Setari Cookie-uri

Cel mai frumos continent!

Asta e! Si nu ma refer la Egipt si Tunisia - partea nordica, extrem de turistica si aglomerata. Vizitati Tanzania, Kenya, Africa de Sud - MERITA!

Postat pe 7 Iulie 2008 18:55
verisoara mea a fost in luna de miere in kenya
in afara de faptul ca a facut baie in ocean si a fost in savana a avut o mare dezamagire
f f multa mizerie si saracie,
hotelul in care au stat mai avea putin si se darama pe ei
nu aveau unde sa manance
s-a plictisit teribil pentru ca efectiv nu avea ce sa faca,unde sa se duce si sa se plimbe,poate decat printre mormanele de gunoi
f periculor oricand deoarece acolo se omorau la ordinea zilei pe strazi.erau tot felul de lupte si de proteste ale diferitelor grupuri
asa ca s-a intors acasa cu un gust amar
aaa plus k a mai riscat sa se imbolnaveasca si de malarie cu toate ca au luat vaccinurile.
asadar poate ca peisaj este frumos insa ca si conditii

Postat pe 31 Iulie 2008 13:12
Eu optez pentru Europa. Insa daca as putea merge si in alta parte as alege Asia, partea de sud est (Chian, Tailanda, Malaesia, Indonezia) pentru peisajele minunate!
Gaby211081_lazy
Postat pe 1 August 2008 12:26
draga iuli,

cu tot respectul, verisoara ta a mers in KENYA! adica intr-o tara subdezvoltata! mi-e greu sa-mi dau seama cum anume i-a fost posibil sa-si imagineze ca acolo curge miere in cascade si ca sunt petale de trandafiri imprastiate pe carari. Cand mergi in Africa nu te astepti la lux, ci te astepti exact la ceea ce a gasit ea. Dar daca mergi in Africa de accea te si duci, sa te bucuri de peisajele absolut spectaculoase si in special sa faci cunostinta cu o alta lume si cu diferente culturale enorme. Daca vrei sa te scalzi in sampanie in luna de miere te duci in Caraibe sau Tahiti... nu in kenya. Africa e un continent fascinant ... dar trebuie sa stii cum sa-l privesti. Da, e saracie si gunoi si malarie si pericol si daca nu vrei sa experimentezi lucrurile acestea atunci nu te duci acolo.
Asteptarile cu care mergi acolo iti construiesc toata experienta, asa ca dezamagirea verisoarei tale e bazata pe faptul ca ea se astepta la lux si siguranta - poate nu ar fi fost rau sa dea un google inainte...

ne e usor sa judecam prin lentile nepotrivite...

toate cele bune!
iuniapasca
Postat pe 7 August 2008 17:56
draga iuli,

cu tot respectul, verisoara ta a mers in KENYA! adica intr-o tara subdezvoltata! mi-e greu sa-mi dau seama cum anume i-a fost posibil sa-si imagineze ca acolo curge miere in cascade si ca sunt petale de trandafiri imprastiate pe carari. Cand mergi in Africa nu te astepti la lux, ci te astepti exact la ceea ce a gasit ea. Dar daca mergi in Africa de accea te si duci, sa te bucuri de peisajele absolut spectaculoase si in special sa faci cunostinta cu o alta lume si cu diferente culturale enorme. Daca vrei sa te scalzi in sampanie in luna de miere te duci in Caraibe sau Tahiti... nu in kenya. Africa e un continent fascinant ... dar trebuie sa stii cum sa-l privesti. Da, e saracie si gunoi si malarie si pericol si daca nu vrei sa experimentezi lucrurile acestea atunci nu te duci acolo.
Asteptarile cu care mergi acolo iti construiesc toata experienta, asa ca dezamagirea verisoarei tale e bazata pe faptul ca ea se astepta la lux si siguranta - poate nu ar fi fost rau sa dea un google inainte...

ne e usor sa judecam prin lentile nepotrivite...

toate cele bune!
iuniapasca
Postat pe 7 August 2008 17:56
Ai perfecta dreptate.
Lizy_lazy
Postat pe 15 August 2008 09:06
Am fost fotograf pe vas de cruaziera.
Am fost prin Mediterana, la piramide, Tunisia, Italia, Grecia, Turcia, Gibraltar, Alexandria, Santorini, Tenerife, Palma de Mallorca, apoi am traversat oceanul si ne-am dus in Caraibe.
Apa, nisip, corali, pesti ca aici nu gasesti nicaeri.
Este un adevarat Paradis.
muresan98
Postat pe 25 August 2008 09:07
living green, ai fost in kenya?? ador tara asta si chiar mi-ar placea sa ajung..mi se pare deosebita!

Postat pe 25 August 2008 12:07
africa...e vb de vizitat..nu de locuit...fiecare loc are frumusetile lui si o parte mai urata...si istanbulul e urat in unele zone, dar pt asta tot merge lumea...banuiesc ca asa e si cu kenya...dar ar fi o experienta noua
magdone79
Postat pe 25 August 2008 19:16
cata dreptate aveti, asta e Africa, e saracie si da, sunt multe pericole, dar se merita , nu as rata pt nimic in lume sa merg acolo
sweetseawhisper
Postat pe 26 August 2008 01:10
cel mai frica mi-ar fi de anumite boli la care ma pot predispune, in rest n-as ezita sa ajung acolo. e o alta lume!
knowledge
Postat pe 26 August 2008 10:18
SI TOTUSI AVEM O TARA ASA DE FRUMOASA CARE MERITA CU ADEVARAT EXPLORATA,INCERCATI ZONA MARAMURES,M-TII APUSENI!
buburuza33
Postat pe 26 August 2008 11:18
Salut! Am citit ca vrei sa mergi in Kenya! Africa este un continent fascinant! Daca ai ocazia sa te duci, fa-o!! Dar documenteaza-te inainte si de riscuri si ce locuri sa vizitezi! Daca vrei sa ma intrebi altceva legat de Africa , te pot ajuta in masura in care am fost in locurile respective: Am fost in KENYA, MALAWI, MOZAMBIC, MAROC, EGIPT, TUNISIA. Si nu am vizitat numai capitalele, ci am strabatut tarile de mai sus in zonele rurale cu chapas, tren, vspor, barca, autostopul, taxi, etc. Numai bine, Andra

Postat pe 26 August 2008 14:40
eu as opta ptr Australia ca cel mai frumos continent....si asta ptr ca e linistit, nu am auzit niciodata nimic de rau, si presupun ca este la fel de frumos.

Postat pe 26 August 2008 15:26
Salut!
Eu am fost in Maroc anul trecut si pot sa va spun ca e o tara fascinanta unde poti simti caldura oamenilor si admira frumusetile locului (muntii Atlas, desertul si plajele cu nisip fin). V a recomand cu caldura aceasta tara.
pupici
adryanabucur
Postat pe 26 August 2008 18:29
Merita sa vizitezi Africa , este un continent special cu oameni deosebiti ,un continent in care inca se mai poate minca ecologic si se mai poate vedea ceva curat din lucrarile lui D-ZEU pe acest pamint.
NU DEGEABA SI PERLA NEAGRA SE GASESTE FFFFF GREU IN OCEAN SI LA ADINCIMI MARI.
Tot ce trebuie stiut este ce_ti doresti sa vizitezi de fapt ce cauti ca persoana, ce te fascineaza si sa nu arunci cu piatra in niste oameni care sint curati si pe dinauntru si pe dinafara si sa spui ca in Africa este multa mizerie deoarece peste tot in lume este si mizerie chear si in Romania.
Am vizitat o mica parte din Africa si este ceva ce nu am cum sa descriu in cuvinte ,o tara unde te simti liber fara stres ,forte speciala vizavi de zone turistice,o tara unde poti sa te mentii sanatos mincind natural ,unde poti face tot ce-ti poate aduce bucurie.
ZUMBI59
Postat pe 26 August 2008 18:34
eu tot c vreau e sa vad india:) mi s e pare o tara cu adevarat fascinanta desi e si o tara a contrastelor
cristinutzaanne
Postat pe 26 August 2008 18:45
Important este sa cunosti locuri noi!
kristinika992
Postat pe 26 August 2008 22:33
salut. eu plec in tunisia pe 11 septebrie cu un charter care pleaca din cluj. as vrea sa stiu daca mai pleaca cineva din cta atunci pt a pleca impreuna.

Postat pe 28 August 2008 17:42
Africa e un teritoriu magnific, natura, animalele salbatice, modul de viata al oamenilor, aproape de natura, totul e altfel.
Cel mai mult mi-ar placea sa vad Egiptul, piramidele, Valea Regilor, Cairo, Alexandria, istoria, povestile cu zei, regi si faraoni sunt fascinante.
ofsummer
Postat pe 31 August 2008 21:44
Ehe...Africa ramane Africa! Un continent plin de mister,de-a dreptul fascinant, cu tot cu pericolul iminent care chipurile te paste la orice pas...;P. Pe mine ma atrage ca un magnet. Tare mi-e teama, ca atunci cand voi vizita Africa, voi ramane vrajita de frumusetea in stare pura a locurilor pe care deocamdata doar mi le pot imagina cu puterea mintii. Ma voi indragosti de reintoarcerea la lucrurile primordiale caci pentru mine aste inseamna continentul negru pe care abia astept sa-l explorez candva, in viitorul apropiat.
milvia21
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:53
cum ai reusit?as vrea sa stiu si eu pentru ca as vrea sa merg si eu cu un vas de croaziera...sa muncesc pe el..
leuvivienne_23
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:38
Vreau sa merg intr-o croaziera ce include Africa si Egipt. Dar nu stiu daca se accepta acolo romani pt viza de tranzit. Stiti ceva de acest aspect?
cucu_mariana_lazy
Postat pe 3 Septembrie 2008 08:32
De la: buburuza33, la data 2008-08-26 11:18:15SI TOTUSI AVEM O TARA ASA DE FRUMOASA CARE MERITA CU ADEVARAT EXPLORATA,INCERCATI ZONA MARAMURES,M-TII APUSENI!


Out of topic.E vorba despre continentul Africa. Postati despre Romania acolo unde ii este locul pe forum. Multumesc.
KristianG
Postat pe 17 Noiembrie 2008 21:23
Buna!Am inteles ca ai fost fotograf pe vas de croaziera. Probabil ca ai si atestat. Ai facut cursuri de specializare sau o scoala anume? M-ar interesa si pe mine sa-mi spui daca ai timp si placere unde as putea sa fac niste cursuri de fotografie. Desigur am cautat pe Google, dar as prefera sa primesc un sfat de la tine sau recomandare.A inceput sa-mi placa foarte mult fotografia. Prind bine peisaje si portrete, dar imi mai lipseste tehnica si ceva teorie. De asemenea, as vrea sa te intreb care ar fi aparatul cel mai potrivit. Am intrat pe f64 si am vazut aparate destul de bune. Ce suma ar fi suficienta pentru a avea tot ce-mi trebuie pentru o fotografie buna? Imi place sa surprind expresiile oamenilor intr-un anumit decor, peisaje... In momentul in care fac poze ma simt implinita, iar cand ratez ceva parca as fi pierdut un lucru de pret.Cum ai reusit sa te angajezi pe un vas de croaziera ca fotograf? Astept cu nerabdare rapunsul tau. Multumesc mult.
dana17_lazy
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:05
liviul
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:45
Buna zumbi59,

Vad ca mi-ai putea oferi mai multe detalii cu privire la continentul african pe care doresc atat de mult sa il explorez :D..
Cand ai timp poti sa-mi dai mai multe detalii, te rog?
Mail-ul meu este :carmenpyro@hotmail.com.

Multumesc & pupici ;)
carolina_h
Postat pe 4 Martie 2009 14:53
In 2006 am fost in Tunisia unde mi-a placut foarte mult. In primul rand pentru ca am vazut o alta cultura si o alta civilizatie. Absolut tot ce am vazut mi s-a parut foarte interesant. De la felul oamenilor de a fi, de a se purta, imbraca si de a vorbi. Sunt niste oameni foarte prietenosi si amabili. In perioada in care am fost (24 iulie parca) era ziua Tunisiei unde am vazut un "spectacol" (nici nu stiu cum sa ii spun - gen carnaval) care a fost superb.
Merita vazut.
simosymo
Postat pe 4 Iulie 2009 21:30
Am fost in Maroc, Egipt, Tunisia, dar si in Africa Neagra - Tanzania si Kenya... Mai multe detalii aici:

http://imperatortravel.blogspot.com/2009/11/zanzibar-un-fusion-arabo-african.html

http://imperatortravel.blogspot.com/2009/11/ca-la-animal-planet.html
Imperator_lazy
Postat pe 9 Decembrie 2009 23:25
Buna la ce hotel vei sta in Tunisia?Eu sant din oradea si tot in septembrie voi pleca din tara ,numai ca nu sant hotarata Tunisia s-au Egipt.
lavinia_pasca
Postat pe 16 Mai 2010 10:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde ne cazam in Croatia? Rezervari online, pensiuni, apartamente, case de vacanta – pareri, comentarii 7 De la: kudika118217 4 Noiembrie 2013 16:22
un intinerariu bun? 3 De la: nicole65 28 Septembrie 2009 09:49
Maramures Plai cu Flori 1 De la: whitewizzard 3 Iunie 2010 23:35
inteligenta artificiala-pro si contra... 2 De la: vlad_scheip 10 Februarie 2009 09:27
Unde mergem de 1 mai ? 11 De la: rodica_sucleanta 24 Aprilie 2009 17:09