Setari Cookie-uri

Miros ciudat mobila

Salut,
Acum ~ 7+ ani a fost achizitionat mobilier pentru un dormitor;
~ 3 ani nu a fost nici un fel de problema;
Dupa un timp mobila a inceput sa emane un miros ciudat, amarui, imputit...
Curios este faptul ca daca te apropii de mobila mirosul nu vine de nicaieri...
Daca usile dunt inchise si nu este trafic in camera totul e ok;
Este un fel de miros cu detector, cand este miscare parca se impute mobila...
A fost super, mega, ultra aerisita camera insa mirosul dispare si apare dupa pofta lui;
A mai patit cineva asa ceva?
Aveti vreo idee ce ar putea sa fie?
De aruncat nu vreau sa o arunc pentru ca arata si se tine prea bine...
De dat cuiva iar nu se poate pentru ca ar putea sa para bataie de joc...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
rav2000ro
Postat pe 19 Mai 2010 23:26
Ar trebui eliminate si alte posibile cauze:
1)daca se poate sa muti dulapul si sa verifici peretele, poate sunt infiltratii, mucegai
2)sa verifici si pardoseala sub dulap si sub pat
3)sa verifici hainele-poate a ramas ceva degradabil prin vreun buzunar
kerria
Postat pe 22 Mai 2010 16:16
cu mirosul am patit-o si eu..am ajuns sa golesc dulapul..am scos toate hainele afara..si ce sa vezi..isi facuse lacas un gandac ..care pute..l-am omorat..am spalat toate hainele din nou..si nu mai am nici un miros..
concluzie..nu dulapul e de vina..ci vre-un locuitor nedorit
erika9
Postat pe 24 Mai 2010 09:14
Tin sa mentionez sa parchetul a fost schimbat, peretii varuiti...
rav2000ro
Postat pe 24 Mai 2010 11:51
nu o fi ramas vreun "nene" incuiat acolo cand ati sunat la usa?
condo003933
Postat pe 25 Mai 2010 17:35
lasand gluma, ma gandesc daca e posibil sa fie igrasie in spatele lui si sa miroasa mai puternic atunci cand ploua sau iarna
condo003933
Postat pe 25 Mai 2010 17:38
Igrasie nu este pentru ca a mai fost scoasa mobila din camera si verificat si nici nu conteaza anotimpul, au fost spalate toate lucrurile si curatat interiorul / exteriorul...
Poate a mai avut cineva o problema asemanatoare...
Am auzit de la cineva o varianta ca ar putea sa fie cleiul imbinarilor de vina :|
rav2000ro
Postat pe 26 Mai 2010 15:09
multe panori din pal melaminat folosesc rasini alchidice foarte periculoase. de aceea trebuie facuta foarte atent diferenta intre mobila certificta E1 si restul de mobila facuta de regula prin garaje.
Nu spun ca acesta ar fi cazul descris aici. trag doar un semnal de alarma.
romobila
Postat pe 29 Mai 2010 10:17
imi pare rau pt tine. Iti spun eu ce ai. Mobila ta este facuta si din MDF (sau numai din MDF.) Adica...daca MDF-ul prinde umezeala (care tu poti sa nu o sesizezi) mobila incepe sa puta a soarec mort si numai cand este miscare se simte mirosul. Ce poti sa faci!!! Daca este vb doar de niste rafturi de la interior de culoare cruda, poti sa le stergi cu o dilutie de clor. Daca este vb despre MDF de culoare, nu ai alta posibilitate decat sa schimbi mobila deoarece de miros nu scapi cu nimic. Daca este vb doar de usile de la mobila poti sa dai comanda de alte usi, din pal pe aceiasi dimensiune.

ps. s-au mai ai o posibilitate: SA NU TE MISTI!!!
glumesc!!! SUCCES.
arm_ramona
Postat pe 29 Mai 2010 21:06
cine tia zugravit tia bagat ceva stricat in perete(ou sau alte prostii....urinat chiar
costea_n2000
Postat pe 30 Mai 2010 11:45
am aceiasi problema .... este vorba despre mobila mea de bucatarie ... are fronturile din lemn masiv iar structura din pal..... apartamentul e nou...mobila e noua ...mai e si importata din Italia si totusi miroase urat.... mentionez ca sunt designer....si am facut multe ambientari...dar nu am intampinat aceasta problema.. pana la mobila mea....sincer imi era si rusine sa intreb producatorul..... ma gandeam ca am ramas eu cu simtul mirosului mai dezvoltat in urma sarcini
ladydar
Postat pe 31 Mai 2010 10:49
varianta lui costea_n2000 am auzit-o si mirosit-o si eu .Mai este o varianta:daca ai salteaua de la pat noua ,de acolo miroase .Eu am tinut-o 7 zile pe balcon pina a trecut mirosul si dupa aceea nu am mai avut probleme .
Duscupluta
Postat pe 31 Mai 2010 14:23
Varianta postata de arm_ramona se apropie cel mai bine din pacate de adevar;
costea_n2000 in pereti nu se afla nimic, a fost eliberata camera si este ok;
andreialidia mobila aceasta a fost cat se poate de normala cativa ani dupa care a luat-o razna;
Duscupluta si canapueaua a fost lasata la aerisit din pacate tot fara rezultat;
Chiar nu exista o solutie cu care se poate face nimic in afara de inlocuire?
rav2000ro
Postat pe 9 Iunie 2010 07:15
sunt in aceeasi situatie. am cumparat o mobila de dormitor de la oa fabrica care incepe cu E si se termina cu a, dupa 2 saptamani a inceput sa miroase urat. nu cred ca se poate face ceva , decat schim,bat mobila si evitat firma producatoare.
kudika_8677
Postat pe 29 Mai 2012 09:50
s-a mucegait rumegusul cu care sunt umplute placile
kudika_8212
Postat pe 29 Mai 2012 09:56
Orice s-a intamplat, cumparati un spray de curatat mobila. Face mobilierul mai lucios,asigura protectie, intr-un fel, "il parfumeaza" si ai scapat. Ce mai simplu si ieftin.
Daca mobilierul tau este din PAL, se poate schimba placa, placile respective.
kudika_15413
Postat pe 1 Septembrie 2012 02:36
cumparati un aparat umidificator pe care il pui in interiorul mobilei, daca mirosul o sa mai persiste si in aceste conditii iti recomand sa iti achizitionezi alt mobilier
yumy
Postat pe 1 Septembrie 2012 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Protectie electrica in baie 6 De la: alexa10_condo 19 Ianuarie 2014 12:56
Firmele de curatenie 1 De la: arwen 25 Noiembrie 2009 19:44
incalzirea casei cu panouri electrice radiante 36 De la: kudika014525 19 August 2016 20:21
Ajutor, Gresia mea "suna" 7 De la: cornelia_leia 30 Iulie 2009 16:12
AERISIREA CENTRALEI 12 De la: kudika_nikole 2 Decembrie 2011 18:44