crsvolvo
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mocheta 15 De la: catalinadesign 23 Ianuarie 2013 13:32
Plante in apartament 26 De la: ady_suboxon 4 Ianuarie 2010 09:59
Renovare cu var lavabil 2 De la: gygy 18 Iulie 2010 22:38
casatorie peste granitze 1 De la: metal_dacy 13 Iulie 2009 10:42
intretinerea gazonului rulou 6 De la: condo000151 7 August 2009 12:33