Setari Cookie-uri

All inclusive e bun doar pentru familii...

Am luat si noi anul trecut un sejur in Creta in regim all inclusive. A fost ok, n-am ce zice dar au fost multe momente in care am regretat. Am fost trei cupluri si ne-ar fi placut sa plecam si pe alte insule unde sa stam o zi, doua fara sa ne para rau ca am dat cateva sute de euro in plus pe mancare. Am plecat pana la urma si am pierdut mesele asa ca all inclusiveul nostru a fost in final cam demipensiune. Of fi all inclusiveul bun dar depinde si pentru cine. Daca vrei sa stai toata ziua in hotel e perfect. Daca insa chiar vrei sa vezi ceva in vacanta...mai bine te duci doar cu masa de dimineata si de banii care iti raman mananci unde vrei.
dinu_roxa
Postat pe 7 Iulie 2008 16:26
Total de acord. Iar in Creta ai ce vedea la greu. Sfatul meu e sa inchiriati o masinuta si sa cutreierati insula. In fiecare zi alta plaja, alt restaurant si seara inapoi la patul de hotel.

Postat pe 4 August 2008 18:22
In functie de modul de viata al fiecaruia, se merita sau nu regimul all inclusive. Din pacate esti conditionat destul de mult. Mai ales in Turcia avantajele sunt totusi mari. Daca sunteti fanii plimbarilor si excursiilor, acest regim nu vi se potriveste!
Huidu_lazy
Postat pe 25 August 2008 09:28
Oricat de obosit ai fi, intr-o vacanta nu te poti abtine sa nu vizitezi si imprejurimile... asa ca da, All inclusive e bun doar pentru familii... unele.
iulianacraescu
Postat pe 25 August 2008 10:02
Eu nu cred ca as opta pt all inclusive ...pt ca, desi ai putea iesi mai ieftin , este o advarata monotonie ..sa stii ca la ora x tre sa manaci sau chestii de genu ...sincera sa fiu , mergi undeva pt distractie si sa faci ce vrei , nu sa fii conditionat de un program:P ...e o parere:D
alexandragugiuman
Postat pe 25 August 2008 11:18
e mai avantajos
adelam_lazy
Postat pe 25 August 2008 12:03
mie-mi convine all inclusive. ca la un mom dat daca nu am chef sa mananc la hotel, n-o fi capat de tara daca nu apar la masa :))) in seara respectiva....

Postat pe 25 August 2008 12:05
babi aruncati aiurea cu all inclusive,ca doar nu o sa ma trezesc la 8 dupa o noapte pierduta sa merg sa mananc ceea ce imi ofera dansii...mai bine cand mi-e foame, merg la restaurantele din imprejurimi ,incerc si alte locuri si diversific mancarea parerea mea :)
lory_baby
Postat pe 25 August 2008 13:46
Eu sunt si pro si contra .. depinde de destinatie.. daca merg intr-un loc unde am ce vizita renunt la all.. daca nu am ce vizita e chiar binevenit .. nu mai am mereu stresul daca e buna mancarea
crissyx
Postat pe 25 August 2008 20:02
Parerea mea este ca nu se merita All inclusive! Daca esti in concediu oriunde in lume,te-ai dus sa vizitezi acel loc si imprejurimile.Nu sa stai tintuit in preajma hotelului.Oare nu-i pacat sa nu vezi tot ce poti vedea din tara aia?.Cand plecati, sa nu uitati carnetul de sofer!. Se inchiriaza masini chiar si de la hotel,si o sa vizita-ti locuri pe care altfel nu aveti cum ajunge acolo.Nu stau acum sa va dau exemple.INCEARCA si nu vei regreta!.
Dar cel mai important este sa-ti iei Limba Engleza,Franceza,Germana de acasa!
marin62
Postat pe 25 August 2008 22:30
All inclusive are avantaje dar totodata si dezavantaje , eu una nu as opta pt asa ceva .In primul rand esti conditionat ca la o anumita ora din zi sa fii la masa si nu poti vizita cat mai multe locuri din imprejurimi , in al doilea rand platesti mai mult pt ca ai all inclusive si s-ar putea sa nu iti placa ceea ce ti se ofera .Sunt adepta ca intr-o vacanta nu trebuie sa ai un program stabilit pt ca practic esti in concediu si vrei sa te relaxezi si sa faci ceea ce vrei si cand vrei
adinaian
Postat pe 26 August 2008 10:24
Eu sunt pentru all inclusiv ... ador ca in concediu sa fiu relaxata, sa nu ma uit la preturi, iar daca vreau sa fac excursii foarte bine, dar macar stiu ca la hotel am tot luxul dorit!
valis_lazy
Postat pe 26 August 2008 10:29
All inclusive e ok... sti de la bun inceput ca ai rezervat tot si banii de concediu ii folosesti in ce scopuri vrei fara sa te stresezi si cu mancarea de la hotel
sweetyme_lazy
Postat pe 26 August 2008 11:04
mie mi se pare destul de ok all inclusive
gretoi
Postat pe 26 August 2008 12:06
Normal k dak esti tanar vrei sa pleci sa te plimbi, nu tre' sa stai cu ochii pe ceas ''vai tre' sa merg la masa''. Io una cand plec in vacanta ma intereseaza sa am o camera cu un pat unde sa pot dormi 3-4 ore si un dus; k restul ... ne descurcam noi...k doar suntem oameni mari

Postat pe 26 August 2008 12:23
all inclusive mi se pare ok in conditiile in care alegi sa pleci intr-o destinatie in care ai totul in statiunea pe care o alegi,daca vrei sa te plimbi si prin alte parti...as alege sa mananc acolo si atunci unde imi esta foame..
mada_alintata_lazy
Postat pe 26 August 2008 13:14
varianta all inclusive o aleg cand vreau sa merg sa ma odihnesc, ba chiar sa lenevesc...in schimb, daca imi propun sa vizitez diferite obiective turistice, un program de genul asta cu mese la ore fixe m-ar incurca, asa ca iau ceva care sa nu ma lege de hotel.

Postat pe 26 August 2008 15:21
prefer demipensiune deoarece consider k micul dejun si cina nu ar trebui sa ne lipseasca(cel putin mie :D ). masa de la 12 o poti servi oriunde(daca esti in exploatari" nu te intorci la hotel k sa mananci:P).
lily_tiby
Postat pe 26 August 2008 17:09
Eu nu sunt nici pro nici contra. In functie de diferenta de pret aleg daca vreau sau nu all inclusive. Oriunde merg imi place sa ies din perimetru. Intr-un fel, un meniu la hotel e mai sanatos decat o masa in oras, si te scapa de pericolul ca te-ai putea simti rau. Sunt avantaje si dezavantaje in oricare din situatii. Ideea e sa faci ce vrei in momentul respectiv, fara regrete, doar asta inseamna concediu/vacanta.
anutza696
Postat pe 26 August 2008 18:27
sunt pt all inclusive..asta daca as dispunde de bani suficienti, la o adica daca imi permit pot sa servesc masa si in deplasari...dar e bine sa fii asigurat
capriciosac
Postat pe 26 August 2008 20:10
all inclusive e ok daca esti in vacanta la "odihna si tratament". Cand mergeam in vacanta cu ai mei pachetul era all inclusive. Acum n-as face asta pentru nimic in lume. In vacanta incerci sa scapi de constrangerile orarului fix, nu dai tot de el. Singurul caz in care mi se pare ok all inclusive e in cazul excursiilor heritage tour .
RUXXU
Postat pe 26 August 2008 22:32
nu am optat pentru all inclusive,esti totusi conditionat.
lianatrasca
Postat pe 27 August 2008 01:03
eu recunosc ca sunt pentru all inclusive iar daca nu am chef o data nu ma duc la masa, nu respect programul si nu se supara nimeni. e bine sa ai totul asigurat si e bine sa-ti si permiti daca vrei sa te abati de la program
Mariah_lazy
Postat pe 27 August 2008 17:06
...Buna...anul trecut am mers in Bulgaria,in statiunea Nisipurile de Aur cu pachet all inclusiv...A FOST GROZAV! ...CEL PUTIN LA HOTELUL ELENA UNDE AM FOST NOI CAZATI...RECOMAND ACEST PACHET FAMILIILOR DAR NU NUMAI....
funky_roua
Postat pe 28 August 2008 08:09
sunt pt. all inclusiv , pt. ca mai ramane si varianta de a cere mancarea in camera atunci cand vrei o excursie si vrei cu tot din-adinsul sa le faci 'paguba' . Dar hai sa fim serioasi ca toao lumea pleaca si la all inclusiv cu ceva maruntis de o cina doua in oras:)
lipanadrian
Postat pe 28 August 2008 12:54
Mai sunt cazuri sa alegi all inclusive.. si acolo sa fii servit in pahare de plastic, sa ceri o apa plata si de fapt sa fii servit cu apa de la robinet, fete de masa rupte, tacamuri murdare.. etc (caz din Grecia, hotel "de cinci stele").

Postat pe 28 August 2008 12:58
Am dat 100 Euro pe mic dejun si masa de seara in Croatia pentru 8 zile. Chit ca vila unde trebuia sa mancam era la 15 minute distanta, iar dimineata pur si simplu te tarai pana sa ajungi la masa... au existat si avantaje. Aceiasi suma nu as fi putut sa o folosesc 8 zile, nu mi-ar fi ajuns. In plus cand veneai din diverse la ora tarzii, nu te mai deranjai sa cauti un loc in restaurant ... te asteptau cu masa, la fel si dmineata cand aveai plecari la ora 7. Nu sunt personal pentru all inclusive, deoarece tot nu il folosesti daca esti o persoana plimbareata sau iti place sa lenevesti in pat pana tarziu.

Postat pe 29 August 2008 10:29
Depinde cat de obisnuit esti sa mananci la ore fixe si de 3 ori pe zi. Eu una nu as lua all inclusive decat daca as merge in Tunisia...acolo stiu sigur ca se merita! Mai bine all inclusive acolo ca macar ai apa rece gratis...e ftttt caldddd.... si apa rece la magazine are pret triplu....asa la all inclusive primesc apa gratis, cata doresc si ies cu mult mai ieftin!
sweet_iulia
Postat pe 29 August 2008 10:40
Ar trebui sa se faca un fel de chestionar:) gen grila, cu intrebari de genul: Iti place sa lenevesti sau sa colinzi?
Mergi cu familia sau cu prietenii?
Esti in luna de miere (;) sau nu?
Care e venitul alocat vacantei?
Esti in cura de slabire sau nu?
Si in functie de toate astea sa se faca recomandare de catre firma de turim sau pe vreun site si sa iti recomande sau nu "all inclusive". Si deasemenea ar trebui sa se specifice ce inseamna all inclusive..pentru unii e importanta mincarea, pentru unii bautura, pentru altii internetul....sau masajul....:)
Ar trebui facut un nomenclator:) Eu vreau si night club, spre exemplu:)
gia382000_lazy
Postat pe 29 August 2008 15:22
perfect de acord , atunci cand ai o masa fixa e destul de rau mai ales k atunci cheltuim bani in plus , indiferent de destinatie , dar nici pt familii nu e ok , pt k iti doresti sa vizitezi , pana la urma de asta pleci , nu sa stai cu gandul k nu ajungi la masa
andra_alexandra
Postat pe 31 August 2008 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vacanta grecia septembrie 8 De la: patrichegiulio 25 August 2009 20:18
demipensiune 8 De la: DayC 11 Decembrie 2010 20:12
Sejur luna de miere 7 De la: dmx 1 Iunie 2013 14:42
Va rog, recomandati-mi ! 1 De la: Maryy 30 Iulie 2009 12:35
Inventii cu care sa-ti ia banii 24 De la: lazy001123 24 Septembrie 2009 22:05