Setari Cookie-uri

se poate izola casa cu poliester extrudat?

as vrea sa izolez casa ce ziceti ,cu poliester extrudat ca are densitatea mai mare si se imbina si mai bine si am inteles ca daca pui de 5 este echivalentul la 15 cm de expandat
maultumesc
marian_valeanu22
Postat pe 1 Mai 2010 23:13
De la: marian_valeanu22, la data 2010-05-01 23:13:27as vrea sa izolez casa ce ziceti ,cu poliester extrudat ca are densitatea mai mare si se imbina si mai bine si am inteles ca daca pui de 5 este echivalentul la 15 cm de expandat
maultumesc
Diferenta intre cele doua tipuri de polistiren, ca si capacitate izolanta, este foarte mica. Fiindca ati inceput cu o comparatie in functie de grosime, un polistiren extrudat cu grosimea de 5 cm nu echivaleaza ca si capacitate izolanta cu 15 cm ci cu maximum 7 cm grosime de polistiren expandat. Ceea ce le diferentiaza intradevar intr-o masura mai importanta sant rezistenta la umiditate si rezistenta la compresiune, unde polistirenul extrudat este mai rezistent. Si nu in ultimul rand le diferentiaza si pretul, cel extrudat este mai scump decat cel expandat, diferenta este destul de importanta.
MIKE_condo
Postat pe 2 Mai 2010 01:49
De la: marian_valeanu22, la data 2010-05-01 23:13:27as vrea sa izolez casa ce ziceti ,cu poliester extrudat ca are densitatea mai mare si se imbina si mai bine si am inteles ca daca pui de 5 este echivalentul la 15 cm de expandat
maultumesc

salut,eu am o firma de constructii si sfatul meu este sa pui polistiren F16 de 10,adeziv weber p 50 sinu o sa ai probleme,daca doresti ma poti gasi la tel 0740687692 si am sa-ti dau mai multe detalii
condo003386
Postat pe 2 Mai 2010 07:55
daca doriti sa va izolati casa cu cel mai bun produs de pe piata la ora actuala, atunci trebuie folosita spuma poliuretanica. Va spun din studiul facut de UE ca spuma are cel mai mic coeficient termic (0,020 w/mk), deci este cel mai bun izolant termic. pentru o casa tipica (250mp) izolatia va ajunge undeva la 3000 euro, stratul este de 3 cm (spuma PU rigida celule inchise) iar timpul de executie este 1 ZI. Garantia materialului si a executiei este de 50 ani. Analizati aceste aspecte si comparati-le cu ceea ce va ofera polistirenul si luati decizia corecta. Trebuie sa mentionez ca spuma, pe langa ca izoleaza la nivel molecular este hidroizolanta, antifonica si impermeabila. Plus ca este antifoc si ecologica 100%.
Va doresc succes!
contact_izohaus_ro
Postat pe 7 Mai 2010 15:03
De la: contact_izohaus_ro, la data 2010-05-07 15:03:50daca doriti sa va izolati casa cu cel mai bun produs de pe piata la ora actuala, atunci trebuie folosita spuma poliuretanica. Va spun din studiul facut de UE ca spuma are cel mai mic coeficient termic (0,020 w/mk), deci este cel mai bun izolant termic. pentru o casa tipica (250mp) izolatia va ajunge undeva la 3000 euro, stratul este de 3 cm (spuma PU rigida celule inchise) iar timpul de executie este 1 ZI. Garantia materialului si a executiei este de 50 ani. Analizati aceste aspecte si comparati-le cu ceea ce va ofera polistirenul si luati decizia corecta. Trebuie sa mentionez ca spuma, pe langa ca izoleaza la nivel molecular este hidroizolanta, antifonica si impermeabila. Plus ca este antifoc si ecologica 100%.
Va doresc

succes!


da dar merge finisajul normal,se poate face fata dreaqpta
marian_valeanu22
Postat pe 9 Mai 2010 22:57
se poate folosi perlitul expandat, are acelasi coeficient de transfer termic ca polistirenul expandat, e permeabil si ecologic, nu ca polistirenul, care nu este nici ecologic si nici sanatos.
vladoius
Postat pe 16 Mai 2010 07:45
iar despre spuma poliuretanica, e scumpa, se pune in strat cu diferente de grosime mare dupa care trebuie barbierit, o nenorocire.
vladoius
Postat pe 16 Mai 2010 07:48
multumesc mam mai lamurit ,am ramas la poliesterul expandat de 10 cm acum om vedea
ori cum multumesc tuturor ,acum sa vedem ce vopsea iau pentu exterior
marian_valeanu22
Postat pe 16 Mai 2010 23:38
1) Polistirenul extrudat: a)are densitate mai mare decit cel expandat, deci capacitatea de a izola este mai redusa. (cca 20-25cm extrudat = 10-15cm expandat)
b) are celulele uniforme si inchise, deci acest material nu este permeabil la vapori in comparatie cu cel expandat care este permeabil si chiar retine apa
c) are o rezistenta la actiuni mecanice semnificativ mai buna decit cel expandat

deci:
A)La pereti se utilizeaza polistiren EXPANDAT ca:
-este permeabil la vapori
-izoleaza mai bine
B)La terase, pardoseli si socluri, se utilizeaza polistiren EXTRUDAT ca:
- este impermeabil (nu se imbiba cu apa)
- are o rezistenta mecanica buna (se poate calca pe el...etc)
nelumihutiu
Postat pe 19 Mai 2010 11:35
salut!
nu cunosc amanunte in ce priveste izolarea cu spuma, dar ma indoiesc ca este ecologica, iar in ce priveste garantia celor 50 de ani...? ar fi trebuit sa fie omologata prin anii '60 ca sa putem vorbi de o asemenea durata de viata. Eu am izolat parterul si etajele cu expandat de 5. Pe partea de nord am pus de 10. Partea de demisol in primii 2 ani de la constructie nu a fost izolata. Fiind diafragma, deci pereti de beton, incaperile erau destul de reci, iarna nu puteam ridica temperatura peste 14 grade, indiferent de temperatura din calorifere. Dar! In al 3-a an, am facut termoizolatia cu extrudat, atentie - de doar 3 cm Styrodur (culoare fistic si placa are niste striatii!) E in jur de 3 mil. pachetul, l-am luat de la Brico pt. ca aveam anumite facilitati, dar probabil ca poate fi achizitionat si din alta parte mai ieftin. Pot spune ca in iarna urmatoare am avut rezultate pozitive. Puteam sa duc temperatura pe la 22 de grade in conditiile in care nu faceam prea mare caldura, camerele nefiind locuite. Dar! Atentie la modul de aplicare! Am mentionat ca aceste placi au niste striatii, in timp ce altele, tot de extrudat au suprafata fina, fara nici un fel de striatii, fapt care le impiedica aderenta la suportul pe care sunt aplicate, deoarece adezivul nu prizeaza corespunzator. Modul de aplicare a adezivului! Nu acceptati prinderea cu ''mamaligi'' sau ''chiftele''. Cel mai bun mod este cel de aplicare cu gletiera pe toata suprafata de contact. Consumul este acelasi, prin urmare nu acceptati metoda cu prize. De asemenea, atentie la dibluri, si obligatoriu aplicati un diblu pe mijlocul placii. Adezivii cei mai buni sunt cei de la Weber (mai scumpi) si Baumit-Duocontact, nu Baumix. O ultima recomandare ar fi ca dupa realizarea termosistemului sa aplicati si tencuiala decorativa. Eu am stat 4 ani fara vopsea si a crapat stratul de adeziv care fusese aplicat cu plasa peste polistiren. Intra-devar nu se lucrase cu Weber sau Baumit. Dar expunerea la intemperii nu e un lucru bun. Prin urmare a trebuit sa mai aplic o mana de Baumit-Duocontact pentru repararea fisurilor si apoi am aplicat voseaua. Succes!
condo003946
Postat pe 27 Mai 2010 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Autorizatie santuri pt. instalatia electrica 1 De la: ddaas 13 Noiembrie 2009 12:04
Constructie sigura, dar si ecologica? 3 De la: arh_Adina_Rusu 25 Martie 2014 15:07
Executam Constructii ( echipa serioasa ),zone Bucuresti 3 De la: kudika481077 4 Decembrie 2011 12:22
Constructie structura metalica panouri termoizolante 30 De la: kudika502910 1 Februarie 2012 19:07
piramida 4 De la: Mihaela09 25 August 2009 22:03