Setari Cookie-uri

Australia

Salut ! A fost cineva in Australia ? Cum a fost ? Se merita ?
zmeoaica
Postat pe 4 Septembrie 2008 14:27
Si eu as fi interesat :)
Sa mai iesim din monotonie !!!
whitewizzard
Postat pe 17 Septembrie 2008 09:56
Am fost in noiembrie 2008, 3 saptamani.

Merita din plin sa vezi Australia.
Am fost in Sydney, Melbourne, Brisbane, Surfers Paradise si intr-o insula din Bariera de Corali - Lady Elliot Island.

Nu se compara cu Europa sau America, poate doar Melbourne, care este un oras mai european.

Nu este o tara ieftina, dar nici foarte scumpa precum Elvetia sau Anglia.

Ce anume te intereseaza sa vezi? Ca asa in general, sunt multe de povestit ...

Oamenii sunt foarte prietenosi, calzi, zambitori si te ajuta imediat.


Andreea
andreea_dor
Postat pe 8 Ianuarie 2009 00:19
De la: andreea_dor, la data 2009-01-08 00:19:10Am fost in noiembrie 2008, 3 saptamani.

Merita din plin sa vezi Australia.
Am fost in Sydney, Melbourne, Brisbane, Surfers Paradise si intr-o insula din Bariera de Corali - Lady Elliot Island.

Nu se compara cu Europa sau America, poate doar Melbourne, care este un oras mai european.

Nu este o tara ieftina, dar nici foarte scumpa precum Elvetia sau Anglia.

Ce anume te intereseaza sa vezi? Ca asa in general, sunt multe de povestit ...

Oamenii sunt foarte prietenosi, calzi, zambitori si te ajuta imediat.


Andreea



La cat ar ajunge numai biletul de avion?

Am si eu un chef de duca si constientizez faptul ca te maturizezi mult si pe deplin, pe toate planurile prin calatorii
alexssandra
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:15
Biletul a costat 1470 euro, dar initial era 1250euro ... l-am rezervat cu vreo 6 luni inainte de a pleca, dar pana sa-l cumpar a crescut petrolul si au marit biletul.

Biletele de avion din interirorul Australiei (Sydney - Brisbane - Mebourne) le gasesti ieftin pe Virgin Blue , la vreo 40 - 60 euro.

Cazarile m-au costat pentru 3 saptamani vreo 500 euro / persoana

Iar toate obiectivele turistice si alte distractii (aquarium, wild life wolrd, Zoo, urmarit de balene, urcat pe Sydney Harbor Bridge, blue mountains, gradinile chinezesti, Sydney helicopter, Sydney Tower, excursie la corali, Great Ocean Road, parada pinguinilor, rezervatii de koala si de kanguri, etc ) au costat cam 1300 euro / persoana.

Bani sa ai sa cheltui acolo, ca ai pe ce, nu-i problema :)
Shopping nu prea e de facut acolo, ca nu sunt preturi ieftine ca in Europa.

Mancarea - intre 10 - 20 euro o masa. Sunt si locuri mai ieftine, dar trebuie sa stii unde sa te duci. In general locurile frecventate de turisti sunt scumpe

Visa se obtine foarte usor, pe net, nu costa nimic. http://www.immi.gov.au/visitors/

Primesti un mail de la ambasada cu visa, il printezi si cu el te duci in Australia.
andreea_dor
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:42
Da, este o tara (continent) superba, locurile de vis. E diferita de ce am vazut pana acum. America e KK fata de Australia. Daca nu ar costa asa mult biletul de avion ar fi ok de mers acol, dar ce vreti e si distanta ! E de vazut macar odata in viata.
Daniel_lazy
Postat pe 21 Februarie 2009 10:56
Am fost 5 saptamani din decembrie 2008 pana in ianuarie2009...superb continent ...
rodica_sucleanta
Postat pe 28 Februarie 2009 16:11
De la: andreea_dor, la data 2009-01-09 19:42:33Biletul a costat 1470 euro, dar initial era 1250euro ... l-am rezervat cu vreo 6 luni inainte de a pleca, dar pana sa-l cumpar a crescut petrolul si au marit biletul.

Biletele de avion din interirorul Australiei (Sydney - Brisbane - Mebourne) le gasesti ieftin pe Virgin Blue , la vreo 40 - 60 euro.

Cazarile m-au costat pentru 3 saptamani vreo 500 euro / persoana

Iar toate obiectivele turistice si alte distractii (aquarium, wild life wolrd, Zoo, urmarit de balene, urcat pe Sydney Harbor Bridge, blue mountains, gradinile chinezesti, Sydney helicopter, Sydney Tower, excursie la corali, Great Ocean Road, parada pinguinilor, rezervatii de koala si de kanguri, etc ) au costat cam 1300 euro / persoana.

Bani sa ai sa cheltui acolo, ca ai pe ce, nu-i problema :)
Shopping nu prea e de facut acolo, ca nu sunt preturi ieftine ca in Europa.

Mancarea - intre 10 - 20 euro o masa. Sunt si locuri mai ieftine, dar trebuie sa stii unde sa te duci. In general locurile frecventate de turisti sunt scumpe

Visa se obtine foarte usor, pe net, nu costa nimic. http://www.immi.gov.au/visitors/

Primesti un mail de la ambasada cu visa, il printezi si cu el te duci in Australia.


Nu te-ai repezit si pana-n Noua Zeelanda ?
parvulescu_dan
Postat pe 11 Martie 2009 02:10
eu am mers cu 1250euro bilet avion. Oare cum v-au marit pretul ?! La ce agentie ati patit asta ? Este foarte frumos pe acolo dar drumul te cam darama (27h). Dar merita macar odata in viata. Si ar mai fi ceva , daca vrei sa vizitezi marea bariera de corali in Pearth ar fi bine sa intrii pe net sa iti faci o rezervare cu minim 1 luna inainte, in felul asta te va costa cca 200 fata de 1000-1200 daca vei dori sa mergi de pe o zi pe alta. Exista un turn in Sydney unde au un restaurant super, se invarte 360' si ai o priveliste extraordinara. Portul unde sunt o multime de terase foarte animate seara. In rest au mai spus si ceilalti... gradina chinezeasca, blue mountin ...
Daniel_lazy
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:41
Am auzit ca daca se face rezervarea de avion din Australia (pentru relatia Europa-Australia-Europa), costul biletului este mult mai mic...
Adevarat ?
parvulescu_dan
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:45
Uitati o oferta pentru un circuit Australia 18 zile - 1800 euro!

http://bubble.ro/australia/
indy2kro
Postat pe 29 Noiembrie 2010 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SI BULGARIA ESTE VECINA CU ROMANIA!!! 35 De la: sorinela 18 Martie 2013 21:17
A fost cineva la Eurodisney? 15 De la: lazy001303 4 Iunie 2010 11:26
VACANTA IN PLATAMONAS - GRECIA 5 De la: lazy001086 21 August 2009 04:10
Costinesti 7 De la: caiustimar 14 Ianuarie 2010 07:31
autocare 16 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:02