Setari Cookie-uri

Inventii cu care sa-ti ia banii

Inainte all inclusiveul insemna exact asta - totul inclus. Au aparut acum tot felul de fite, all inclusive de lux sau alte chestii cu care ei sa-si justifice preturile - normal, mai mari. Ma rog, pana la urma daca vrei sa ai tot in vacanta, platesti. Ce e mai trist este ca probabil in curand all inclusiveul va deveni un fel de demipensiune.
Ca sa vezi ca nu numai in Romania se intampla chestii din astea!
vladmoise
Postat pe 7 Iulie 2008 14:48
:))) Ai dreptate. dar daca o luam asa si turismul asta organizat e tot doar o inventie. Oricum, eu nu pledez pentru niciun all inclusive. Cand te duci in vacanta nu te duci la program.
dinu_roxa
Postat pe 7 Iulie 2008 16:28
Si tutusi sunt oameni care se duc la program... cei care-si permit sa-l incalce.
iulianacraescu
Postat pe 25 August 2008 10:07
eu sunt pentru all inclusive.nu mi se pare ca ar trebui sa stai la program pentru ca defapt asta e si ideea...sa te duci si sa mananci atunci cand vrei tu...ce vrei tu.este o idee foarte buna pentru ca ai din ce sa-ti alegi intotdeauna.
C_babe
Postat pe 25 August 2008 11:13
sunt de acord cu tine...e de preferat all inclusive ....

Postat pe 25 August 2008 11:59
e de preferat all inclusive pt familisti sau cei care pleaca in vacanta respectiva numai pentru odihna si relaxare.. tinerii care vor multe excursii sau pierd noptile nu vor fi niciodata pro all inclusive, parerea mea
Mariah_lazy
Postat pe 27 August 2008 16:46
De la: Mariah, la data 2008-08-27 16:46:49e de preferat all inclusive pt familisti sau cei care pleaca in vacanta respectiva numai pentru odihna si relaxare.. tinerii care vor multe excursii sau pierd noptile nu vor fi niciodata pro all inclusive, parerea mea


sunt de acord si eu. Inainte sa am fetita nu ne interesa all inclusiv pentru ca niciodata nu ajungeam la masa, insa de 3 ani incoace luam doar all inclusive deoarece copii iti impun un program care trebuie respectat cel putin cand sunt mici.
nutzica_lazy
Postat pe 27 August 2008 17:44
All inclusive nu poate fi decat o inventie f buna ...in cazul in care se pliaza pe obiectivele vacantei tale.Indeamna la relaxare si la clipe minunate alaturi de cei dragi, fara griji materiale.
sweetmaria
Postat pe 27 August 2008 21:09
dsavus
Postat pe 27 August 2008 23:15
De la: vladmoise, la data 2008-07-07 14:48:32Inainte all inclusiveul insemna exact asta - totul inclus. Au aparut acum tot felul de fite, all inclusive de lux sau alte chestii cu care ei sa-si justifice preturile - normal, mai mari. Ma rog, pana la urma daca vrei sa ai tot in vacanta, platesti. Ce e mai trist este ca probabil in curand all inclusiveul va deveni un fel de demipensiune.
Ca sa vezi ca nu numai in Romania se intampla chestii din astea!
dsavus
Postat pe 27 August 2008 23:15
Pt. Vlad Moise: Unde ai intalnit situatiile despre care vorbesti?
dsavus
Postat pe 27 August 2008 23:16
Cu all inclusive de lux primesti si o masa in timpul noptii, ai masaj gratuit, bauturi alcoolice.. depinde de la hotel la hotel.

Postat pe 28 August 2008 13:08
dar cum se numeste acel "all inclusive" dar care sa cuprinda "totul " ? ultra, mega ... si totusi nu cuprinde totul :)
danimicutica
Postat pe 30 August 2008 15:56
merg la program si cei care au copii si sunt obligati sa respecte un anumit program de masa, nu doar cei ce isi permit...probabil ca daca faci un total, costul iese cam la fel, fie ca ai all inclusive sau cum i-o mai zice, fie ca ai doar cazare si platesti tu mancarea...oricum, prefer sa mananc eu ce vreau, unde vreau si cand vreau
frumushel_lazy
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:27
Doamneleor si domnilor!
Fac un anunt important:
Inca nu exista DOAR all-inclusive!
Este o optiune, deci o alegere! Si avem libertatea de a alege.
Fiecare isi alege acea optiune care ii convine (inclusiv financiar) cel mai mult la momentul la care s-a hotarat sa-si ia un sejur.
amieuro
Postat pe 4 Septembrie 2008 18:35
Sunt curioas cati ati facut un calcul si o comparatie dupa ce v-ati intors dintr-un sejur (ca atunci sunteti mai in cunostinta de cauza): cat ar fi costat all-inclusive si cat ar fi fost cu masa "la liber"?
Dar sa nu pierdeti din vedere aspectele, pana la urma, cele mai importante respectiv cele necuantificabile in bani (comoditatea, conveniabilitatea, relaxarea psihica). Ca doar pentru asta v-ati ALES un sejur, SA VA SIMTITI BINE!
amieuro
Postat pe 4 Septembrie 2008 18:38
Nu am fost cu all inclusive,dar o buna cunostiinta si-a petrecut un sejur in Turcia si a optat pentru acest regim.Mi-a povestit ca a putut manca cand a vrut si la ce restaurant a vrut, chiar si in timpul noptii si nu a fost legata de ore .Citind comentariile pe acest site ,sincera sa fiu, sunt derutata..Merita sau nu merita ?As dori un raspuns de la cineva care nu demult s-a intors din calatorie si a beneficiat de acest all inclusive.Multumesc.Vekas Maria-Rodica(Rosalba)
Rosalba
Postat pe 4 Septembrie 2008 18:56
ce pesimist esti!trebuie sa recunosti k sunt necesare aceste diferentze la bani!spre exemplu..unii poate vor sa pape icre negre de dim,iar altii se multumesc si cu un mezel..in majoritatea domeniilor vei gasi acest''grad de diferentiere''.;depinde doar de tine ce raspundere vrei sa-ti aspumi!...''parerea mea,care este''
marelowded
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:37
Depinde de cum percepe fiecare ideea de vakntza;spre exemplu tu in timpul anului iti faci program sa papi?mie mi se pare k te ajuta AI,pt k in loc sa pierzi jumatate din zi dormind pana la 11,te trezesti la 8 papi,te duci la plaja,etc..iti organizezi altfel timpul!in cluburi poti sta si acasa pana dim...eu zic k nu se merita sa te duci la mare sau in alt loc si sa te duci intr-un local in acre sa stai pana dim,apoi sa te trezesti la pranz sa pierzi juma de zi!+k majoritatea doctorilor recomanda mesele la ore fixe,nu vad de ce li se pare multora un inconvenient in asta!
marelowded
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:44
Atata timp cat treci granita,trebuie sa fi constient k in locul in care vei ajunge vei gasi o alta cultura-si fiecare are specificul ei!eu am fost plecata in afara cu all inclusive,dar si fara.diferenta a constat in faptul k la all inclusive nu am gasit par in mancare,nu am asteptat sa se elibereze o masa,nu am asteptat comanda 1 ora,si am papat pe saturate,ce am dorit!la cata mancare iti ofera all inclusivul(in special in turcia)e imposibil sa nu iti plak ceva.si nu vad de ce majoritatea merg la sigur k mancarea de la hotel nu e buna,in schimb cea de la terase e delicioasa!in ceea ce priveste mult cantata''ora fixa'',este impropriu spus pt k micul dejun il puteai lua intre ora 7-10,pranzul inte 12.30-14,iar seara de la 6 la 23.30 te puteai duce oricand.+gustari intre mese(cartofi prajiti,sandwich-uri)si dak vrei sa faci o extra excursie,sunt hoteluri care da mancarea la pachet cu conditia sa-i anunti cu 1zi inainte de plecare!
marelowded
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:05
ati innebunit cu un program!fratilor,aveti un interval de ORE in care sa va duceti la masa;nu am intalnit la niciun hotel regula ''cine nu ajunge la 7.00 nu mai manaca!fiecare masa are alocata cel putin 2ore si 30min!in ultima vacantza masa de seara tinea de la ora 18pana la 23!si aveai si gustari toata ziua...
marelowded
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:11
Vis-a-vis de tema''inventii cu care sa-ti ia banii''-nu iti ia nimeni banii!tu ii suni ,tu iti faci rezervarea,tu optezi pt ce oferta vrei!TINE DOAR DE TINE!Tema asta este potrivita pt cei care inventeaza legi,implicit taxe.acolo DOAR despre asta e vorba!din acest motiv suntem cu turismul,economia,invatamantul,sanatatea...ETC la Pamnt!
marelowded
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:20
liviul
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:46
in plus la uai ai gratis bauturile alcoolice si nealcoolice, cafeaua, inghetata si prajiturile pe tot parcursul zilei asa ca nu trebuie sa ai grija tot timpul sa ai bani la tine,iar daca faci un calcul la cat consumi vei alege categoric uai
simona_gabriela_lazy
Postat pe 24 Septembrie 2009 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta in Turcia, Kusadasi 13 De la: catalin1989 13 Iulie 2010 12:27
ce inseamna demipensiune? 11 De la: kudika323224 26 Septembrie 2010 16:15
Anthemus Sea, Sithonia 19 De la: candy12 30 Decembrie 2010 17:02
program liber 7 De la: roxanana 28 Februarie 2010 11:13
Complex Turistic Darina Tirgu Mures 1 De la: kudika412080 8 Iulie 2011 12:18